Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obrotomierz z wyświetlaczem cyfrowym - jak zrobić?

Pumba1992 18 Jun 2008 14:45 6350 18
Altium Designer Computer Controls
  • #1
    Pumba1992
    Level 10  
    Witam.

    Chciałbym się dowiedzieć jak zrobić obrotomierz z wyświetlaczem cyfrowym jak tutaj http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-091.pdf

    Obrotomierz ma pracować z silnikiem dwusuwowym, 1 cylindrowym czyli 1 impuls na 1 obrót wału. Co do kupienia jakiegoś gotowego, to wszystkie mają za mały zakres (te z allegro do 9900 obr), a w simsonie na postoju można dużo więcej i nie chciałbym go spalić.

    Jeszcze jedno. Czytałem o tym, że da się woltomierz albo multimetr przerobić na obrotomierz. Proszę o pomoc, sam nic nie zdziałam. Dopiero zaczynam przygodę z elektroniką.
  • Altium Designer Computer Controls
  • Altium Designer Computer Controls
  • #3
    Pumba1992
    Level 10  
    prezeswal czego ma mtam suzkać na co zwrócić uwagę chciałbym zrobić obrotomeirz do swojej maszyny ale jak pisałem jestem zielony i prosze o pomoc. Co do miernika patent odpada szaleje podobno od zapłonu strasznie ;(
  • #4
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Cześć!
    No cóż, pokazałem ci "wędkę", ale skoro chcesz "złowioną rybę", to nie widzę problemu, coś mogę narysować, a dokładniej - przerysować z dawno wymyślonych ( i opisanych) rozwiązań.
    Nigdy nie robiłem obrotomierza, ale mam pewne doświadczenie w projektowaniu (i wykonywaniu) częstościomierzy.
    Nie zgadzam się z opinią, że miernik "szaleje od zapłonu strasznie". Każdy wskaźnik - także cyfrowy - będzie szalał, jeśli zasilanie przyrządu będzie źle odfiltrowane (odkłóócone), a impulsy pomiarowe (wejściowe) niewłaściwie ukształtowane.
    Jeśli obstajesz przy pomyśle zaprojektowania i wykonania częstościomierza cyfrowego (ile cyfr: 3 czy 4 ?) o zakresie 9999 Hz (jaki czas pomiaru: 1 sek, 100 ms ?, jaki czas wyświetlania, z pamięcią czy bez ?) - to po uściśleniu tych parametrów mogę ci to narysować. Natomiast problem impulsów wejściowych jest mi obcy - muszę poszperac po forum, co już inni wymyślili.
    Pozdrawiam:D
  • #5
    Pumba1992
    Level 10  
    prezeswal więc tak 1 obrót wału 1 impuls, silnik jedno cylindrowy. Co do częstotliwości to wystarczyło by 9999 Hz czas pomiaru no tak aby było dobrze ale chyba im mniej to tym lepiej lecz nie wiem czy nie będzie bardziej skomplikowane. Słyszałem coś o zastosowaniu mikro procesora ale zupełnie nie wiem jak się do tego zabrać i ile takie cos kosztuje ? cyfry by musiały być 4 czyli by miał dokładność do 1obrotu/min lecz tak dokładnie nie musi być jak by to komplikowało sprawę, w najgorszym wypadku do 100 obrotów/min można by zrobić.

    Coś o układzie 555 słyszałem to do od tłumienia chyba miernika jest albo coś w tym stylu tak ? Więc z miernika nie da się wyciągnąć wyświetlacza i dać na kierownicę więc ta opcja już odpada(na myśli mam tanie mierniki bo chciałbym zminimalizować koszty) Ile by mnie wyszły części tka na oko jeżeli więcej niż 50 zł to chyba szkoda zachodu bo na allegro można kupić taki lecz dokładność tylko do 100 :(

    Więc proszę w miarę jasno bo jestem początkującym mikroprocesorowy obrotomierz by był dobry gdzieś czytałem że sprawuje się wyśmienicie ale trzeba napisać program do niego tak ?

