Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak odwrócić biegunowość aby sterować silniczkiem w 2 strony

17 Cze 2008 23:43 6121 7
  • Poziom 15  
    generalnie to chcę zbudować łódkę ze styropianu zdalnie sterowana. Wiem wiem.. było sto razy..

Co mnie nurtuje to fakt, że miałem płytkę od samochodu RC za 30zł i tam był podłączcony silniczek. I bez zamieniania biegunów chodził w jedną lub drugą stronę . Jak to zrealizować, jaki element na płytce realizuje taką zmianę polaryzacji? Jest mi to potrzebne do sterowania przód-tył.

Bede wdzieczny za wszelka pomoc.

pozdrawiam!
  • Relpol
  • Poziom 43  
    pyby napisał:
    generalnie to chcę zbudować łódkę ze styropianu zdalnie sterowana. Wiem wiem.. było sto razy..

Co mnie nurtuje to fakt, że miałem płytkę od samochodu RC za 30zł i tam był podłączcony silniczek. I bez zamieniania biegunów chodził w jedną lub drugą stronę . Jak to zrealizować, jaki element na płytce realizuje taką zmianę polaryzacji? Jest mi to potrzebne do sterowania przód-tył.

Bede wdzieczny za wszelka pomoc.

pozdrawiam!
    Mostek H, cokolwiek ma to znaczyć, to tego hasła szukaj na tym forum, ponieważ było o tym tu z pińcet razy... :!: :idea: :D
  • Poziom 11  
    Najprościej jest iść do sklepu elektronicznego, kupić przełącznik trzypozycyjny sześcionóżkowy. schemat masz na rysunku. Oczywiście możesz dać go przylutować na płytkę, choć ja nigdy tak nie robiłem. Sorki za jakość rysunku ale MS Paint :)

Jak odwrócić biegunowość aby sterować silniczkiem w 2 strony
  • Relpol
  • Poziom 15  
    hehe pomysł jest ale w tej opcji nie wiem jak zrealizować przełączanie zdalnie. Przecież nie moge podłaczyc 4 kabelków do silniczka tak ze + i - razem na obydwu wejsciach :(
  • Pomocny dla użytkowników
    Ten pomysł z przełącznikiem jest "genialny" - nie ma jak zdalne sterowanie modelem metodą płynięcia za nim (np. krytą żabką),
    by cały czas być w zasięgu przełącznika ;) Gorzej jak ktoś ma reumatyzm :D

Tu jest kilka rozwiązań:

- dzielone źródło zasilania - silnik włączasz pomiędzy punkt wspólny baterii i jeden z biegunów "zewnętrznych"

- mostek H utworzony z tranzystorów lub takiego "scalacza" L298

http://www.st.com/stonline/products/literature/ds/1773.pdf

- układ dwóch przekaźników sterowanych z odbiornika, włączających odpowiednią polaryzację zasilania na silnik.

- jeden przekaźnik zwykły do zmiany biegunowości zasilania silnika (do płynięcia w przód przekaźnik jest zwolniony a do płynięcia w tył przyciągnięty, bo w tył się pływa rzadziej więc będzie mniejsze zużycie prądu

- przekaźnik polaryzowany dwucewkowy do zmiany biegunowości zasilania silnika i klucz tranzystorowy (przed zmieniaczem biegunowości) do jego włączania. Przekaźnik taki pobiera prąd tylko w momencie przełączani. Wadą tego rozwiązania może być problem znalezienia przekaźnika o odpowiedniej obciążalności.

Oczywiście powyższe elementy sterujesz z odbiornika zdalnego sterowania. Jeżeli aparatura jest typu proporcjonalnego to możesz sterując wypełnieniem impulsów zasilających silnik sterować jego prędkością obrotową.
  • Poziom 38  
    Zwykle w tanich samochodzikach masz prawo-0-lewo, w przód-0-wstecz. Napisz czy w Twoim tak jest, leśli tak to sprawa jest prosta.
  • Poziom 15  
    no tak, ma tył-przód. Ale jeśli załącze zamiast silniczka przekaźnik to on też będzie zmieniał biegunowość dla innego, większego obwodu z silnikiem którym steruję?
  • Poziom 38  
    Jeśli zamiast silniczka włączysz sam przekaźnik i załóżmy będzie miał 4 pary styków zwiernych lub 2 pary przełączających, bo inaczej jeden przekaźnik nie zmieni biegunowości. Będzie tak - drążek w pozycji w przód łódka w przód, drążek w pozycji 0 łódka wstecz, drążek w pozycji wstecz łódka w przód. Nie zatrzymasz jej silnika w żadnej pozycji drążka.
    Chodzi mi o to czy jak drążek przód-tył nie jest przechylony (pozycja "0" "N" czy co tam jest) to samochodzik staje. Ewentualnie napisz jak steruje się tym samochodzikiem.

Włączam "to" dzieje sie tak... Przechylam "to" jedzie tak...