Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Imitacja oświetlenia Modelu RC

16 Cze 2008 23:13 8274 19
  • Poziom 11  
    Witam. Mam do wykonania układ, który będzie imitował pracę stroboskopów w samolotach, lecz nie wiem jak to wykonac i zgłaszam się z pomoca do was:

Mają być 4 diody
    - 2 na krańcach skrzydeł powoli naprzemiennie pulsujące
    - 2 na przodzie i końcu - jedna mryga raz a druga w czasie takim jak pierwsza świeci - mruga 2 razy i też na przemian - przód raz, potem tył 2 razy i tak w kółko.

Kompletnie nie wiem jak to zrobić. Może jakis program i mikrokontroler? Najlepiej jak by sie obeszło analogowymi elementami :) ale już nie marudze ;p wszystko będzie zrobione na smdkach i musi mało ważyć.
    Za pomoc odwdzięczę się :). Pozdrawiam

P.S Fajnie jak by wszystkie światła oprócz tego tylnego mrugającego 2 razy - zapalały się i wygasały powoli - może jakiś kondensatorek? :D
  • Pomocny post
    Moderator Robotyka
    Jeśli ci zależy na samym mruganiu, to są dostępne LED-y migające. Wystarczy je zasilić.
    Jeśli chcesz w określonej sekwencji, to bez mikrokontrolera się raczej nie obejdzie.
    Na elementach analogowych pewnie by się dało, ale weź pod uwagę, że masa takiego układu będzie spora, a dla modelu RC liczy się każdy gram.

Poza tym, jak żyję nie widziałem samolotu z migającymi światłami nawigacyjnymi :D
    Stroboskop jest zwykle jeden, na górze usterzenia pionowego.
    W dużych maszynach stroboskopy są na końcach skrzydeł, ale niezależne od świateł nawigacyjnych.
    Światłą na końcach skrzydeł (zielone i czerwone) nie migają. To nie radiowóz... :D
    Migają tylko czerwone światła antykolizyjne, umieszczone nad i pod kadłubem. Ale to nie są stroboskopy i do ich zasymulowania wystarczy zwykła dioda migająca.

Dla jednej diody udającej stroboskop wystarczy ci taki układ:
    http://www.eres.alpha.pl/elektronika/readarticle.php?article_id=308
    Albo taki:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/migajaca-dio...l?start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
  • Poziom 11  
    Ja myślałem nad 2-ma układami - jeden do skrzydeł prosty a drugi już skomplokowańszy do przodu i tyłu. A ja wczoraj Orliki oglądałem to miały 4 strobo mrygające i jedno cały czas świecące ;p Su-25T też ma ;) A ten orlik to mrugał jak oszalały :D sekwencje błyskó nawet trudno było by zauważyć :D
  • Moderator Robotyka
    Tak naprawdę, ilość stroboskopów i ich umiejscowienie zależy od producenta.
    Nie mniej - widziałeś kiedyś, żeby migały światła pozycyjne/nawigacyjne na końcach skrzydeł? :D
    Śtroboskopy i inne migające lampki, to oświetlenie antykolizyjne - zupełnie co innego.

Migające diody znajdziesz w każdym sklepie elektronicznym w różnych kolorach, także na alledrogo.
  • Poziom 11  
    no jasne :D Su-25T którego oglądałem na Ukrainie sobie pięknie mrugał a właśnie ten model to jest :D - mnie też zaskoczyło to , ale jak realizm to realizm :D Pozdrawiam!

PS> Oficjalnie końcwki skrzydeł już opracowane. teraz zostały przód i tył.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem opis
    Stosując układ, jak w załączniku można uzyskać różne efekty migania diod. Narysowany układ symuluje - moim zdaniem - światła " dziób-ogon".
    Można oczywiście tworzyć inne kombinacje.
  • Poziom 14  
    witam serdecznie posiadam model nissan skylline GTR R34 i niestety co mnie rozczarowało to to ze niema oświetlenia na przodnich lampach prubowałem podłączyć 2 led ale przy jeżdzie one gasną albo przygasają problem taki ze jest ten model zasilany tylko 4x AA R6 i niewiem czy zastosowanie rezystora czy moze jakiegoś stabilizatora by zlikwidowało ten spadek napiecia przy jeżdzie??
  • Moderator Robotyka
    Przy tak marnym zasileniu, lepiej pomyśl o dołożeniu mu dodatkowego źródła prądu dla diód. Nie będziesz miał zakłóceń od silnika. Fakt przygasania świateł, świadczy o tym, że napęd obciąza zasilanie niemal do granic możliwości i zostaje ci za mało "poweru".
    Nie muszą być to akurat "paluszki". Moga to być typowe "pastylki" np. tanie LR44, albo podobne. Np. Baterie ze starych płyt komputerowych (3V). Ale dwie LR44 połączone szeregowo zasilą białą diodę bez rezystora.
    Jako "lampy" możesz dać dwie diody LED białe SMD. Mają mały pobór prądu i dużą jasność. Do takiej zabaweczki wystarczą.
  • Poziom 14  
    no tez mi sie wydaje ze dodatkowe zasilanie to najleprze wyjscie ale zas dodatkowe koszta bo tak to by z akumulatorków sasilanie było a tak jednak zwykła bateria jeszcze zobacze jak zda egzamin na rezystorze łącznie jest 6V dioda ma 3V 20mA czyli zapas jest według obliczeń:

6V - 3V = 3V / 0.04A = 75 Ohm rezystorek

powinno zdać egzamin przy 4x 1300mAh akumulatorkach jeśli znajde chwile czasu i taki rezystorek to sprawdze to zastosowanie.
  • Poziom 12  
    Może dobrą alternatywą było by światełko rowerowe 5 x Led jakich pełno na bazarku,po wyjęciu modułu z diodami z obudowy naprawdę waży parę gram,jest w dodatku płaski co ułatwi montaż w modelu RC,
    do tego można dodać baterię litową 3 V,i mamy do dyspozycji 6 trybów mrugania oraz 5 wyjść na diody które można dowolnie rozstawić,a co najważniejsze posiadamy lekki układ.
  • Poziom 14  
    już sobie poradzilem zastosowanie rezystora zdało egzamin niema az tak odczuwalnych spadków a efekt leprzy niż przypuszczałem na fotkach to jak prawdziwe auto:>. nawet wsteczny zastosowalem. jedynie odpuścilem kierunkowskazy:D a co do mrugania to włsnie mnie to nieinponuje wole realne oświetlenie jak na auto przystało. ale pomysł niezły moze ktoś wykorzysta go.Pozdro
  • Poziom 27  
    Kolego BlackHowk91 czy dalej szukasz takiego układu ?? Jeśli tak to moge wykonać schemat bardzo taniego (10-20) zł układu ktury bedzie działał dokładnie tak jak napisałeś w pierwszym poście i nie trzeba żadnego mikrokontrolera tylko ruszyć głową :D Jeśli jesteś zainteresowany to biore się do roboty. Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Ja potrzebuje podobnego układu, a mianowicie do modelu Boeing 747 stroboskopy na skrzydłach maja mrugac 2x w ciągu sekundy, potem sekundowa przerwa nim zaczną znowu mrugać (w tym czasie mają mrugnąć 2 czerwone diody na kadłubie tylko 1 raz) i znow sekwencja załuzmy, że:
    @ to stroboskopy na skrzudłach,
    _ to odstęp czasowy 0,5 lub 1 sekundy,
    ? to czewrone diody na kadłubie.

@@_?_@@_?_@@_?_@@_?_@@_?_@@ itd

Układ może działać o napięciu 12v, ale jak można mniej to lepiej.

Bardzo proszę o podanie przykładu, a najlepiej schematu.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • Moderator Robotyka
    W twoim wypadku najlepszym rozwiązaniem byłby chyba procesor programowalny do sterowania diodami. Bo na stroposkopach to się nie skończy. Będziesz zaraz chciał włączane/wyłączane światła nawigacyjne, potem antykolizyjne i jeszcze światła do lądowania.
    Zajrzyj na forum www.pfmrc.pl
    Widziałem tam temat o oświetleniu makiety Wilgi, zrealizowane właśnie na procesorze. Oświetlenie było włączane pojedyńczym kanałem, a procesor interpretował ilość naciśnięć przycisku na kanale i wykonywał operację. Osobno sterowane były światłą nawigacyjne, osobno lądowania a wszystko sterowane tylko z jednego kanału.
  • Poziom 2  
    Ten model nie będzie RC będzie stał na makiecie lotniska lub wisiał nad nim w pozycji startowej chcę zainstalować do niego zestaw diud białych w kadłubie tak żeby z okien widać było że jest oświetlenie w środku. Ze światłami lądowania/startu i pozycyjnych nie będzie problemu tylko te antykolizyjne na skrzydle i kadłubie takzwane stroboskopy kadłub ma około 65 cm długości. a tak przy okazji może macie jakiś prosty schemat diud migających w stylu fali jak mrugają przed pasem startowym przy podejściu do lądowania. nie pamiętam ile tam trzeba 10, 15 czy może 20.

Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam!
    Taki układzik powinien wystarczyć:

Generator na bramkach U1A i U1B można zbudować w inny, dowolny sposób (np. 555, 4093, dwa tranzystory, itd). Wybrałem bramki NOR z myślą o ew.rozbudowie układu. Częstotliwość wybrałem ok. 3Hz (zmiana - C1,R2).
    Przez LED-y płynie prąd ok. 15mA (w impulsie).
    Pozdrawiam.
    ps. zmieniając podłączenia wyjść licznika 4017 do tranzystorów (plus ew. pozostałe bramki 4001) można wytworzyć jeszcze inne, interesujące efekty
    :D
    Aha! Opisz, jak ma wyglądać ta "fala" (dawno nie latałem :D ).
  • Poziom 27  
    prezeswal napisał:
    Witam!
    Taki układzik powinien wystarczyć:

Generator na bramkach U1A i U1B można zbudować w inny, dowolny sposób (np. 555, 4093, dwa tranzystory, itd). Wybrałem bramki NOR z myślą o ew.rozbudowie układu. Częstotliwość wybrałem ok. 3Hz (zmiana - C1,R2).
    Przez LED-y płynie prąd ok. 15mA (w impulsie).
    Pozdrawiam.
    ps. zmieniając podłączenia wyjść licznika 4017 do tranzystorów (plus ew. pozostałe bramki 4001) można wytworzyć jeszcze inne, interesujące efekty
    :D
    Aha! Opisz, jak ma wyglądać ta "fala" (dawno nie latałem :D ).

Lepiej będzie zastosować generator na 555 a +zasilania ledów podłączyć przez tranzystor do wyjścia generatora. W twoim schemacie diody świecić się będą przez sekunde a tu chodzi żeby błyskały jak stroboskopy. To tylko taka moja sugestia.

Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Efekt "stroboskopu" (krótkie mignięcia) można uzyskać bez 555. Wystarczy bazy tranzystorów (połączone rezystorami z masa) sterować przez kondensatory i zmniejszyć wartości rezystorów szeregowych z diodami :D
    Pozdrawiam.