Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Model laboratoryjnego komparatora napięć

Soohy_tm 18 Cze 2008 15:42 1635 5
  • #1 18 Cze 2008 15:42
    Soohy_tm
    Poziom 15  

Witam wszystkich! Na zaliczenie przedmiotu dostałem zadanie zaprojektować komparator napięć. Chciałbym żeby był tak zbudowany żeby można było badać komparatory w różnych układach. Pomyślałem o czymś takim jak na schemacie:
    W miejscach gdzie są konektory byłyby goldpiny aby w razie potrzeby zewrzeć rezystory. Nie znam się na tym za bardzo ale wyczytałem w internecie że komparatory mogą pracować jako detektory przejścia przez zero, dyskryminatory progowe i dyskryminatory okienkowe. Wydaje mi się że taki układ, odpowiednio "pozwierany" mógłby służyć jako "all-in-one" :) Proszę jeszcze o pomoc w doborze rezystorów. Na schemacie jest LM393, ale może lepszy byłby LM358? Proszę... pamiętajcie że to ma być model do badań komparatorów dla studentów. Z góry dzięki za pomoc!

0 5
  • #2 18 Cze 2008 16:18
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Złote szpilki mogą być zbyt mało trwałe jeżeli to ma być model laboratoryjny, lepiej użyć wtyków i gniazdek radiotechnicznych albo takich listwy z zaciskami śrubowymi.

R3 i R4 (te w sprzężeniach) powinny mieć dodatkowe zwory pozwalające na ich zupełne odłączenie od komparatorów (jeżeli chce się badać układ bez histerezy.

Poza tym R4 powinien iść od nóżki 5 LM393 (wejście nieodwracające), bo ma dawać dodatnie a nie ujemne sprzężenie zwrotne, które w układzie komparatora nie ma sensu.

Poza tym LM393 wymagają rezystorów podciągających wyjście (wyjścia są typu otwartu kolektor) do zadanego napięcia roboczego następnego za nim układu (np. +5V)

http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/LM393-D.PDF

Zamiast zwierać rezystory lepiej pozostawić np. gniazdka radiotechniczne i w nie włączać rezystory z dołączonego zestawu.

Najlepiej zamontować takie rezystory na płytkach izolacyjnych (np. przyciętych płytkach uniwersalnych) z wmontowanymi wtykami radiotechnicznymi. Zapobiegnie to uszkadzaniu rezystorów przy podłączaniu do układu komparatorów. Należy przyjąć standardowy układ gniazd (rozstaw) by można było dowolny rezystor w dowolne miejsce podłączyć.

Dodał bym też potencjometry (z wyprowadzonymi gniazdkami - zdwojonymi by było gdzie woltomierz podłączyć) pozwalające ustawiać płynnie napięcie na wejściach komparatorów.
    Można też ogólnie dać rezystory nastawne zamiast rezystorów stałych.

Następna sprawa to sygnalizacja stanu na wyjściu, np. diodą LED świecącą się gdy ma być na wyjściu stan wysoki (Uplus>Uminus)

0
  • #3 18 Cze 2008 17:05
    Soohy_tm
    Poziom 15  

Jeśli dobrze zrozumiałem to schemat należało by zmodyfikować w ten sposób:
    W miejscach zaznaczonych na czerwono zrobię gniazda do podłączenia woltomierza. Nie za dużo ich? A może powinny być gdzieś jeszcze? Zamiast rezystorów R1,2,3,4,5,6 wstawię potencjometry, tylko jakiej mają być wartości? R7,8 mogą być po 10k? LM393 zasilić napięciem +/-18V?

0
  • #4 18 Cze 2008 17:42
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Typowym napięciem zasilania układów jest +/-15V.

Te 10k w obciążeniu to za dużo, bo diody się nie zaświecą. Tam musi 5-10mA prądu płynąć

0
  • #5 19 Cze 2008 00:04
    Soohy_tm
    Poziom 15  

Jeśli dobrze rozumiem to z wzoru: R=U/I=15V/0,005A=3k.
    Jakie rezystory R1,2,3,4,5,6? I co z tymi punktami dla woltomierzy?

0
  • Pomocny post
    #6 19 Cze 2008 19:23
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Daj trochę napięcia na diodę LED !!!

0