Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podsłuch i nagrywanie rozmów telefonicznych

andrzejlisek 16 Jun 2008 22:12 14452 15
 • #1
  andrzejlisek
  Level 29  
  Chciałbym tanio zrobić podsłuch telefonu stacjonarnego w domu. Wiem, że na Allegro nieraz można kupić odpowiedni sprzęt, ale zamiast przepłacać, wolałbym wykonać z czegoś, co jest w domu.

  Posiadam jakiś stary, prosty (w porównaniu z obecnie produkowanymi) telefon stacjonarny, który chciałbym na ten cel przeznaczyć.

  Wymontowałem z niego słuchawkę (głośnik) i podłączyłem kabel zakończony gniazdkiem minijack. Ponieważ nie było jednoznacznie widać, który przewód to sygnał, a który to masa, podłączyłem "jak leci".

  Podłączyłem ten telefon do linii i wykonałem pierwsze próby:

  Mam 2 pary prostych, tanich słuchawek stereofonicznych dousznych, podłączyłem obie pary słuchawek (ale nie jednocześnie), wykonywałem połączenie z komórki i zapowiadało się obiecująco: W komórce nic nie było słychać (poza szumem własnym i ewentualnymi dźwiękami dochodzącymi z mikrofonu), w słuchawkach też nic nie było słychać.

  Schody zaczęły się dopiero, jak podłączyłem telefon do karty dźwiękowej komputera. Wtedy w rejestrowanym dźwięku jak słuchawka jest odłożona, słychać gęste trzaski, a jak jest podniesiona, to słychać brzęczenie częściowo zagłuszające głos. Co gorsza, wtedy w komórce też słychać brzęczenie, co wyklucza użycie sprzętu do podsłuchu. Załączam próbki nagrań wykonane właśnie podczas tego eksperymentu. Głos "rad dwa rad dwa próba mikrofonu" to słowa wypowiedziane do komórki. Ewentualne przerywanie jest raczej spowodowane niepewnym kontaktem styków lub kabli, ale to jest raczej do naprawienia.

  Natomiast, jak przewody dźwiękowe od słuchawki telefonicznej nigdzie nie są podłączone, to w komórce nie słychać żadnych brzęczeń (tak samo, jak po podłączeniu słuchawek dousznych).

  Zamieniłem sygnał i masę w połączeniu przewodu z elektroniką telefonu i powtórzyłem próby, wszystko jest tak samo.


  Przechodząc do sedna sprawy: Co jest przyczyną pojawiania się szumów w komórce i rejestrowanym nagraniu przy podłączeniu telefonu do karty dźwiękowej komputera i czy da się to wyeliminować przez dobudowanie jakiś prostych układów elektronicznych na linii telefon-komputer?
 • #3
  andrzejlisek
  Level 29  
  oj wrote:
  Dobudowanie to zastosowania transformatora; nie podłączaj bezpośrednio bo uszkodzisz kartę (bez transformatora)


  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic284445.html
  http://www.monterdiy.vel.pl/?p=99


  Transformator potrzebny, jak sie wyciąga sygnał audio prosto z linii. Ja nie podłączałem ani komputera ani słuchawek prosto do linii telefonicznej, tylko w miejsce słuchawki w aparacie telefonicznym. W słuchawkach dźwięk nie był przesterowany i prawidłowy, a w karcie dźwiękowej dźwięk też nie był przesterowany, ale były szuby słyszalne u obu rozmówców. W końcu do słuchawki w telefonie nie dochodzi 60V, które jest obecne na linii, tylko napięcie dużo niższe i nie dochodzi tam sygnał dzwonienia. Dźwięk rejestrowany przez kartę dźwiękową też nie był przesterowany, co dowodzi, że do karty idzie odpowiedni zakres napięć.

  W takim razie muszę dorobić coś między telefonem, a kartą dźwiękową (jakiś filtr, wzmacniacz, czy coś). Tylko pytanie, co?
 • #4
  andrzejlisek
  Level 29  
  Odświeżam temat, bo wciąż jestem bez dobrego sprzętu do nagrywania rozmów przez telefon stacjonarny.

  Nie zajmowałem się tym, bo nie miałem czasu.

