Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam układu na wzór ULN2803 ale mocniejszego-1A na wyjście

Nuspakk 17 Cze 2008 22:40 1680 7
  • #1 17 Cze 2008 22:40
    Nuspakk
    Poziom 9  

Potrzebuję układu na wzór ULN2803 tylko mocniejszego - do 1A na jedno wyjście.

Wykorzystuje 4 wyjścia, więc może być 4-ro wyjściowy. ULN2803 jest za słaby :(

Istnieje coś takiego, bo ja dopiero zaczynam i nie wiem nawet jak w google napisać. :|

Z góry dzięki.

0 7
  • Pomocny post
    #2 17 Cze 2008 23:06
    ajacek
    Poziom 1  

Witam,
    w szanującym się czasopiśmie widziałem schemat, gdzie dla zwiększenia max prądu wykorzystano po 2, równolegle połączone wyjścia (również wejścia), układu ULN2803.
    Biorąc pod uwagę idealną powtarzalność parametrów Darlingtonów w jednej strukturze krzemu, daje to max prąd ciągły = 1 A, a więc to czego szukasz.
    Pozdrawiam

0
  • #3 17 Cze 2008 23:15
    Nuspakk
    Poziom 9  

Dzięki wielkie!

A czy, pomimo to, istnieją takie układy (również o większym maksymalnym prądzie na kanał - powyżej 1A) :?:

0
  • #5 18 Cze 2008 11:26
    lechoo
    Poziom 39  

Jakie będzie zastosowanie tych driverów?
    ULN2068 jak każdy inny driver tego typu ma ograniczoną dopuszczalną moc strat. Jeśli jednocześnie mają przewodzić wszystkie kanały, to bez radiatora maksymalny prąd na każdy kanał wyniesie około 0,5A, z radiatorem około 0,7A na kanał.

0
  • #6 18 Cze 2008 12:55
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

No tak, ale to samo dotyczy ULN2803. Tam też nie da się skorzystać z pełnych 0,5A przy statycznym włączeniu ośmiu driverów jednocześnie (a nawet czterech, bo przy 3W raczej długo nie pociągnie). Kolega chciał info o mocniejszym driverze (i pewnie chodziło mu o coś niedrogiego), to takie dane dostał. Niestety, drivery większej mocy, to już inna technologia i cena mało "spolegliwa" dla amatora. ;-).

Pozdrawiam
    PS Chyba taniej wychodzi użyć luzem tranzystory mocy, jako dodatkowe wzmacniacze prądowe.

0
  • #7 18 Cze 2008 21:00
    Nuspakk
    Poziom 9  

Zauważyłem, że ULN2803 w konfiguracji jaką zaproponował ajacek (po dwa kanały zwarte), grzał się w minimalnie mniejszym stopniu. Prąd, który pobiera cały układ, wyniósł 0,75A.

Stosuje je do silnika krokowego z drukarki hp610c.
    Silniki w tej drukarce są unipolarne:
    1. Mitsumi M35SP-8P
    2. PM55L-048

Wiem, że są już gotowe drivery, ale po prostu nie mam do nich dostępu.
    Układ już mam gotowy AtTiny2313 i ULN. Program także napisałem - w C. Wszystko chodzi, tylko ULN się grzeje. Sugerowałem się notą katalogową, w której napisano, że prąd wyjściowy maksymalny ULN2803 to 500mA na kanał.

Przy włączeniu silnika nr 2 układ pobiera 1,5 A. ULN natychmiast robi się gorący i dlatego potrzebuje mocniejszego drivera.

Dla zainteresowanych sterowaniem silnika krokowego unipolarnego w C, załączam kod programu. Program napisany w CodeVision.

0
  • #8 20 Cze 2008 10:29
    Nuspakk
    Poziom 9  

Może jakiś układ z radiatorem :?:

0