Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór akumulatora do systemu alarmowego

sebal 18 Jun 2008 20:47 10745 12
Optex
    sebal
    Level 11  
    Mając schemat ideowy SSNiW przedstawionego na rys. 4 oraz mając dane poniżej, dobierz akumulator główny (lub akumulatory w modułach). Uzasadnij wynik obliczenia dla sytemu klasy IV (dawne SA4) uwzględniając maksymalny wydatek prądowy zasilacza głównego. Czy istnieje inne rozwiązanie systemu zasilania systemu SSWiN?

Dobór akumulatora do systemu alarmowego

Rys 4. Rozproszony schemat ideowy SSWiN zbudowany na jednostce Galaxy 512
    Dane:
    1. Ilość modułów na jednej magistrali:........................................................6
    2. Średni pobór prądu przez moduł..............................................................50 mA
    3. Ilość czujek typu PIR np.; IR-120 w jednym module:.............................8
    4. Maksymalny pobór czujki PIR typu IR-120 w stanie aktywnym............15 mA
    5. Ilość czujek współpracujących z płytą główną........................................6
    6. Ilość innych modułów..............................................................................4
    7. Średni pobór prądu innych modułów (1 szt)...........................................60 mA
    8. Ilość sygnalizatorów.................................................................................2
    9. Maksymalny prąd aktywnego sygnalizatora.(1 szt)................................250mA
    10. Maksymalny wydatek prądowy zasilacza głównego 12V........................4A
    11. Maksymalny pobór prądu przez płytę główną.........................................500 mA
    12. Czas pracy sygnalizatora akustycznego...................................................3min

z moich obliczeń wychodzi mi akumulator 80Ah czy ktoś jest w stanie rozwiązać to zadanie?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Optex
  • Helpful post
    guner
    Level 22  
    Mając tak duży system alarmowy nie montujemy jednego zasilacza i akumulatora. Należy zastosować kilka mniejszych.
    Dlaczego liczysz pobór prądu dla czujek PIR w stanie aktywnym? To troche na wyrost. W danej chwili jest mało prawdopodobne że wszystki są pobudzone. Ja bym liczył tak 25 % jako maksymalny prąd a pozostałe dla wartości prądu w stanie "uspienia". Przy tak dużej liczbie czujek to ważne.
    Jak chodzi o sygnalizatory to o ile mnie pamięć nie myli to w klasie SA-4 przy alarmie system musi wytrzymać przez ok 15 do 30 minut. To całkiem osobna bajka. Tego do bilansu energetycznego nie liczysz (robisz osobny dla systemu w stanie alarmu).

Tak na marginesie to dlaczego w tym projekcie sa tylko pasywne czujki podczerwieni??? Tak duży obiekt a zero kontaktronów, czujek zbicia szkła, itd?

Spytam z ciekawości robisz projekt uprawnienia z zakresu projektowania systemów alarmowych w klasie sa1-sa4 (czy jak sie teraz to nazywa)?
  • Optex
    sebal
    Level 11  
    Dostałem takie zadanie na prace zaliczeniową:cry:

A czy jesteś w stanie mając podane dane obliczyć pojemności akumulatorów

kontaktony ... itp. których niema w zadaniu można pominąć ważne żeby dobrać pojemności do tego co mamy dane:D
    mielcar
    Level 22  
    Po pierwsze - nieśmiertelny wzór z TECHOMU.

Guner: Norma wyraźnie mówi, że liczy się zapotrzebowanie systemu w czasie czuwania i alarmu. Czas zasilania na aku jest też ściśle określony w Normie. Tu nie ma PI razy oko. Dla SA-4 tym bardziej. Norma wyraźnie określa, jaki ma być zapas energii w przypadku SA-4, w zależności od pewności zasilania obiektu.

Wygląda mi to na zadanko z WAT-u ;-)
    Albo kursu Techomu, czy PISA.

Tak, czy siak, dziwi mnie pytanie kursanta ;-). Bo kursant o bilansie energetycznym systemu powinien wiedzieć wszystko. Chyba, że nie "uczęszcza" ;-).
    guner
    Level 22  
    A kto powiedział że mu każe liczyć pi razy oko. Norma mówi wyraźnie jakie muszą być spełnione parametry ale nic nie mówi jak trzeba je dokładnie policzyć Klasa SA-4 mówi:
    Głównym założeniem przyjętym do wyliczenia pojemności awaryjnej źródeł zasilania jest zapewnienie poprawnej pracy wszystkich urządzeń wchodzących w skład systemu sygnalizacji włamania i napadu przez 72h w czuwaniu i 15 minut w alarmie.

Jak byłem na szkoleniu w Techomie to na swoim projekcje pojemność akumulatorów liczyłem z takiego wzoru:
    Q=1,25*(SumaIcz*72h+SumaIAl*0,25h)
    gdzie:
    Q- pojemność baterii akumulatorów,
    Icz- prąd urządzenia w stanie czuwania,
    IAl- prąd urządzenia w stanie alarmu.