  Na Allegro kiedyś były gotowe urządzenia tego typu, ale jakoś nie miałem kasy, wiec nie wziąłem, obecnie nie widzę takiego sprzętu.

  Mam jednak pewien pomysł. Do tego telefonu, który opisuję w pierwszym poście dorobić wzmacniacz operacyjny pracujący jako wzmacniacz dźwiękowy, wzmocnienie dobrać doświadczalnie, żeby było słychać, ale, żeby nie spaliła się karta dźwiękowa. Może tu też trzeba dobrać oporniki wzmacniacza, szczególnie impedancję wejściową, bo tak czuję, że tu może być przyczyna tych szumów i brzęczeń, które uniemożliwiają wykorzystanie tego telefonu do nagrywania na komputer.

  A może lepiej wyrzucić ten telefon do śmietnika i zbudować urządzenie do nagrywania rozmów na kompa od podstaw?

  Albo kupić stary telefon stacjonarny "Bratek" na Allegro, wiem, że jego schemat był na Elektrodzie, i ten telefon przerobić (zmienić wtyk na współczesny oraz dorobić wyjście audio, a może da się dorobić również wejście audio)? A jak schemat przerabianego telefonu będzie znany to myślę, że będzie łatwiej rozmawiać i dobierać części.

  Czy ktoś taki sprzęt zmajstrował? Co proponujecie?

  A czy są programy, które rejestrują sygnał prosto z modemu komputerowego (nie chodzi mi o nagrywanie karty dźwiękowej, tylko bezpośrednio z modemu)? Ostatecznie pomyślałbym o zakupie modemu, a jak już to takiego prawdziwego, a nie "winmodemu". Tylko, że podobno niekażdy modem pozwala na rejestrowanie sygnału akustycznego z linii telefonicznej.
 • #6
  andrzejlisek
  Level 29  
  Widziałem ten PDF, ale tam są tylko układy, które puszczają rozmowę w eter, czyli nadajniki radiowe, których źródłem jest linia telefoniczna. Mnie to nie interesuje. Możliwe, że można przerobić, ale myślę, że musi być jakiś prostszy sposób, przystosowany do polskich warunków.

  Czy w USA i w Polsce standardy w telefonii stacjonarnej (wtyczki, poziomy napięć, itd) są identyczne? Pytam się, bo w hotelu w Turcji był telefon, ale miał zupełnie inną wtyczkę, z trzema stykami.

  Urządzenie, które pobiera dźwięk, nadaje dźwięk do linii telefonicznej, wychwytuje dzwonienie musi być rzeczą sprawdzoną, bo powszechnie się stosuje w dużych firmach. Takie urządzenie współpracowałoby z komputerem.

  Np. dzwonimy do jednej firmy, komputer odbiera połączenie i odtwarza taki plik WAV, czy MP3 z tekstem "Aby dowiedzieć się to, wciśnij jeden, aby dowiedzieć się tamto, wciśnij dwa, aby dowiedzieć się czegoś innego, wciśnij trzy." W komputerze byłby uruchomiony program, który na bieżąco analizuje dźwięk i reaguje na dźwięki DTMF od cyfr i na podstawie tego odtwarza pliki z nagranymi informacjami na różne tematy.

  Inny przypadek, to komputer odbiera rozmowę, odtwarza plik "Informujemy, że rozmowy z konsultantami są nagrywane", potem odtwarza plik MP3 z muzyką, komputer próbuje się dodzwonić do pracownika, a jak się dodzwoni, to komputer rozpoczyna nagrywanie rozmowy, a cała rozmowa dociera do komputera, mimo, że rozmawia się z człowiekiem.

  Myślę, że te dwa przypadki każdy zna i umiejąc programować można takie coś zmajstrować wykorzystując urządzenie, o które się pytam.

