Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blaupunkt Seattle RDM 169 - nie ma sygnału na wyj. audio

stopi 17 Cze 2008 14:44 1402 3
  • #1 17 Cze 2008 14:44
    stopi
    Poziom 28  

Posiadam radio jak w tytule posta. Wszystko spoko tylko... nie ma sygnału na wyjściach audio głośników. Są tam dwie końcówki mocy TDA7375. Sprawdziłem je - zasilanie do nich dochodzi. Nie ma zwarć na wyjściach, więc wydają się sprawne. Nie grzeją się. Podejrzane są 3 stabilizatory: jeden LM7805 oraz dwa L7809 (firmy Morocco). Na wszystkich, tam gdzie powinno być to co powinno, są małe napięcia (rzędu 2-3V). Być może podłączam radio pod zbyt słaby zasilacz (2A), ale do samego sprawdzenia napięć powinien wydaje mi się wystarczyć. Podłączam oczywiście jednocześnie zasilanie "z akumulatora" i "po zapłonie".

Ze znanych mi elementów jest tam jeszcze tranzystor BD146. Na nim wydaje się wszystko w porządku. Te stabilizatory nie mają żadnych zwarć - wylutowałem i sprawdzałem przejścia omomierzem.

Sprawdziłem jeszcze układzik L4949EP (też jakiś Voltage Regulator). Porównując z dokumentacją na nim wszystkie napięcia sa ok. A może padł wzmacniacz operacyjny MC33079..?? Jeśli ktoś się zna w miarę na radiach to proszę o pomoc.

0 3
  • #2 18 Cze 2008 12:08
    Andiv
    Poziom 32  

stopi napisał:
    Są tam dwie końcówki mocy TDA7375. Sprawdziłem je - zasilanie do nich dochodzi. .

To po jaką ch***re szukasz po stabilizatorach i tranzystorach. Sygnał dochodzi na wejście końcówek ? To należy sprawdzić. Jeżeli nie szukać powodu. Jeżeli tak to sprawdzić czy końcówki nie są wyciszone. Jeżeli nie to do wymiany.

0
  • #3 18 Cze 2008 12:42
    SlaweK
    Poziom 43  

Proponuję pomyśleć o tym jak działa radio, jak sygnał jest obrabiany od anteny do końcówki mocy a nie mierzyć chaotycznie, bez sensu poszczególne elementy. Pomyśl logicznie, jak wyświetla RDS lub stereo to odbiera a skoro odbiera to głowica UKF, pośrednia, dekoder stereo, dekoder RDS są sprawne i nie ma co się też czepiać głownego procesora i jego resetu, zasilania....

SławeK

0
  • #4 18 Cze 2008 23:01
    stopi
    Poziom 28  

Kolego Andiv - po co od razu takim tonem..? Okazało się, że moje przeczucia się sprawdziły. Walnięte były nie tyle stabilizatory, co tranzystor BD. Po wylutowaniu go okazało się, że było przebicie na nóżkach Baza-Kolektor,a że połączony był on z jednym ze stabilizatorów powodował przywarcie częściowo jednego z nich. Stąd zapewne te bardzo niskie napięcia na tych pozostałych też, bo były połączone z tym którego przywierał trefny tranzystorek.

Z resztą czy nie wydaje się co najmniej dziwne, gdy na 3ch stabilizatorach (9V,9V i 5V) w całym radiu napięcia wynoszą średnio do 3V?

Po wymianie BDka wszystko wróciło do normy :) Widocznie stabilizatorki zasilały pozostałe elementy produkujące sygnały dostarczane do wejść końcówek.

0
  Szukaj w 5mln produktów