Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra32 informacja o al.technicznym na sygnalizatorach

Yca 17 Cze 2008 10:28 2222 15
  • #1 17 Cze 2008 10:28
    Yca
    Poziom 20  

Mam taki maly problem do rozwiazania, chodzi mi o wykorzystanie sygnalizatorow w podwojnej roli. Podstawowa czyli al. wlamaniowy plus do tego dodatkowy z czujki zaniku fazy. Ten dodatkowy aby byl inny i niezbyt meczacy chce zrobic jako przerywany, 2sek dzwieku na 15sek. Alarm znika po powrocie calego zasilania.

Wymyslilem to sobie tak:
    wyj 1 sygn alarmowy
    Wyj2 suma logiczna wyj 1 i 8
    wyj6 alarm techniczny 15sek z wejscia8
    wyj7 alarm techniczny 14sek NEGACJA z wej 8
    wyj8 iloczyn log wyj 6 i 7

I teraz pytanie czy to tak zadzala, czy alarm bedzie wchodzil nieustatnie gdy bedzie aktywna czujka i ew jeszcze jak to zrobic zeby sie go dalo wylaczyc bo nad sie jeszcze nie zastanawialem.

0 15
  • #2 30 Cze 2008 21:53
    Yca
    Poziom 20  

No naprawde nikt nie wie czy sobie to dobrze wymyslilem? sprawa nie jest pilna ale wolalbym juz nad tym nie glowkowac jak bede na obiekcie.

0
  • #3 30 Cze 2008 22:51
    BENO99
    Poziom 26  

Witam.
    Na manipulatorze może też być sygnalizacja tego alarmu technicznego ?
    Stwórz strefę np
    Alarm techniczny
    wejście 8-- czujnik fazy --reakcja 1-wejściowa czas wejścia 15 sekund --pierwszy alarm tez sie uaktywni po 15 s --nie wiem czy to Ciebie zadowala ?
    wejście 20 --kasująca alarm --wyzwalana wg wyjścia 11

Teraz wyjścia
    wyjście 1 -Alarm włamaniowy-- wyzwalanie z "normalnych" wejść czas wg. Ciebie
    wyjście 2-- suma logiczna wyjść 1 i 10 --tutaj podłącz syrenę
    wyjście 10-- Alarm z wejścia 8 czas 2 sekundy
    wyjście 11--Koniec sygnalizacji wyjść sterowanie z wyjścia 11 czas np 1 s

To tak na szybkiego wymyślone ale chyba zadziała

:D
    Pozdrawiam

0
  • #4 30 Cze 2008 23:18
    guner
    Poziom 22  

Temat dość ciekawy.
    Ja bym osobiście wolał dołożyć drugi sygnalizator (troche bardziej cichy) wysterowany z osobnego wyjścia niz ten od alarmu. Optyka może być wspólna.

Jak chodzi o twoje rozwiązanie to gdybys chciał 15 sekund ciszy i 2 sekundy alarmu to wyjście 6 dałbym na 17 sekund a 7 na 15 sekund (ale to szczegół).

Przyznam się że nie wiem jak zrobić NEGACJE wejścia. Gdybys np podłaczył przekaźnik sterowany 230 V do dwóch wejść (różnych). Do jednego styk NC(powiązanego z wyjściem 7) a do drugiego NO(z wyjściem 7) to taka negacja by była. Może jest bardziej prosty sposób?
    Pozatym teoretycznie to powinno chodzić.
    Mam tylko małe wątpliwości jak się zachowa centrala? Jakieś opóźnienie z przetwarzania informacji z któregoś wyjścia i przy tak krótkim alarmie (2 s) mamy problemy.
    To trzeba sprawdzić. Na mój gust z logicznego punktu widzenia OK. Traktycznie sam musisz to zobaczyć i przetestować.

0
  • #5 01 Lip 2008 14:45
    Yca
    Poziom 20  

Co do negacji to o wyjscie mi chodzilo. Przemyslalem moje rozwiazanie i chyba jednak nie zadziala natomiast to kolegi BENO99 wyglada bardzo obiecujaco, tzn nie widze w nim niczego co by nie mialo zadzialac:) Na manipulatorze moze sygnalizowac, i 15s opoznienia nie jest problemem. Natomiast widze ze bedzie problem ze skasowaniem takiego alarmu na stale, tylko blokowanie pomoze. Wiec droga jest dobra ale cos jeszcze trzeba przekombinowac. A ma to byc na zewnetrznym glosnym sygnalizatorze wlasnie celowo zeby bylo na wiekszej przestrzeni slychac.