  A moze mozna kupić już gotowe? A jeżeli tak, to jak się nazywa, bo nie wiem, jak i gdzie szukać.
 • #7
  Jan Nojszewski
  Level 18  
  Do nagrania rozmowy ze starego telefonu używałem cewki (dużo zwojów-cienki drut) z rdzeniem stalowym, przystawione do słuchawki telefonu. Cewka podłączona do magnetofonu. Skuteczne.
 • #8
  qrdel
  Level 28  
  Podstawowy sposób podłączania się do linii telefonicznej podany jest na Fig. 2.4, a rozwinięte wersje to 5,4, 5.5, 5.6.
  Wszystkie mają odniesienie do _nagrywania_ rozmów.
  Opisy podpinania się pod telefon występują w wielu miejscach choćby w Sztuce Elektroniki Horowitza i Hilla, ale tu jest to podane i szczegółowo omówione w pigułce.
  Na przyszłość proszę osobiście przejrzeć link, a dopiero potem oskarżać mnie że jest nie na temat.
 • #9
  andrzejlisek
  Level 29  
  qrdel wrote:
  Podstawowy sposób podłączania się do linii telefonicznej podany jest na Fig. 2.4, a rozwinięte wersje to 5,4, 5.5, 5.6.
  Wszystkie mają odniesienie do _nagrywania_ rozmów.
  Opisy podpinania się pod telefon występują w wielu miejscach choćby w Sztuce Elektroniki Horowitza i Hilla, ale tu jest to podane i szczegółowo omówione w pigułce.
  Na przyszłość proszę osobiście przejrzeć link, a dopiero potem oskarżać mnie że jest nie na temat.


  To już coś wiem.
  W moim przypadku byłby to transformator, albo transformator z kondensatorem.
  Czy do tego celu nadaje się transformator od zasilacza uniwerslnego (na różne napięcia)? W linii telefonicznej jest napięcie ok. 50-60V, a podanie napięcia wyższego niz 1V na kartę dźwiękową spowoduje jej zniszczenie. Wtedy jak się weźnie odczepy do napięcia 3V, to mamy przełożenie 77:1, przy odczepach na 4,5V mamy przełożenie 51:1, a przy 6V jest 38:3.
  Ten PDF sugeruje, że z trafem to będzie musiało iść do gniznda mikrofonowego, ale czy będą jakieś problemy, jakbym podłączył do gniazda wejścia liniowego w komputerze? Tylko trzeba dobrać takie napięcie, żeby otrzymać odpowiedni pozom napięć na wyjściu, myslę, że do wyjścia mozna podpiąć wtórnik emiterowy.
  A czy są wzmacniacze operacyjne wytrzymujące napięcie 70V na wejściu? Chodzi o to, że wtórnik na takim wzmacniaczu podłączyłoby sie do linii, a do wyjścia wzmacniacza rezystor i potencjometr tworząc dzielnik napięcia (tylko obliczyłoby się proporcje tych rezystancji), a wyjście dzielnika do karty dźwiękowej lub ewentualnie przez drugi wtórnik. A ten pierwszy wtórnik jest po to, żeby układ nie pobierał prądu (wejścia wzmacniaczy operacyjnych nie pobierają prądu).

  Co do zasilania, to z tego, co wiem, napięcie zasilania wzmacniacza musi być wyższe niż maksymalne napięcie, które chcemy otrzymać. Czy zda egzamin taki sposób: Bierzemy transformator 230->24V z odczepem na środku i dwa trafa 230V->12V. Podłączamy te trafa "odwrotnie", czyli ich uzwojenie wtórne do połówek uzwojenia wtórnego pierwszego transformatora, a jeden zacisk z tych dwóch transformatorów łączymy ze sobą i jest on masą. Wtedy otrzymalibyśmy zasilanie +110V i -110V.


  Poza tym, w radiu (np. "Rozmowy Niedokończone" w Radiu Maryja) lub w telewizji (programy typu "Nocne igraszki", "Fabryka gry" w TVN) musi być takie urządzenie, które właśnie wpina się do linii telefonicznej i do studia tak, że prezenter w telewizji rozmawia ze słuchaczem, ktory zadzwonił, transmitowana jest cała rozmowa, a prezenterka nie trzyma telefonu, tylko mówi tak, jakby go nie było. Tylko dźwięk z mikrofonu w studiu za pośrednictwem "tego czegoś" wpływa do linii telefonicznej i odwrotnie, do studia z "tego czegoś" wpływa głos rozmówcy.

  Skoro to jest tak szalenie popularne urządzenie (używane głównie w radiu i telewizji), to może można kupić gotowe i się nie babrać elektroniką? Tylko za ile? Jak to się nazywa, bo nie wiem, jak czegoś takiego szukać? Czy może jednak taniej wyjdzie zbudowanie tego samemu od podstaw?