    Proszę o pomoc.

    Dodano po 7 [minuty]:

    http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-091.pdf znalazłem taki oto skomentujcie taki by był dobry moim zdaniem tylko do 9999 Hz, i jakoś obudować trzeba by go było ale to już nie problem :)
  • #6
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Cześć!
    Mogę ci zaproponować rozwiązanie zaczerpnięte z linku (linka ?):

    http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT135.pdf

    Zacznijmy od tego, że przyrząd ma wskazywać obr/min, a nie Hz (czyli obr/sek). Tak więc wskazanie licznika 9999 obr/min oznacza częstotliwość ok.167Hz.
    Stąd wniosek, że jeśli pomiar będzie trwać przez 6sek ( wyświetlacz może być w tym czasie wygaszony lub nie), następnie wynik wyświetlany przez określony czas, a po wyzerowaniu licznika cykl będzie powtarzany, to przy 9999 obr/min wyświetlacz pokaże 999, a przy czasie pomiaru 0,6 sek - 99. Rozdzielczość (to nie to samo, co dokładność) wyniesie odpowiednio 10 obr/min i 100 obr/min.

    Wydaje mi się, że żaden układ mikroprocesorowy nie zrobi nic więcej przy częstotliwości sygnału wejściowego: 1 impuls na obrót. Można uniknąć efektu migotania wskazania poprzez dodanie pamięci (rozbudowa układu) lub zbudowania przyrządu na µC, czas pomiaru (6sek lub 0,6sek) pozostanie bez zmian.
    Każde skrócenie czasu pomiaru powoduje proporcjonalne pogorszenie rozdzielczości.
    Przeczytaj też temat "licznik obrotów" w dziale "ogólne" i zdecyduj, która opcja ci odpowiada.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5252729#5252729

    Pozdrawiam

    ps. jest jeszcze oczywiście możliwość zamiany impulsów wejściowych na napięcie stałe proporcjonalne do ich częstotliwości (link z mojego poprzedniego postu), a następnie pomiar tego napięcia (analogowo lub cyfrowo), ale to jest już zupełnie inna opowieść:D
  • #7
    Pumba1992
    Level 10  
    prezeswal co do dodania pamięci to jak najbardziej by mi się przydało bo jest tego typu sprawa że w motocyklu nie widzi mi się ciągłe gaśnięcie obrotomierza czyli jeżeli wynik odnawiał by się co 0.6sec to miałbym dokładność do 100 ? Ten schemat obrotka co jadałem to jest ok taki podobno ok działa co ja mam ktoś taki miał i poleca bardzo więc chciałem też dowiedzieć się coś na temat tego obrotka. co do µC pisał mi kolega jeden juz ale mówił że gdyż nie będę miał programu "wasadu" to będzie mi ciężko zrobić.

    Pozdrawiam.

    Dodano po 18 [minuty]:

    Co do mojej propozycji chciałbym aby obrotomierz miał dokładność do 10obr ale czy 6 sekund czasu pomairu to jest ok ? Zastosował bym ten z pamięcia obrotomierz czyli µC no nie wiem przeglądnij schemat obrotomeirza który ja dałem ksoztuje tkai chyba około 60 zł do samodzielnego montarzu nie wiem czy to same cześci tyle kosztują czy co cześć :)
  • #8
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    No więc poddaję się:cry:
    Nie podałeś żadnego schematu, który mógłbym "przeglądnąć" - w ofercie handlowej widzę ładny obrazek poglądowy (schemat blokowy :?:) interesujący opis, jak robić otwory w plastikowej płytce :D.
    Odnoszę też wrażenie, że albo nie czytasz uważnie moich postów i linków, które załączam, albo też - bez urazy - nic z tego nie rozumiesz:!:
    Chyba dobrze zrobisz, jeśli kupisz gotowy przyrząd
    :D
    Pozdrawiam (czyli "pozdro")
    ps. popraw błędy ortograficzne:D
  • #9
    Pumba1992
    Level 10  
    Czytać posty czytam schemat tamten widziałem tam mowa o obrotach rzedu 50 na minutę ja potrzebuję więcej i problem impulsu mam rozwiązany bo mam jeden na obrót i co do tego co ty piszesz czytam uważnie ale narazie nie ma mnic przed oczami i nie wiem zupełnie na co mam uwagę zwracać ;)
  • #10
    Pumba1992
    Level 10  
    Przeczytałem uważnie to o mierniku częstotliwości. Lecz jak zrobić żeby zamiast pasma częstotliwości wyświetlał mi obroty na minutę ? wiem iż około 167hz to 9999 obr/min. Co do tego prosił bym o pomoc bo sam nie wiem jak się za to zabrać, chciałbym obrotomierz zrobić na razie po przeczytaniu wiem ze można zmieniając dzielniki osiąga sie inną częstotliwość i zmieniając i przez zmianę kondensatorów można ustawić częstotliwość ? Proszę o pomoc jak pisałem jestem zielony i nie wiem jak ten miernik częstotliwości przerobić na obrotomierz.
  • #11
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Cześć!
    Trochę to trwało, ale rysowanie "obrazków" i robienie symulacji jest pracochłonne.
    Załączam schemat obrotomierza cyfrowego: czas pomiaru - 6sek, czas wyświetlania - 4sek, rozdzielczość - 10 obr/min.
    Dołożenie pamięci rozbuduje układ, a pomiar i tak będzie trwał 6sek.
    Na symulacji pokazałem sposób wytwarzania sygnałów sterujących licznikami (przebieg zielony "A" to zegar 1Hz zbudowany na bramkach-inwerterach U1A i U1B). Zegar taki wystarczy do "eksperymentów" i w układzie ostatecznym, jeśli nie zależy ci na dużej dokładności i stabilności przyrządu. Na schemacie kompletnego miernika narysowałem generator kwarcowy 1Hz. Jest to po prostu "bazarowy" zegar-budzik (5-10zł):D.
    Przebieg żółty "B" to sterowanie cyklami liczenie-wyświetlanie.
    Przebieg niebieski "C" to impulsy zerujące liczniki/dekodery. Mogą one być znacznie krótsze (C2-R2 w symulacji są wyraźniejsze).
    Zasada pracy liczników została opisana w linku, który podałem poprzednio.
    Dopracowania (dobrania wartości elementów) może wymagać układ wejściowy, kształtujący impulsy z przerywacza. Jak już pisałem - nie robiłem nigdy obrotomierza samochodowego, ale myślę, że narysowany układ będzie właściwie pracował.

    Mam jeszcze pomysł na obrotomierz analogowy . Ma on współczynnik przetwarzania częstotliwość/napięcie równy 1V/1000obr (czyli 10 000obr. to 10V) - tak mi przynajmniej wyszło w symulacji. Takie rozwiązanie ma swoje zalety: układ jest prosty, mierzy z niewielką bezwładnością (dobór R5-C2 na wyjściu) no i nie gaśnie na czas pomiaru:D
    Są też scalone przetworniki f/U (jeden z nich jest opisany w linku do EdW).
    Pozdrawiam
    ps. mam nadzieję, że nie pomyliłem się nigdzie w rysowaniu "obrazków", idea jest na pewno poprawna :D
  • #12
    Pumba1992
    Level 10  
    prezeswal no to tak od razu wielkie dzięki! Analogowy też myślałem nad tym nie był by zły ale jest jedno tylko myślałem nad prze robieniem takiego obrotomierza z poldka jak napisał kamot bodajże ale ludzie go tam zmieszali z błotem i sam nie wiem czy to działa poprawnie ;) Aby nie gasło to musiał by obrotomierz rozbudować w pamięć ?
  • #13
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Dołożenie pamięci, to także zastosowanie innych układów scalonych. Na każdą cyfrę potrzeba licznik+pamięć(zatrzask)+dekoder. Multipleksowanie wyświetlania przy 3 cyfrach - nie opłaca sie. Są układy scalone, łączące w sobie liczniki,pamięci i dekodery, ale są one znacznie droższe; nie przyglądałem się im bliżej. Poza tym pamiętaj, że pomimo tego, że wyświetlacz będzie świecił bez przerwy, to i tak wynik będzie pochodził z pomiaru wykonywanego w ciągu poprzednich 6-ciu sekund! Skrócić czas pomiaru możesz (w takim układzie) dostarczając miernikowi większą ilość impulsów na jeden obrót. Jeśli masz pomysł, jak to zrobić, to powiedz :D
    Pozostaję przy swoim zdaniu: poprawność działania obrotomierza zależy - przede wszystkim - od właściwego ukształtowania impulsów wejściowych, a nie od rodzaju wskaźnika. Większość samochodów jest wyposażona w analogowe wskaźniki:!: Ale możesz oczywiście ufać doświadczonym kolegom-ekspertom :D. Twój wybór
    Pozdrawiam:!:

    ps. a poza tym napięcie z przetwornika można mierzyć woltomierzem cyfrowym (za 10zł):!::D
  • #14
    Pumba1992
    Level 10  
    Czyli te schematy co mi dałeś to który będzie do obrotomierza cyfrowego ten 2 ? Dałeś 3 i czy 3 są potrzebne chciałbym obrotomierzu zrobić cyfrowy z wyświetlaczem LED więc chyba pozostanę przy tym trybie co gaśnie nie wiesz tak na oko ile by mnie to mogło kosztować ?

    Co do dodania kolejnego impulsu to nie dam rady kolejny impuls łączy się z kolejną iskrą na świecy i by zapalało mi mieszankę wtedy kiedy nie potrzeba, więc musi zostać 1 impuls na 1 obrót w sumie 6 sekund pomiaru to nie tak dużo i mam pytanie jak długo świeci się wynik na obrotomierzu po zmienieniu abym zdołał zobaczyć np też przed zmianą biegu w odpowiednim momencie :?


    Nie wiem czy mogę się posłużyć linkiem z allegro :?

    http://allegro.pl/item384088490_obrotomierzu_uniwersalny_cyfrowy_samochodowy_benzyn.html

    Pomiar dokonywany jest 20 razy na sekundę hmm czyli niby było by szybciej od twojego projektu ale jest jedno ale częstotliwość (dokładność ) jest tylko do 100 obr/min, zastanawiam się czy taka nie wystarczy ponieważ jak pisałeś czas pomiaru byłby wtedy około 0.6s ?

    Dążę do jak najkrótszego pomiaru i aby wygaszacz nie gasł na dużo bo podczas jazdy ?
  • Helpful post
    #15
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Schemat "środkowy", OBROTOMIERZ, z wyświetlaczami (pamiętaj, że mają być o wspólnej katodzie).
    Na początek możesz nie stosować tego "zegarka-budzika" - nie jestem pewien, czy potrafisz go wykorzystać, zamiast niego zbuduj generator 1Hz taki, jak na schemacie symulacyjnym (to ten pierwszy załącznik, bramki U1A i U1B typu 4049).
    "Scalaki" są po 2-3zł, podobnie - wyświetlacze.
    Trochę niepokoją mnie twoje pytania o numer schematu-załącznika, ale cóż, życzę powodzenia:D

    Uff! Napisane jak byk: pomiar - 6sek, wyświetlanie -4sek.
    Obejrzyj, błagam, przebiegi w załącznikach:!::cry::cry:
  • #16
    Pumba1992
    Level 10  
    prezeswal hmm czyli gasnął by tylko na 2 sekundki ?

