Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akai VS-A650 Brak fonii przez euro

11 Lut 2004 10:57 1146 4
  • Poziom 19  
    Witam Szanownych kolegów!
    Model magnetowidu: Akai VS-A650 ( VS-F600 jest podobny tyle że bez "pokrętła" głośności)
    Opis usterki:
    Brak fonii poprzez euro złącze ( wcześniej fonia przerywała, po stuknięciu w magnetowid czasem wracała). Dodam że przez głowice tunera fonia jest. Przelutowałem wszystkie podejrzane zimne luty na płytce złacza A/V, na płytce dolby i praktycznie już chyba wszędzie gdzie były podejrzane punkty w torze fonii. Wiem, że to dośc skomplikowany i rozbudowany tor w porównaniu do innych magnetowidów z jakimi się spotkałem. Niestety brak schematu uniemożliwia mi dalsze śledzenie. Tzn. posiadam nędzną kopię schematów *,djvu ale kompletnie nic nie da się z nich wyczytać. ( poniżej plik ) A może ktoś z was spotkał się już z podobnym objawem i zechce się podzielić cennymi informacjami. Poszukuję też schematu, fragmentu schematu, cokolwiek oby tylko czytelne do tego modelu AKAI. Przeszukałem całe forum, ale nie znalazłem nawet wzmianki o tym modelu.
    Usterki uboczne
    1) blado świecący wyśietlacz - ale to już sprawa kondesatorów i ich wymiany.. ( dam rade :D )
    2) podczas odtwarzania jakiejkolwiek kasety widać poziome lekko skośne pasy (jakby szarpnięcia obrazu). Na stopklatce obraz żyleta! Czyżby sprawa jakichś zakłóceń???, ekranowania??? zużytych głowic? ( magnetowid 6 głowicowy ).
    Już tracę pomysły co tu jeszcze sprawdzić.. Napięcia pomierzyłem i jakieś są, ale czy są prawidłowe nie wiem - bo brak schematu.
    Pomóżcie, bo usterka dośc ciekawa. Jak się uda naprawić to opisze ją bardzo staranie na forum.
    Pozdrawiam..
    NOVY74

Załącznik znajduje się tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic104408.html (ob)
  • PCBway
  • Poziom 19  
    Chyba muszę odpisać sam sobie.. ale udało się zlokalizować usterkę.
    Przyczyna okazała się prozaiczna: Spalony bezpiecznik 2A w zasilaczu.
    że też ja go wcześniej dokładnie nie sprawdziłem.. !!!! :?
  • PCBway
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Aż trudno uwierzyć aby bezpiecznik 2A powodował tylko taką usterkę. W zasilaczu z załącznika widzę tylko rezystory bezpiecznikowe ale u Ciebie może być inaczej.
  • Poziom 19  
    Też się zdziwiłem, bo jakieś napięcia na płytce AUDIO były, ale nie byłem pewny czy prawidłowe bo z tego schematu niewiele można było wywnioskować (słaba jakość). Zdobyłem już drugi zestaw skanów w nieco lepszej jakości TIFF (chyba niekompletny brakuje kilku stron) i tam jest wyraźniej zaznaczony bezpiecznik F2 - 2A w PSU Power Supply (2) PCB. Odpowiada on m.in. za dostarczanie 16 V. To co udało mi się znaleźć na necie dołaczam do postu, dla krzewienia szerokopojętej pomocy.

Pozdrawiam!

Załącznik znajduje się tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic104408.html (ob)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przepalenie bezpiecznika F2 - 2A powoduje brak prawie wszystkich napięć czyli: CM16V, UNR18V, IDL12V, IDL5V, +40V i -35V. Stąd również moje zdziwienie ze VCR wogóle pracował.