Na miejscu autora wątku bym ten wzór zastosował ale nie jest on wcale do końca prawdziwy bo:
    1.Nawet jak obiekt jest rozbrojony (nie ma żadnego alarmu) to cześć czujek może być pobudzonych.
    2. Gdy w systemie wystąpi alarm to jest on spowodowany z góra z kilku czujek, pozostałe są w stanie uspienia.
    sebal
    Level 11  
    Czyli jak prawidłowo sie za to zabrać ?
    wyszło mi aku około 224Ah ale dla całego systemu ale rzecz jasna nie bedzie to dobre rozwiązanie więc
    policzyć aku dla poszczególnych modułów
    i oddzielnie dla samej centrali?
    guner
    Level 22  
    Powiem ci tak. Policzyłem wartośc akku dla tych danych jakie masz i wyszła mi nawet wartośc większa niż twoja ostatnia.
    Jednak mam pare wątpliwości:
    1. Co to jest ten zasilacz główny? Czy on już ma akumulator dostosowany do SA-4 czy do niego też liczymy akumulator.
    2. Czy to są wszystkie dane jakie mamy czy możemy sobie jakieś przyjąć dodatkowe?

Mi wyszły takie dane:
    1. Czujki.
    4 (magistrale)*6(max liczba modułów na magistrali)*8(liczba czujek podpiętych do modułu) + 6 (tyle czujek jest w centrali) = 198
    198*0,015A=2,97A
    2. Moduły.
    4(magistrale)*6(liczba modułów na magistrali) = 24
    24*0,05A=1,2A
    3.Inne moduły.
    4*0,06A=0,24A
    4.Płyta główna.
    0,5A
    5.Sygnalizatory.
    2*0,25A=0,5A

Daje to w czasie alarmu wartość prądu 5,46A a bez alarmu 4,96A.
    Podstawiająć to do wzoru mamy:
    Q= 1,25 (4,96*72h =5,46*0,25h) =448 AHa

Ale to może być wartośc bzdurna bo nie wiedziałem jak potraktować część tych danych. Może trzeba odliczyć wartość zasilacza głównego?
    sebal
    Level 11  
    Według mnie zasilacza głównego nie bierzemy pod uwage przy wiliczaniu pojemności akumulatora jego wartość ma nam chyba posłużyć jako podpowiedz ponieważ w normie SA4 z tego co pamiętam jest też zapis odnośnie czasu jaki potrzebny jest na naładowanie akumulatora po awarii zasilania i są to 24h więc zasilacz 4A raczej nie wydoli w 24h żeby naładować akumulator 448Ah ??

Zaznaczam że niemam jeszcze praktycznego doświadczenia w projektowaniu tak dużych systemów

A może istnieje innerozwiązanie zasilania takiego układu??
    sebal
    Level 11  
    Czy z praktycznego punktu widzenia można zrobić to tak :
    każda magistrala ma swój akumulator z obliczeń wychodzi mi około 52Ah (oczywiście każda magistrala ma swój oddzielny zasilacz buforowany czyli będą cztery akumulatory dla magistral)

no i oddzielny dla samej płyty głównej dla niej wychodzi mi aku około 51,2Ah oczywiście ten też bedzie posiadał swój zasilacz buforowany

tylko teraz powstaje pytanie czy owe zasilacze 4A zdążą doładować akumulatory w ciągu 24h??
    mielcar
    Level 22  
    Moim zdaniem tak: policzyć osobno zasilanie każdego modułu i centrali, z podanego przez Gunera "techomoskiego" wzoru, dobrać baterie i zasilacze uwzględniając wymagania normy, a ups'a zastosować dla kompa systemu. Będzie 29 zasilaczy z bateriami + ups, i tyle.
    Stosowanie zasilaczy dla magistral, to trochę nie tak, bo gdzie zamontować na obiekcie baterię 52 Ah z zasilaczem? Z praktyki wiem, że architektura na to nie pozwala, zwykle upychają nasze systemy gdzieś po kątach i zawsze jest mało miejsca.
    Andrzej Stachurski
    Level 21  
    Panowie, po pierwsze to dostosujcie obliczenia do systemu jaki mamy. Galaxy potrzebuje modułu PSU do zasilania centrali i myślę że minimum 1 szt PSU na każdą magistralę. Maksymalny zalecany akumulator do PSU to 17Ah. Teraz wystarczy policzyć czy takie akumulatory utrzymają system w gotowości przez zadany czas. Jeśli nie to dokładamy po kolejnej sztuce PSU na każdą magistralę i liczymy od początku. Specyfikacje modułów do znalezienia na stronie TAP.

Pozdrawiam
    sebal
    Level 11  
    Dobra praca zaliczona należy zastosować akumulatory także dla każdego z modułów oddzielnie rzędu 9Ah

dzięki za odpowiedzi

(Pozdro dla Sylwka on wie o co chodzi)
    Andrzej Stachurski
    Level 21  
    Chcesz powiedzieć że trzeba zainstalować same PSU?? Jeśli tak, to dawno nie słyszałem takiej bzdury.