Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona tablica partycji

18 Cze 2008 07:27 4661 8
  • Poziom 32  
    Witam

Dostałem dysk z uszkodzoną tablicą partycji. Nie zależy mi na odzyskaniu danych tylko na przywróceniu go do stanu używalności :) Przy próbie bootu z winxp kursor miga na ekranie i nic nie idzie dalej.
    Dysk normalnie wykrywany w biosie.
    Podpiąłem jako drugi, winxp go wykrył, jednak nie widzi żadnej partycji w menedżerze dysków.

Uruchomiłem DMDE ( czytałem tu na forum coś o nim ) i widzę to:

Uszkodzona tablica partycji

Znalazłem program PTDD Partition Table Doctor, skanuje mi dysk,
    znajduje tablicę partycji, ale nie może jej ponownie zapisać ani odzyskać
    MBR.

Dysk to DeskStar IC35L060AVWA07-0 IBM.

Da radę to naprawić ?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 32  
    Ok więc napiszę co robiem po kolei:

- podlaczylem dysk jako primary master, cdrom jako primary slave ( sprawdzilem 3 razy ustawienie zworek )
    - wsadzialem cd winxp pro do cdromu, ustawilem boot na cd
    - wykrylo dysk poprawnie (BIOS ), ale zamiast zbootowac z cdromu to ekran zrobil sie czarny i zostal tylko migajacy kursor ( czekalem okolo 10 min i nic )

- podlaczylem dysk jako primary slave, jest poprawnie wykryty w systemie ale nie ma zadnych partycji
    - poszukalem na google, znalazlem PTDD Partition Table Doctor, udalo mu sie przywrocic tablice partycji ale nie moze jej zapisac ( wyskakuje blad MBR write error ) wiec praktycznie nic sie nie zmienilo

- zainstalowalem DMDE, skanowal dysk cala noc, nie wykryl zadnych partycji, przedtem zrobilem screena ktorego widzicie w zalaczniku :)

Partition magic pokazuje blad, ze jest nieprawidlowy MBR i sie w ogole nie uruchamia.

Tyle, co potrafie zrobic, nie zajmuje sie nawet amatorsko odzyskiwaniem danych z dyskow, moja wiedza konczy sie mniej wiecej na fixmbr i fixboot :)

Dokladniej chyba nie umiem tego wytlumaczyc, jak juz pisalem nie zalezy mi na odzyskaniu danych, tylko na tym bym mogl wykorzystac dysk ponownie :)

Wiem, ze tablica partycji to tylko zapis na dysku, ale znanymi mi dotad metodami nie udalo mi sie jej odzyskac ( czasem mialem takie przypadki, ale wystarczalo boot z xp i fixmbr i fixboot i po sprawie, dlatego w temat nigdy sie nie zaglebialem ).

Jak wroce do domu (teraz jestem na uczelni ) to powalcze jeszcze tymi programami ktore mi podaliscie :) i dam znac jak mi poszlo :)

Pozdrawiam :)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Kolego autorze - użyj programu MHDD i funkcji ERASE . Podpowiedź jak go użyć jest w FAQ :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic868490.html
    Gdyby coś było po zerowaniu z nim nie tak , to możesz użyć jeszcze REMAP-u powierzchni - szukaj w FAQ .
    To powinno załatwić problem logiki dysku .
    Po wszystkim zakładasz partycje od nowa i formatujesz .

Pozdrawiam .
  • Poziom 32  
    Hej !

Dziękuje wszystkim, poradziłem sobie z Waszą pomocą !

MHDD wykrył dysk, ale krzyczał, że jest zabezpieczony hasłem, można było je zmienić ale nie usunąć ( Drive error ).
    Poczytałem helpa od MHDD i spróbowałem f-cji fast erase czy jakoś tak ( szybkie wymazywanie ), zostawiłem na noc, rano wstaję, hasła nie ma ! :)

Wyczyściłem jeszcze raz MBR (CLRMBR), założyłem partycję (FDISK), dysk jest wykrywany normalnie w instalatorze windowsa, można tworzyć partycje :)

Nie zamykam tematu na razie, dopóki nie spróbuję na nim zainstalować systemu, ale myślę, że się powiedzie :)

Tak przy okazji, MHDD daje duuuuże możliwości, kiedyś wyrzuciłem 80 GB HDD, teraz myślę, że by sobie jeszcze pochodził... ale człowiek uczy się na błędach :)

Dzięki jeszcze raz :D