    na schemacie jest napięcie wejściowe 5V i czy jak ja mam 12V to to nie będzie szwankować migotać itp ?
  • Helpful post
    #17
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    No więc tak:
    Po pierwsze, to poświęć trochę (:D) czasu i przeczytaj cały temat od początku, najlepiej kilka razy:!: (jest już napisane o 0,6sek).
    Po drugie, radziłem ci także - kup gotowy miernik.
    Po trzecie - trochę męczy mnie już powtarzanie rzeczy dla mnie oczywistych, więc - bez urazy - odpowiem tylko na poważne, merytoryczne pytania.

    ps. z twojej strony brakuje nawet takiej zachęty (dla mnie), jak przyciśnięcie - "pomógł"
    ps2. na dzisiejszej stronie głównej jest temat: obrotomierz ..
    a w szczególności ;

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.p...=1756845&sid=590114f24f11a41a964d2cc16416e3a5

    przyjemnej lektury :D
  • #18
    Pumba1992
    Level 10  
    No to tak przestudiowałem to co mi dałeś :) I tak mam pytania co do tego schematu co ty mi dałeś napięcie tam masz określone na 5V ja mam 12V i tu mnie zastanawia czy to będzie działać z takim napięciem czy się po prostu spali ? Co do tego iż nie rozumiem rzeczy oczywistych dla Ciebie możliwe wynika to pewnie z mojej nie wiedzy i staram się ogarnąć swoje myśli jak widać nie wychodzi mi to ;/


    Co do tego obrotomierza to muszę kupić płytkę drukowaną i do tego wszystkie elementy opisane na schemacie i potem wszystko wlutować ścieżki samemu trzeba zrobić też bo gotowej takiej nie kupie? Co do tego to musze przestudiować czy dam radę to sam zrobić i ile mnie to wyniesie :)

    Po przeglądnięciu kilka razy doszedłem do wniosku ze schemat jak dla ciebie jest stosunkowo prosty dla mnie zaś czarna magia dlatego takie pytania oczywiste dla Ciebie, lecz dla mnie laika nie.

    Co do układu z pamięcią podaruje sobie za trudne dla mnie takie układy z tym zegarkiem bazarowym mówisz można pominąć po testuje trochę na razie musze sprawdzić ile mnie wykosztuje taka zabawa w robienie to samemu ;)

    Mam kilka pytań do oznaczeń w schematach :
    GND-masa
    ICP co to ?
    D to dioda jak się domyślam ale jaka to ja nie wiem ?
    R to opór czyli R to oporniki 100k itp to to jest ich rezystencja czy jakoś tak ?
    C3,4 itp to kondensatory ?
    Inne oznaczenia nie wiem chciałbym się dowiedzieć lub gdzie by znalazł legendę do tych oznaczeń po prostu chce się sam nauczyć czegoś też a nie wszystko mieć na tacy podane albo wiecznie czegoś nie wiedzieć :)

    Co do kupienia gotowego obrotka to koszt rzędu 80zł jeżeli z tymi częściami się wyrobie do 40 zł to będzie ok bo więcej to już gotowy obrotek :)
  • #19
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    O rany, ale heca!
    Niestety, mimo najlepszych chęci z mojej strony nie ma takiej możliwości, abym pomógł ci zbudować takie urządzenie, poczynając od wyjaśniania symboli, powszechnie używanych przez wszystkich, nawet początkujących elektroników. Doceniam twoją chęć nauczenia się czegoś nowego i wykonania czegoś własnymi rękoma (a przedtem - głową:!:). Sam kieruję się tymi samymi pobudkami!
    Ale to forum nie temu służy - zabrakłoby czasu i miejsca!
    Zacznij od zdobycia wiedzy od podstaw elektroniki, zostaniesz początkującym elektronikiem i nadejdzie czas na własne projekty takie, jak choćby ten obrotomierz!

    Poczytaj jednak temat o obrotomierzach (link - poprzedni post) ,rozpoczęty prawie 3 lata temu (:!:) i trwający do dzisiaj. Niektóre wypowiedzi będą dla ciebie zrozumiałe i bliskie twojemu poziomowi zaawansowania w elektronice.
    Życzę powodzenia:D

    ps.12V nie można zastąpić 5V, dziękuję za "pomógł":D