Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CK-3373Z zrobiony kit daje za duże napięcie

18 Cze 2008 20:30 3681 9
  • Poziom 18  
    Witam telewizor to 14" samsung.
    Na podstawie schematu z elektrody kitu SMR40200 na tda4605 zrobiłem moduł i uruchomiłem telewizor na żarówce z odpiętą resztą układu .
    Po zmierzeniu zasilacz dawał 191V i nie dało się regulować.
    Czy może któreś rezystory do tak małego telewizora są niewłąściwe czy może uzwojenie trafa ma być odwrotnie ( 7 nóżkę trafa podłączyłem do masy)
    oto ten schemat i wartości które wstawiłem.
    Samsung CK-3373Z zrobiony kit daje za duże napięcie
    jedynie tego kondensatora c3 nie nwstawiłem na tą płytke.
    Pomiędzy nóżkę płytki 1- 4 wstawiłem
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 12  
    miałem taki przypadek.Zamień końcówki trafa 7 i 6.
    dodatkowy c w zestawie zamontuj gdy tranzystor będzie się grzać.
    Radiator czyszczę papierem ściernym i smaruję pastą
    Na czuwaniu napięci będzie o kilka volt wyższe.
  • Poziom 38  
    Oooo widzę mój schemat :) Jaki scalak włożyłeś? TDA4605 a TDA4605-2 nie są zamienne. Sam projektowałeś płytkę czy to gotowy kit ? To całkiem przyzwoicie działa :)
    Pozdrawiam
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Moderator
    psooya napisał:
    TDA4605 a TDA4605-2 nie są zamienne.

Bez przesady. ;) Wskazane są drobne zmiany, ale jakoś działać powinno. Dojdą tylko efekty dźwiękowe.
  • Poziom 18  
    Płytkę sam zaprojektowałem
    a scalaka wstawiłem 4605 bez 2
  • Poziom 38  
    Z tego co podaje SE nr 2 1996r iż owszem za TDA4605 można wsadzić TDA4605-2 lecz jednak bezpośrednio za TDA4605-2 wsadzić TDA4605 sie nie da. Nigdy nie testowałem takich wynalazków ale jeśli Mirek Z. tak twierdzi to pewnie tak jest. Sprawdź dokładnie PCB bo to musi działać. Ja wsadzałem ten kit do 14" samsunga i działa elegancko do dziś. A mogłem zaprojektować to PCB i wrzucić na forum. U ciebie to wygląda na rozpiętą pętle sprzężenia więc sprawdź poprawność wg mojego schematu D3 R5, R6, R7 R8 oraz C7 oraz połączenia na PCB.
    Pozdrawiam

Dodano po 27 [sekundy]:

Ps. Może zamieść ten projekt na forum to będzie łatwiej poszukać błędów.
  • Moderator
    Do tego samego zmierzałem - błąd w montażu lub odwrócone uzwojenia. Tego drugiego (wpływu odwrócenia kolejności uzwojeń) nigdy nie testowałem - nie miałem okazji.
  • Poziom 18  
    Witam napisze moje perypetie

Po dzisiejszej walce z tym układem uwaliłem 4 tranzystory i 4 scalaki.
    Raz przy pomiarze mi końcówka zjechała drugim razem wstawiłem potencjometr zamiast rezystora 5,6 k i się nóżka oberwała podczas regulacji.
    Wkładałem zarówno tda4605-3 tda 4605-2 i bez cyfry.
    Gdy tym potencjometrem zjeżdżałem do ok 1k to napięcie spadało stabilnie do 140v a jak się jeszcze niżej zjechało do 125V to zasilacz dziwnie piszczał,
    a zasilanie na pierwotnej spadało do 8V po wyłączeniu już nie załączał trzeba było zwiększyć wartość na potencjometrze.
    Gdy zwiększyłem pojemność c2 do ok 250uF to nawet stabilnie pracował przy 136V.
    Odwrotne podłączenie uzwojenia powodowało że zasilacz tylko cykał i w ogule nie chciał się załączyć.
    Stwierdziłem że kondensator C7 4,7nF jest pusty ale wymiana nie p[pomogła.
    Zwiększyłem wartość rezystora R10 z 3,3k do 4,7K ale to też nie pomogło.
    Wstawiłem na próbę za diodę D1 diodę shotkiego ale to też nic nie dało.
    Zamiast c8 wstawiłem 220n.
    Na końcu jak już miałem wątpliwości że jak kupie nowy kit czy on będzie działał postanowiłem zwiększyć Jeszce pojemność C6 z 1uF do 2uF po dołożeniu tej
    pojemności zasilacz wystartował stabilnie a napięcie spadło poniżej 90V
    Gdy tym potencjometrem zwiększyłem pojemność uzyskałem 120V.
    Postanowiłem wymontować te dwa kondensatory 2x560nF i wstawić tam 2,2uF i po wymontowaniu zmierzyłem te kondensatory.
    Co się okazało ich pojemność wynosiła razem ok 1nF w sklepie te de...... sprzedali mi 560pF jako 560nF na tych kondensatorach nie było opisów i jeszcze mnie dosyć
    drogo za nie skasowali.
    A do tego sporo części przez nich napaliłem.
    Musze tera tylko jeszcze kupić izolowany tranzystor bo w koncu kupowałem nie izolowane żeby było taniej

Oto moje płytki nie wyglądają jak z fabryki
    Samsung CK-3373Z zrobiony kit daje za duże napięcie Samsung CK-3373Z zrobiony kit daje za duże napięcie

Tylko ostrość kiepska wyszła z tego telefonu
  • Spec od TV
    Witaj!
    Tu są bardo dobre zielone kity SMR40200C zastępujące orginalny SMR40200 , w parze trzeba wymienić jeszcze HISO 169 z literką C:
    http://www.cybor-tech.com.pl/info.php?id=8219
    http://www.cybor-tech.com.pl/info.php?id=8308
    Dodam jeszcze że ta zielona " parka "nigdy jeszcze mnie nie zawiodła , oczywiście w komplecie trzeba wymienić 22uf/50V i diodę zabezpieczającą R2K.
  • Poziom 38  
    O widzę że kolega pięknie zerżnął PCB z oryginalnego kitu :-) jeśli by można prosić projekt chętnie przerysuję do protela i zamieszczę na forum :-) Co do tego 2x560nF to były to kondki SMD 1206 a generalnie może tam być elektrolit 1uF choć taki przynajmniej nie odparuje :) Gratuluje zawziętości :)
    Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Ps. Pankracy 2 jak widzę ten kit to wolę zdecydowanie TDA4605. Jakoś nie przekonuje mnie ta jakość i znów ta nieszczęsna hybryda(inna bo inna ale znów jest)........