0
  • #6 01 Lip 2008 22:12
    BENO99
    Poziom 26  

Cytat:
    Natomiast widze ze bedzie problem ze skasowaniem takiego alarmu na stale

Witam.
    "Dopisz" do tej strefy wejście wyłączające czuwanie wyzwalane wg.wyjścia 13
    Wyjście 12 -typ reakcji -naruszenie wejścia -- 8 czas np 60 min
    Wyjście 13 --typ reakcji -koniec sygnalizacji wyjść --12

Pozdrawiam

0
  • #7 02 Lip 2008 08:26
    Yca
    Poziom 20  

No teraz to juz troche duzo jak na moja malutka wiedze o satelu:) nie bardzo wiem jak zrobic
    wejście 20 zeby bylo wyzwalane z wyjścia 11 ??
    Natomiast blokowanie odbywaloby sie na zasadzie wysterowania wyjscia jak dobrze rozumiem. Nie wiem jak skaplikowany to proces na klawiaturze bo takich opcji nie uzywalem ale wazne zeby to dla uzytkownika nie bylo zbyt skaplikowane.

0
  • #8 02 Lip 2008 09:18
    BENO99
    Poziom 26  

Yca napisał:
    wazne zeby to dla uzytkownika nie bylo zbyt skaplikowane.

Witam.
    Przy takiej konfiguracji użytkownik będzie załączał /wyłączał "normalnie" strefę i/lub kasował alarm tak jak dla "normalnej" strefy.
    Oczywiście można to jeszcze inaczej poustawiać.
    Ale najpierw sprawdź czy wszystko działa tak jak napisałem .
    Wejście wyzwalane z wyjść to po prostu następny "typ linii" tak jak NC,NO itd

Pozdrawiam

0
  • #9 02 Lip 2008 20:34
    Yca
    Poziom 20  

HA no to juz wiem o co chodzi, w mojej wersji oprogramowania nie ma czegos takiego, konczy mi sie na typie nr5. Wiec musze sobie nowsze oprogramowanie sciagnac, i podejrzewam ze centrali tez bede musial zrobi upgrade. Dzieki bardzo BENO99 za pomoc, zobaczymy co z tego wyjdzie, dam znac o efektach.
    Pozdrawim

0
  • #10 26 Lip 2009 11:04
    Yca
    Poziom 20  

Witam, po długiej nieobecnosci postanowilem wrocic do tego tematu bo . . . stało sie :) Rok czasu mi zajelo ale w koncu podszedlem do tematu i uruchomilem moj uklad z centrala. Zapisze tu rozwiazanie, dla siebie gdybym zgubil ;-) no i dla inych zainteresowanych:) Kilka slow wyjasnienia: centrala to ca64 a nie integra, Sygnalizator dodatkowy zostal zalozony, niestety przez rok czasu nie mialem kiedy zaktualizowac oprogramowania wiec bazowalem na tym ktore tam bylo gdzies od trzech lat.
    a zadanie rozwiazalem tak:

Code:

Wejscia
    15 alarm zaniku zasilania 1; czulosc 5000ms; 24H pomocnicza ogolna, tylko 1 alarm
    16 alarm zaniku zasilania 2; j.w.

A teraz wyjscia, jak by nie patrzec trudniejsze;-)
    Code:

1 alarm wlamaniowy
    2 alarm zbiorczy; suma logiczna wyjsc 1 i 16
    16 suma logiczna wyjsc 17 i 19
    17 alarm techniczny z wejsc 15, 16; czas trwania 2sek
    18 koniec sygn wyjsc 17, 19; czas 15sek
    19 koniec sygn wyjsc 20, czas 2 sek
    20 illoczyn klogiczny wyjsc 18 i 21
    21 alarm techniczny, wejsc 15,16, czas trwania 99min 

Jak to dziala? A samo sobie zyje :)
    w momencie alarmu technicznego klawiatura daje informace, sygnalizator 2(tak jak i 16) daje 2 sek dzwieku, 15 przerwy. przy alarmie wlamaniowym wyj 2 daje ciagle tak jak i pozostale alarmowe.

