Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] jak przestroić dml-302

10 Lut 2004 18:25 5709 8
  • Poziom 12  
    takie radio chciałbym przestroić na wyższy ukf

unitra diora dml-302
  • Computer Controls
  • Poziom 15  
    DML 302 jest chyba radyjkiem lampowym ( o ile mnie pamięć nie zawodzi ) . Ingeręcja w gł. UKF zbudowaną na lampach bez dużego doświadczenia skączy się fiaskiem. Prosta rada założyć konwertor.
  • Poziom 12  
    no własnie lampowe
    dlatego na tą grupę napisałem

a chce przestroić bez konwertera
  • Computer Controls
  • Poziom 29  
    Lepiej niech się nim zajmie jakiś elektronik doświadczony w lampowej radiotechnice.
  • Poziom 15  
    Przestrojenie jest jaknajbardziej możliwe dla doświadczonego warsztatowca , z pokryciem pasma też niema problemu. wystarczy odpowiednio dobrac indukcyjności, oraz pojemności. Z pojemnością jest mały problem no ale z cewkami to będzie bardzo ciężko. dokładam schemacik radia " RELAX " ze wskazówkami. Osobiście nigdy tego nie robiłem. Dawno temu moźe z dwa lub trzy radyjka przestrajałem z pasma 88-108MHz na pasmo 65-73MHz . wtedy było mało stacji i wystarczyły tylko trymerki. Życzę powodzenia.
  • Specjalista - lampy próżniowe
    Ja przestrajałem w górę. Są kłopoty z pokryciem całego pasma.
    Po pierwsze, obwód wejściowy ma cewki wytrawione na amen na płytce drukowanej. Tak więc regulacja indukcyjności w zasadzie jest karkołomna. No, chyba, że ktoś wytrawi sobie nową cewkę.
    Co prawda obwód wejściowy jest szerokopasmowy. W oryginale jednak maksimum krzywej rezonansowej wypada na około 70MHz.
    Po drugie, są kłopoty z utrzymaniem stabilności drgań mieszacza samodrgającego. Pragnę w tym miejscu zwrócić uwagę, że mało które głowice lampowe pokrywały zakres 88-108 MHz. Z reguły były spotykane głowice 88-100MHz, sporadycznie 88-104 MHz. Wbrew pozorom to nie takie proste. W pliczku Kniazia nie ma konkretnych nowych wartości elementów. Zamieszczam więc schemat z proponowanymi przeze mnie zmianami wartości elementów głowicy ELWRO typ DEA. Są to głowice powszechnie stosowane w naszych dawnych odbiornikach, np. Kankan, Relax 3, Sarabanda a więc zapewne także w DML302. Po tych zabiegach głowica odbiera dobrze w zakresie 88-96 MHz
  • Poziom 11  
    Problem był opisany dosyć dokładnie opisany przeze mnie i Studiego na forum ecc. Poszukaj tam w wątkach archiwalnych. Nie powinno być z przestrojeniem większych problemów.
    pozdrawiam
    tomek
  • Poziom 14  
    Przestroiłem metodą Alka głowicę w Menuecie UKF i działa bardzo dobrze. Przez skrócenie cewek końcówka skali się zrobiła trochę pusta ale to nie problem. Ważne, że gra i nawet się oko melduje z poziomem sygnału co w mojej lokalizacji jest świetnym wynikiem.