Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz, tuner sat, oraz komp i buczenie w głośnikach

19 Cze 2008 11:53 1848 6
  • Poziom 14  
    Witam. Mam następujący problem.
    Po podłączeniu do wzmacniacza tunera sat i komputera w głośnikach słychać ostre buczenie. Jeśli całkowicie odepnę wyjście z kompa buczenie ustaje.
    Również jest ok jak komputer jest normalnie podpięty do wzmacniacza a wypnę z tunera sat kabel antenowy.
    Także wydaje mi się że przyczyna tkwi w sygnale lecącym po kablu do tunera bo jest on zsumowany po drodze przez sumator FB 1ML (sygnał z kablówki + net i sygnał z konwertera). Jeśli odłączę tylko sygnał z kablówki również jest wszystko ok i nic nie buczy. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?
    Dzięki za wszelką pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam!
    Wyjściem jest galwaniczne odseparowanie jednego ze źródeł.
    Jesli jedno ze żródeł jest tylko "po wysokiej czestotliwości", to możesz to źródło odseparować albo kondensatorami (na obu: drut wewnetrzny i oplot), dając kondenastory o takiej pojemności, aby sygnał użyteczny przechodził, a buczenie - nie.
    Myślę, że dla kablówki było by wystarczające 2x 1nF ceramiczny, ew. 1nF dla oplotu i 100pF dla żyły środkowej.
    Inny sposób: transformatorek przenoszący w.cz., np. zrobiony na rdzeniu z symetryzatora telewizyjnego.
    To mozna zastosować tylko dla takiego źródła sygnału, gdzie nie wykorzystuje sie tej linii dla m. cz., jak np. telefon lub temu podobne transmisje.
  • Poziom 14  
    Niestety, po zastosowaniu pierwszego rozwiązania wogóle nie puszcza sygnalu z konwertera do tunera
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Konwerter i tuner są połączone kanlem, przez który idzie zasilanie prądem stałym dla konwertera, więc odcięcie zasilania powoduje brak sygnału z satelity! Tak nie można!
    Myślałem raczej o separacji od kablówki.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Na sam początek sprawdź czy komp jest uziemiony. najlepiej neonówką. Tak samo tuner sat, ale kazde osobno(odłączone od wzmacniacza). Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Witam ponownie.
    @Rzuuf faktycznie Twoje wskazówki pomogły. Po zastosowaniu tego rozwiązania na przewodzie od kablówki jeszcze przed sumatorem buczenie ustało. Zaobserwowałem jednie pogorszenie sygnału z kablówki (niewielkie śnieżenie i na niektórych kanałach widoczne poziome pasy) ale w sumie można to już przeboleć, choć fajnie by było jakby działało to bez żadnych strat.
    Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    morrisdeejay !
    Spróbuj teraz dać większe pojemności. Granicą jest oczywiście kompromis, na ile większa pojemność (ale kondensator koniecznie CERAMICZNY!) poprawia sygnał z kablówki, a jeszcze nie powoduje buczenia.