Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłacznik zmierzchowy + detektor zbocza

19 Cze 2008 11:01 3827 8
  • Poziom 13  
    Witam
    Poszukuję wyłącznika zmierzchowego który będzie załączał przekaźnik na 2 sekundy kiedy słońce zajedzie i załączał na 2 sekundy kiedy słońce wzejdzie. Czyli coś z powiązaniem wyłącznika zmierzchowego plus detektory zbocza, jest cios takiego?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 33  
    Czy układ zmierzchowy ma równocześnie zapalać lampę o zmierzchu
    i gasić o świcie ? Czy lampa ma zapalać się tylko na kilka minut ?
    Czy potrzebujesz tylko impulsy oznaczające zmierzch i świt ?
    Czy masz już jakieś elementy?
    Co ma sterować przekaźnik i czy koniecznie musi to być przekaźnik ?
    Najprostszym czujnikiem zmierzchu i świtu byłby fototranzystor
    (nawet zrobiony samodzielnie ze zwykłego tranzystora) sterujący
    przez układ różniczkujący (kondensator szeregowo i rezystor do masy)
    bramkę CMOS. Na wyjściu bramki po każdej zmianie widno-ciemno
    pokazywałaby się szpilka impulsu.
    Jeszcze lepiej wykorzystać do tego gotowy wyłącznik zmierzchowy
    i na płytce elektroniki znaleźć sygnał załączający tyrystor wykonawczy.
    Pobierając ten sygnał przez kondensator mamy impuls załączający np.
    przekaźnik.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    wyłącznik zmierzchowy mam zamiar użyć ten http://eltronix.pl/products/264
    on jest do samodzielnego montażu. Tak naprawdę potrzebuję tylko sygnał przez minimum 1-2 sekundy w momencie kiedy robi sie noc i kiedy robi sie widno. Ma on przekaźnik który będzie się załączał na te 1-2 sekundy i da mi sygnał startu do innego układu ( silniczka na 12V ale na całkiem innym obwodzie). Poniżej zamieszczam schemat ideowy mojego układu. ??? jest oznaczony układ który rozpoznaje przejścia i daje sygnał na 1-2 sekundy
  • Poziom 35  
    Witam.
    Do wykrywania zbocza opadającego/narastającego wykorzystałbym układ cd4538 .
    Jedną połowę układu ( ma w sobie dwa ) ustawiłbym na reakcję na zbocze opadające a drugą na narastające .
    Do tego dwa malutkie przekaźniki sterujące większy - wyjściowy .
    Tylko co będzie jak podczas dnia na chwilę zrobi się ciemniej ? ( chmury - czy mucha siądzie na elemencie foto ) .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 13  
    myślałem o tym już. w sumie można by to zrealizować jakoś przez kontrolowanie który z kontaktronów będzie zwarty w nocy a który w dzień. i w sumie mi nie będzie to przeszkadzało ze jeżeli np w dzień na chwilkę sie zamknie zasuwka. Ważne żeby jak będzie ciemno była zamknięta. a ukłąd zmiany obrotów będzie taki jak załączonym schemacie.
  • Poziom 35  
    Witam .
    Chodziło mi raczej o to że jeden układ reaguje na zbocze narastające - wstaje kolejny dzień - a drugi na opadające - zapada noc .
    Na wyjściu układu xx4538 pojawia się sygnał ( na kilka sekund ) uruchamiający jeden lub drugi przekaźnik .
    Albo jakiś mikrokontroler - dzisiaj wszędzie są " pchane " .
    Ktoś pewnie zaproponuje - ja nie jestem w tym biegły:cry: .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 35  
    Witam.
    A czy nie było by korzystniej gdyby na wskutek przełączenia się wyłącznika zmierzchowego wytwarzany byłby impuls 2 sek. na konkretnym przekaźniku.
    Czyli przełączenie się przekaźnika zmierzchowego na noc uruchamia tylko i wyłącznie przekaźnik zamykanie, natomiast przełączenie na dzień uruchamia tylko i wyłącznie przekaźnik otwieranie.
    Gdy zastosujesz rozwiązanie z wykrywaniem każdego zbocza, to jest prawdopodobne pojawienie się w którymś momencie błędu i zamiany działania z dnia na noc lub odwrotnie, to o czym wspomniał kol. pukury.
  • Poziom 13  
    Jeżeli jest możliwość bez większego problemu zaprojektować taki układ
    to chętnie na to przystanę, po prostu nie chciałem utrudniać.
    To rozumiem że wyjściem było by zrobienie dwóch linii start na otwarcie
    i zamknięcie. Jedna była by podłączona do cewki przekaźnika który
    współgra z kontaktronem które odpowiadają za np otwarcie a druga linia start
    pójdzie tylko na drugi przekaźnik z drugim kontaktronem odpowiadające za
    zamkniecie. czyli to wszystko byłoby na zasadzie dobrego wpięcia sie w układ
    zmiany obrotów? mam nadzieje ze zrozumiale opisałem mój punkt widzenia i
    chyba dobry? jeżeli byłoby to możliwe to byłoby super i przystanę na
    to.
  • Poziom 24  
    Kiedyś przy pomocy układu 74123 budowało się układzik, który wykrywał zbocze narastające lub opadające ewentualnie wykrywał, że zbocza występują częściej niż okręslony czas. Nie ma co kombinowac schematy są gotowe.

strona 86, dokument DOC: http://strony.tczew.net.pl/~zefir/others/studia/cyfrowka/Elektronika%20cyfrowa-2.doc

google: http://www.google.pl/search?hl=pl&q=74123%2Bzbocze%2Bopadaj%C4%85ce&lr=