Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wykorzystanie sterowania z samochodziku RC do łódki

17 Cze 2008 23:47 3757 9
 • Poziom 15  
  witam. Dzisiaj chciałem wykorzystać sterowanie z samochodzika który działał na 3,6v do łódki której silniczek pracuje mi ładnie na akumulatorze od wkrętarki 14,4V.

  Na pierwszy ogień poszło proste podłączenie aku pod układ RC od autka. Niestetty po ok 1min poszedł dym , co było do przewidzenia. I teraz moje pytanie - nie chce zmieniać zasilania łódki oraz kupować droższych autek na większe zasilanie. Czy da się zrealizować to tak, że zamiast silniczka autka podłącze jakiś triak, przekaźnik który załączy mi większy obwód 14,4V ?

  Jak zrealizować pracę silniczka lewo-prawo w takim układzie?

  dziekuje z gory!
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 38  
  Najprostszym sposobem będzie obniżenie napięcia zasilania z 14,4V na 3,6V. Do tego celu wystarczy układ LM317 lub LM350. Możesz wykonać na podstawie noty katalogowej str. 3. Opornik R1 dajesz 910Ω a R2 1,8kΩ dla ML317 a R1 dajesz 240Ω a R2 470Ω dla LM350 i masz napięcie ~3,72V, więc jest bezpieczne dla aparatury i serwa. Możesz też zastosować układ scalonego stabilizatora L200CV. Wszystkie układy można kupić bez problemu w sklepach wysyłkowo np. w TME lub kupić na Allegro.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 24  
  Kolego Pyby opisz dokładniej posiadaną elektronikę do sterowania modelu ( z tego co przeczytałem wnioskuje iż jest to elektronika RC 2-kan. nieproporcjonalna , którą można znaleźć w zabawkach rc ) łatwiej będzie wówczas odpowiedzieć na zadane pytanie.
 • Poziom 15  
  Dziekuje koledzy za zainteresowanie.

  Niestety cieżko mi opisać to dokładnie - jest to zabawka na 27mhz 2 kanałowa (przód-tył , lewo-prawo jezdzi).

  @Driver - tak, tylko że mam silniczek na ok 12V więc nie chce zejść z napięcia. Myślałem raczej jak szybko zrobić żeby ten mały obwód na 3,6v załączał większy - 12v i pierwsze co przyszło mi do głowy to jakiś triak/przekaźnik podłączony zamiast silniczka od samochodu, który załączałby mi większy obwód z silniczkiem łódki.

  Ale znowu nie mam w takiej sytuacji pomysłu jak zrobić, żeby działał silnik w 2 strony :(
 • Poziom 24  
  2 przekaźniki (na odpowiednie nap ) + 2 diody prostownicze i oddzielny akku do silnika.
 • Poziom 15  
  ok ale czy znajde przekaźniki na napięcie ~ 3v? są takie? do tej pory myślałem ze najmniejsze to te samochodowe pracujące na 12V.

  Co ma na celu dodanie do obwodu diód prostowniczych?

  dzieki z gory
 • Poziom 25  
  Każda dioda prostownicza obniży napięcie o około 0.7V, w ten sposób zbijesz z 14,4 do 3,6V czyli potrzebujesz 15 diod (będziesz miał ciut więcej).
 • Poziom 34  
  Łódka ma mieć wsteczny ?
  Jeśli nie to wsytarczy jeden przekaźnik.
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Są przekazniki nawet na 1V . Przekazniki podłącz zamiast silnika po przez diody ( odwracając 1 wzgledem 2 ) w ten sposób uzyskasz załączenie jednego przekaznika gdy ustawisz wolant do przodu ( 1 dioda w kierunku przewodzenia) i drugiego ( 1 d. w kierunku zaporowym a 2 dioda przewodzi ) gdy zmienisz jego pozycje.
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  W ten sposób możesz sterować przekaźnikiem podłączonym do 14,4V bezpośrednio z wyjść odbiornika, bez konieczności zmianny napięcia na mniejsze. Każdy przekaźnik 12V będzie działał. Tranzystor - dowolny NPN wytrzymujący prąd płynący przez przekaźnik.