Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] jak przestroić dml-302

10 Lut 2004 18:25 5985 8
 • Poziom 12  
  takie radio chciałbym przestroić na wyższy ukf

  unitra diora dml-302
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 15  
  DML 302 jest chyba radyjkiem lampowym ( o ile mnie pamięć nie zawodzi ) . Ingeręcja w gł. UKF zbudowaną na lampach bez dużego doświadczenia skączy się fiaskiem. Prosta rada założyć konwertor.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 12  
  no własnie lampowe
  dlatego na tą grupę napisałem

  a chce przestroić bez konwertera
 • Poziom 29  
  Lepiej niech się nim zajmie jakiś elektronik doświadczony w lampowej radiotechnice.
 • Poziom 15  
  Przestrojenie jest jaknajbardziej możliwe dla doświadczonego warsztatowca , z pokryciem pasma też niema problemu. wystarczy odpowiednio dobrac indukcyjności, oraz pojemności. Z pojemnością jest mały problem no ale z cewkami to będzie bardzo ciężko. dokładam schemacik radia " RELAX " ze wskazówkami. Osobiście nigdy tego nie robiłem. Dawno temu moźe z dwa lub trzy radyjka przestrajałem z pasma 88-108MHz na pasmo 65-73MHz . wtedy było mało stacji i wystarczyły tylko trymerki. Życzę powodzenia.
 • Specjalista - lampy próżniowe
  Ja przestrajałem w górę. Są kłopoty z pokryciem całego pasma.
  Po pierwsze, obwód wejściowy ma cewki wytrawione na amen na płytce drukowanej. Tak więc regulacja indukcyjności w zasadzie jest karkołomna. No, chyba, że ktoś wytrawi sobie nową cewkę.
  Co prawda obwód wejściowy jest szerokopasmowy. W oryginale jednak maksimum krzywej rezonansowej wypada na około 70MHz.
  Po drugie, są kłopoty z utrzymaniem stabilności drgań mieszacza samodrgającego. Pragnę w tym miejscu zwrócić uwagę, że mało które głowice lampowe pokrywały zakres 88-108 MHz. Z reguły były spotykane głowice 88-100MHz, sporadycznie 88-104 MHz. Wbrew pozorom to nie takie proste. W pliczku Kniazia nie ma konkretnych nowych wartości elementów. Zamieszczam więc schemat z proponowanymi przeze mnie zmianami wartości elementów głowicy ELWRO typ DEA. Są to głowice powszechnie stosowane w naszych dawnych odbiornikach, np. Kankan, Relax 3, Sarabanda a więc zapewne także w DML302. Po tych zabiegach głowica odbiera dobrze w zakresie 88-96 MHz
 • Poziom 11  
  Problem był opisany dosyć dokładnie opisany przeze mnie i Studiego na forum ecc. Poszukaj tam w wątkach archiwalnych. Nie powinno być z przestrojeniem większych problemów.
  pozdrawiam
  tomek
 • Poziom 14  
  Przestroiłem metodą Alka głowicę w Menuecie UKF i działa bardzo dobrze. Przez skrócenie cewek końcówka skali się zrobiła trochę pusta ale to nie problem. Ważne, że gra i nawet się oko melduje z poziomem sygnału co w mojej lokalizacji jest świetnym wynikiem.