Kod oczywiscie nie jest optymalny, i pewnie daloby sie ujac tych wyjsc, ale stwierdzilem ze mi sie nie chce i ze nie ma takiej potrzeby :)
    Pozdrawiam

0
  • #11 03 Maj 2012 17:19
    Yca
    Poziom 20  

Koledzy, witam ponownie,
    Wyciągnąłem starego kotleta ponieważ potrzebuje zrobić dodatkową modyfikację.
    Dokupiłem do tego istniejącego systemu moduł powiadamiania SMS gprs2 i potrzebuję zmodyfikowac system.

Porzebuję przekazywać informację o zaniku i powrocie prądu, do tego wykorzystam wyjscie 8 centrali podłączone dalej do modułu sms.
    Czujnik zaniku pradu na wej 16tym.

Teoretycznie wydało mi się to proste, wyjście jako "naruszenie wejścia" i uklad powinien dzialać.
    Niestety tak nie jest, wejscie techniczne jakie mam skonfigurowane nie chce dać żadnego sygnału na wyjscie.
    Obecnie wykorzystałem strefę alarmowa i dałem na wyjście ale tu nie mam informacji o powrocie zasilania bo wyjscie sie konfiguruje na ustalony czas.
    Proszę o jakąś podpowiedz jak to poustawiać żeby działało jak bym chciał, czyli jak na wej "0" to na wyj "0" a jak na wej "1" to na wyj "1" (niby takie proste:)
    Aha tylko nie chciałbym przerabiać tego co juz jest, calej logiki dzialani alarmu technicznego bo użytkownik się juz przyzwyczaił.

0
  • #13 05 Maj 2012 13:33
    Yca
    Poziom 20  

obwod dozorowany to typowy kontroli zaniku którejkolwiek z 3faz stosowany domyslnie do zabezpieczania silnikow.
    Podejrzewam ze miałeś na myśli zanik zasilania ac dla modułu gprs, niestety dla mnie to za malo.

0
  • Pomocny post
    #14 05 Maj 2012 22:12
    BENO99
    Poziom 26  

Witam.
    Jeżeli dobrze Ciebie zrozumiałem to wyjście 8 jako typ 17 Wskaźnik gotowy sterowanie z wej. 16 .
    ""Polaryzacje"" ustawisz odpowiednio albo w opcji wyjścia albo w module GSM

0
  • #15 08 Maj 2012 10:03
    Yca
    Poziom 20  

w sumie tak, tylko musze to sprawdzic zeby nie bylo tak samo jak z "naruszeniem"
    ta strefa jest caly czas uzbrojona jako alarm tech 24h.
    A zastanawiam się jeszcze jak zrobić tak zwane czasy nieczułości, tak jak się programuje zanik zasilania dla samej centrali czyli powiedzmy 90 sek na wywołanie alarmu.
    Z samym opóźnieniem dla powiadomienia to juz sobie poradze wyjsciami,
    przydało by sie takie cos zrobic dla tej strefy bo ona alarmuje w zasadzie od razu (5sek nieczułości w czujce to jest maks.).
    Zastanawiałem sie nad prealarmem ale nie wiem czy by to zadzialalo poprawnie.
    w kazdym razie chodzi o to zeby nie bylo alarmu jesli prad sie pojawi w ciagu tych 90 sek.

0
  • #16 20 Maj 2012 15:04
    Yca
    Poziom 20  

Dziękuję koledze BENO99, wskaznik to bylo to czego potrzebowałem.
    Nie wymyśliłem tylko jak zrobić opóźnienie w sygnalizacji na klawiaturze z alarmu technicznego.
    na sygnalizator opoznienie i sygnalizacja przerywana jest,
    smsy ida z odpowiednim opóźnieniem, podobnie powrót do stanu normalnego. Szcegóły w załączniku jesli ktos jest zainteresowany.
    Integra32 informacja o al.technicznym na sygnalizatorach

Pozdrawiam

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo