Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić selenowe fotoogniwo?

meczete 11 Lut 2004 11:28 11097 4
  • #1 11 Lut 2004 11:28
    meczete
    Poziom 11  

Witam !

Kiedyś, za młodego, miałem taką prostą książkę wyjaśniającą działanie i eksperymenty na różne tematy z elektryki i fizyki. Jednym z tematów było zrobienie samemu fotoogniwa ze starej płytki z prostowników selenowych. Takie z okresu bez mała średniowiecza. Tak się złożyło ostatnio, że stałem się posiadaczem pokaźnej ilości tych płytek. Wiem że są bardzo mało wydajne, ale jednak coś dają. Chciałem je jakoś wykorzystać, zrobiłem sobie nawet przetwornicę 12/220 V. Mam aku lecz oryginalne ogniwa krzemowe są drooooooogie.
    Tam było jakoś tak, że grzeje się płytkę nad gazem i szybko się z wierzchu zgarnia tą świecącą warstwę i coś dalej. Kiedyś nie miałem płytek, a teraz pamięci.
    Może ktoś z kolegów wie, pamięta, a może ktoś zna jeszcze inny sposób aby samemu wykonać fotoogniwo?
    Dziękuję i pozdrawiam.

0 4
  • #3 11 Lut 2004 12:57
    meczete
    Poziom 11  

Wielkie dzięki, ale z tego opisu widzę, że bardzo wiele zapomniałem, bo to jest bardziej doświadczalne niż do wykorzystania. Nie mniej RYCHO T bardzo Ci dziękuję, już nie będę myślał jak wykorzystać seleny, a szkoda...

1
  • #4 11 Lut 2004 14:00
    CKsrv
    Poziom 32  

Zamiast selenowych mazesz zrobic krzemowe ogniwka. Jak pozbawisz "glowy" tranzystor a strukture "doswietlisz" to uzyskasz wlasnie takie ogniwko. Czym wieksza powierzchnia krzemu tym lepiej.

0
  • #5 12 Lut 2004 07:32
    meczete
    Poziom 11  

Dzięki, ale zapewne też jest niska wydajność? Jedno krzemowe fotoogniwo ma około 0,5 V i około 0,5 - 1 A. Ciekawe, ile tranzystorów trzeba by zużyć na podobne parametry? Może ktoś wie?

0