Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zad. 39 technik elektronik: list otwarty do CKE

Przetwornik 25 Cze 2008 00:24 9249 80
  • #61 25 Cze 2008 00:24
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Pytanie w podobnym stylu było również na egzaminie próbnym dla montera elektronika w zeszłym roku. Na szczęście tak dziwnego pytania nie było na właściwym egzaminie.
    Pytanie dot. wybrania ochrony BHP podczas wiercenia otworu w ścianie. W odpowiedziach było chyba: gogle, rękawice, maska i coś jeszcze.
    Jeszcze dziwniejsze pytanie: jakiego zaciskacza użyjesz do założenia konektora BNC do kamery - i odpowiedzi z czterema oznaczeniami literowymi...
    Albo pytanie: jaką płytkę wykonasz do urządzenia do samochodu - i tu cztery kombinacje uniwersalna/drukowana, montaż powierzchniowy/przewlekany
    Oczywiście wszystko to było na próbnym. Na właściwym było wszystko ok i uzyskałem 96 punktów.

W pełni zgadzam się w sprawie tego zadania.

• #62 25 Cze 2008 00:46
    DJ Max
    Poziom 30  

Zauważcie, że pytanie brzmi:

Autor pytania napisał:
    Który środek ochrony indywidualnej jest najczęściej stosowany przy wykonywaniu napraw urządzeń elektronicznych w serwisie RTV?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba znać statystyki. Nie możecie więc żądać przyznania punktu każdemu tylko dlatego, że nie zgadzacie się z rzeczywistością.

Inna sprawa to zgodność poprawnej odpowiedzi z rzeczywistością - proponuję organizację badań - wtedy możnaby ewentualnie mieć do komisji pretensje.

Ostatnia kwestia - i myślę, że o tym powinniście mówić przede wszystkim - to... samo pytanie. Czy na egzaminie na technika elektronika konieczna jest znajomość statystyk z serwisów RTV całego świata? Bo przecież pytanie nie zawęża zakresu narodów.

• #63 25 Cze 2008 09:33
    Lewerss
    Poziom 9  

Marcin230 napisał:
    Bynajmniej czy przynajmniej?
    Na maturze też byście wysyłali petycje o zaliczenie zarówno jednego jak i drugiego zwrotu?

Okulary chroniące przed oparami? Od tego są wyciągi, ale przy wyciągu też trzeba umieć pracować, to nie takie proste jak się wydaje.

Fartuch jest najczęściej używaną formą ochrony osobistej i nic tego nie zmieni.
    Zawsze powinien być ubierany fartuch i do niego w miarę potrzeb reszta. Cały ten temat nie ma sensu.

No i widzisz Twoja wypowiedz w wypadku mojego pytania zadanego na poprzedniej stronie sie nie potwierdza wg CKE bo:
    Wymiane tranzystora wyjsciowego CMOS sterwnika PLC nalezy dokonywac stosujac: Opaske uziemiajaca a nie bawelniany faruch ochronny - ja tak zaznaczylem , oprocz tego bylo jeszcze 2 odp oklulary o ktorej tutaj toczy sie boj i buty z izolowana podeszwa. i powiedzcie mi jak tu trafic w klucz skoro teoretycznie kazde z tych rzeczy jest zalecane do serwisowania sprzetu.

• #64 26 Cze 2008 15:54
    Przetwornik
    Poziom 26  

Dostałem odpowiedź od OKE:

Cytat:
    Uprzejmie informujemy, że zadane przez Pana pytanie dotyczące "niejasnego sformułowania zad.39" w tekście pisanym zostało przekazane do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej celem wyjaśnienia ewentualnych niejasności.

• #65 26 Cze 2008 16:10
    mateo23_88
    Poziom 10  

no to czekamy na odp z CKE, znajać życie to się na kogoś tam powołają i powiedzą że niezależny ekspert stwierdził poprawność pytania i odpowiedzi :D z nimi się nie da wygrać, to państwo w państwie

• #66 27 Cze 2008 01:37
    wie8
    Poziom 16  

Cytat:
    Opaske uziemiajaca a nie bawelniany faruch ochronny - ja tak zaznaczylem

W każdej szanującej się firmie w branży używa się bawełnianych fartuchów wzbogaconych o włókna węglowe panie kolego. Taki fartuch spełnia ESD (Electrostatic Sensitive Device Protection) ;] W każdym bądź razie myślę że zawracacie gitarę CKE pierdołami, przecież większe gafy popełnili na praktycznym. Jeju jedno zadanie i taki łomot.

• #67 27 Cze 2008 12:24
    Przetwornik
    Poziom 26  

Jedyne co mnie martwi to że 28 osób zagłosowało w ankiecie na NIE a wypowiedziały się dlaczego tak zagłosowało zaledwie kilka...
    wie8, może dla ciebie to są pierdoły, ale po pierwsze tu chodzi o sprawiedliwość i jasne sformułowanie pytania a z tym CKE ma problemy jak widać, po drugie, ten 1 punkt mógłby przesądzić czy ktoś zdał czy nie...
    A na praktycznym nie dopatrzyłem się ze strony CKE żadnych błędów, może mnie oświecisz, ale na PW żeby nie robić tu offtopa, albo w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1015626.html

• #68 28 Cze 2008 14:28
    Lewerss
    Poziom 9  

wie8 napisał:
    Cytat:
    Opaske uziemiajaca a nie bawelniany faruch ochronny - ja tak zaznaczylem

W każdej szanującej się firmie w branży używa się bawełnianych fartuchów wzbogaconych o włókna węglowe panie kolego. Taki fartuch spełnia ESD (Electrostatic Sensitive Device Protection) ;] W każdym bądź razie myślę że zawracacie gitarę CKE pierdołami, przecież większe gafy popełnili na praktycznym. Jeju jedno zadanie i taki łomot.

Bo tu takich bledow nie powinno byc. Juz nauczyciel klasowke lepiej przygotuje niz oni taki powazny egzamin;/

• #69 28 Cze 2008 19:56
    piasek1990
    Poziom 19  

Na maile nie odpowiadaja a moze napiszcie jakies oficjalne pismo?

• #70 29 Cze 2008 13:54
    Lewerss
    Poziom 9  

odpowiadaja tylko trzeba z kilka dni poczekac, jak wyslalem im pytanie w poniedzialek kiedy beda udostepnione klucze odp do egzaminu to dopiero w czwartek albo piatek dostalem odp.
    a z tym oficajlnym pismem to nie glupi pomysl

• #71 29 Cze 2008 20:03
    SanceS
    Poziom 22  

Zaintrygował mnie ten temat. Po raz kolejny CKE daje do rozwiązania idiotyczne pytanie nie mające właściwie żadnego związku z wiedzą niezbędną do pracy technika elektronika. Przy różnych pracach stosowane będą różne środki ochrony. Czy fartuch ochronny przy naprawie sprzętu elektroniczneggo... Nie wiem, zdecydowanie można by się kłócić co jest w rzeczywistości najczęściej używanym środkiem ochrony. Zależy jaką pracę wykonujemy, czy ubieramy fartuch? Nie wiem, ja fartuchów nie używam. Najczęściej korzystam z rękawic, żeby np. nie ubrudzić elementów których nie wolno dotykać gołymi rękami.

Zastanawiam się po raz kolejny nad sensem istnienia egzaminu zawodowego. Część teoretyczna to jedna para kaloszy, a co z "praktyką" na kartce papieru? Czy technik, który zdał egzamin zawodowy wie cokolwiek o pracy? Gdyby były chociaż prace techniczne, to może przynajmniej raz w życiu Pan technik wykonałby samodzielnie jakiś układ, a przy okazji mógłby przysłużyć się szkole. Na dzień dzisiejszy produkujemy techników, którzy nie mają o niczym pojęcia, którzy nie trzymali w ręce lutownicy, a zapytany technik z dyplomem o tranzystor HOT w telewizorze uśmiecha się głupio i mówi, że tego chyba u nich nie było... Żałosne. Oczywiście lepiej ciągle uczyć się w drugiej klasie na pamięć oznaczeń produktów firmy CEMI i kodu paskowego (który jest na egzaminie), a w 3 klasie pominąć wzmacniacz operacyjny - bo po co on komu. Z resztą jak technik ma zrozumieć transformate Fouriera jeśli nie zna żadnych matematycznych podstaw, bo matematyka u niego kuleje.
    Przecież w programie technikum nie ma chociażby bzdurnych całek.
    Produkujmy techników, a licealiści będą zamiast nich zdobywać miejsca na uczelniach, produkujmy techników, którzy będą w stanie przeczytać instrukcję do wymiany tuszy w drukarce. Tak będzie lepiej. Dla wszystkich i bezpieczniej, bo może założą do tej trudnej pracy rzeczony fartuch.

Pozdrawiam ślicznie
    Darek

• #72 04 Lip 2008 23:45
    mate157
    Poziom 13  

według mnie rękawice i okulary są najbardziej potrzebne

• #73 09 Lip 2008 16:01
    brynix
    Poziom 9  

Wg mnie również okulary i rękawice są najważniejsze, niemniej jednak każda odpowiedź tu pasuje.
    Ciekawe co eksperci z CKE odpiszą.

• #74 09 Lip 2008 16:40
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Szkoda że nie było odpowiedzi- - prezerwatywa-- przynajmniej nikt by sie z tym nie wachał.
    Swoją drogą to Cięzko Kapujący Egzaminatorzy zasłużyli sobie na ten przydomek setki razy.

• #75 10 Lip 2008 00:58
    kortyleski
    Poziom 41  

Od wielu lat w Naszym kraju pokutują zastarzałe przepisy i normy... Stąd tak bzdurne pytania i jeszcze durniejsze odpowiedzi. Serwis RTV to zbyt szerokie pojęcie by ująć je zbiorem kilku zasad...
    Z praktyki
    1) Rękawice - kiedyś tak, bo gorace lampy mogą oparzyć, bo blacha chassis może skaleczyć. Teraz? Kto wymieni procesor SMD w JAKICHKOLWIEK rękawicach?
    2) Fartuch - kiedyś były zakłady państwowe i to zakład narzucał fartuch coby se delikwent sweterka nie ubrudził - pojecie "odzież robocza", dziś pan elektronik prywatnie pierze rzeczony sweterek i przepis nie ma zastosowania.
    3) Okulary - chyba najbardziej potrzebne praktycznie
    4) Maska??? Od razu w OP1 ubrać serwisanta, tylko z domieszką ołowiu to i w czarnobylu przeżyje. Lutowania w SERWISIE RTV jest tyle co i nic wiec ochrona przed oparami za cene "bycia UFO" to bezsens ale przepis jest...

Dobrym przykładem jest egzamin z informatyki na pewnej znanej uczelni gdzie pada pytanie o komendy dosa - w tym roku.

• #76 15 Lip 2008 14:12
    marekzs3
    Poziom 19  

CKE przyznało się do błędu ale w pytaniu 12 /są dwie prawidłowe odpowiedzi - dotyczy dwójki liczącej/ Pisałem o tym tuż po pojawiniu się testu i odpowiedzi ale zostałem zignorowany. Pewnie kolejnej poprawki nie wprowadzą więc w pytaniu 39 jedynie słuszną odpowiedzią pozostanie FARTUCH :)

• #78 24 Lip 2008 22:29
    struś pędziwiatr
    Poziom 11  

WG mnie to odpowiedź jest dość trudna, ale moje TYPY to:
    1. Fartuch - zawsze.
    2. Maska ochronna-przeciwpyłowa np. przy odkurzaniu sprzętu
    3. Okulary np. przy lutowaniu, przy zabawach z kineskopem.
    4 . Rękawice??? np. przy użyciu młotka do rozbijania kineskopów. :-P

• #79 25 Lip 2008 11:26
    Kiko_1
    Poziom 17  

Jak najbardziej ja tez sie pod tym podpisuje. Generalnie ten egzamin na technika to był pic na wode. Ciekawe ile osób z mojej szkoły go zda w tym roku :/
    Pozdrawiam

• #80 25 Lip 2008 14:13
    cyruss
    Poziom 30  

Pytanie w ogóle jest bzdurne.
    Owszem, najczęściej używa sie fartucha, ale nie jest to środek ochrony indywidualnej jak trzy pozostałe a co najwyżej odzież robocza (nawet nie odzież ochronna). Którą pracownik ma dostać - chyba że pracodawca płaci za używanie i pranie własnej odzieży. I nie ma tu nic do rzeczy ustrój.
    Tak samo nie ma czegoś takiego jak maska na twarz (chyba że na balu przebierańców). Może być maska na drogi oddechowe, a na twarz to co najwyżej przezroczysta przyłbica którą powinno się nosić przy pracy z kineskopami. Może i ktoś to nazwie maską ale jest to przyłbica. No i też - w serwisie w kółko się nie wymienia kineskopów, to raczej na produkcji.
    Na pewno w serwisie RTV nie mają zastosowania rękawice - raczej w serwisie elektroniki samochodowej.
    Okulary - warto używać przy lutowaniu, ale cały czas się lutuje na montażu a nie w serwisie. Równie często jak sie lutuje to się i obcina przewody, a na niektórych obcinaczkach nawet na rękojeściach jest napisane o używaniu okularów.

Pytanie jest z gatunku "jak sobie mały Jasio wyobraża elektronika przy pracy". Niestety, chyba je pisał humanista a nie ktoś o ścisłym umyśle czy choćby praktyce w zawodzie.
    Głosowałem na nie, choć na pytanie nie ma poprawnej odpowiedzi. Jedynie w dużym uproszczeniu można uznać fartuch. Roboczy - nie ochronny (ktoś pisał o chemikach - oni używają ochronnych i dla nich jest to środek ochrony indywidualnej).

• #81 09 Sie 2008 18:12
    Przetwornik
    Poziom 26  

No i co w tej sprawie?
    CKE odpisało komuś?