  Jednakże, podczas rozmowy w radiu, czy w telewizji, spikera słychać bardzo dobrze, a głos rozmówcy zawsze ma charakterystyczne zniekształcenia. Czy to ten sprzęt łączący telefon ze studiem zniekształca głos, czy to głos rozmówcy w linii telefonicznej jest tak zniekształcony?
 • #10
  matador123
  Level 20  
  Takie urządzenie nazywa się "telephone hybrid".
  Hybryda telefoniczna. Jest dosyć drogie.

  Pogooglaj - dużo znajdziesz wyników.


  Moderated By Mirek Z.:

  Z tamatu usunąłem posty naruszające p.1 regulaminu (prawa autorskie do projektu).
  Za kolejny taki wyczyn należy się spodziewać kar regulaminowych.

 • #11
  Pawel1812
  Level 26  
  Ja bym szukał czegoś ciekawego w starym modemie komputerowym. Ceny są bardzo niskie, więc można to rozważyć.
 • #12
  kaem
  Level 28  
  Kontynuję temat z takim pytaniem: czy jest możliwe nagrywanie rozmowy przez modem analogowy (z gniazdami "speaker" i "mic"), ale prowadzonej nie przez "telefon software'owy", ale przez zwykły aparat dołączony do gniazda "phone" w modemie? Do gniazda "line" oczywiście jest podłączona linia telefoniczna. Czy sygnał audio jest transmitowany przez RS-232, czy przez gniazdo np. "speaker"?
 • #13
  andrzejlisek
  Level 29  
  Na tej stronie (dział Download): http://w.cz.prv.pl/
  jest programik, który niejako "podnosi słuchawkę" w modemie i wtedy modem będzie odbierać głos z linii telefonicznej. Nie jest wymagane, żeby telefon był podłączony do PHONE modemu, tylko przez rozgałęźnik do linii telefonicznej będzie podłączony telefon i modem.

  A to, czy będzie słychać w głośniku to, co dzieje się na linii po podniesieniu słuchawki modemu, zależy od konstrukcji samego modemu.
 • #14
  kaem
  Level 28  
  andrzejlisek wrote:
  A to, czy będzie słychać w głośniku to, co dzieje się na linii po podniesieniu słuchawki modemu, zależy od konstrukcji samego modemu.


  Dzięki za link. U mnie (Acer Modem 56 Surf) prawdopodobnie defaultowo głośnik jest wyłączony. W "czytaju" do tamtego programu, jest uwaga że przy takim "defaulcie" program nie będzie działał prawidłowo. A może wystarczy podać komendę AT włączającą głośnik? Gdzie wpisuje się komendy AT?
 • #15
  andrzejlisek
  Level 29  
  kaem wrote:
  andrzejlisek wrote:
  A to, czy będzie słychać w głośniku to, co dzieje się na linii po podniesieniu słuchawki modemu, zależy od konstrukcji samego modemu.


  Dzięki za link. U mnie (Acer Modem 56 Surf) prawdopodobnie defaultowo głośnik jest wyłączony. W "czytaju" do tamtego programu, jest uwaga że przy takim "defaulcie" program nie będzie działał prawidłowo. A może wystarczy podać komendę AT włączającą głośnik? Gdzie wpisuje się komendy AT?


  Mimo to możesz odpalić ten program i to sprawdzić.
 • #16
  kaem
  Level 28  
  andrzejlisek wrote:
  Mimo to możesz odpalić ten program i to sprawdzić.


  Ta część problemu jest już rozwiązana, po zainstalowaniu oryginalnego sterownika. Program na stronie "w.cz.prv.pl" ma dużą wadę - nie można "odłożyć słuchawki" (zostaje podniesiona aż do restartu modemu).
  To samo chyba daje wpisanie do terminala komend ATH1 (podnieś) i ATH0 (odłóż). I teraz rozszerzam moje poprzednie pytanie. HyperTerminal zawsze żąda numeru połączenia, itp. Jak zrobić, by komendy AT móc podawać wsadowo, najlepiej bezpośrednio poprzez skróty na pulpicie?