Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik bezpieczeństwa w maszynie z S7-200

19 Cze 2008 12:18 11982 23
 • Poziom 10  
  Witam!
  Przerabiam własnie tradycyjne sterowanie w tryskarce na sterowanie PLC. Zastosowałem sobie S7-200 + Panel tekstowy.
  Zastanawiam się właśnie czy nie powinienem zastosować przekaźnika bezpieczeństwa. Aktualnie wyłączniki awaryjne mam połączone w szereg i podłączone do wejścia I 0.0 a to programowo wstawione w warunku sprawdzenia blokad.

  Rozumiem ze stosując przekaźnik bezpieczeństwa (w tym przypadku 3 kanałowy bo mam 3 wyłączniki bezpieczeństwa) załatwiam sprawę a styk przekaźnika wpinam do wejścia sterownika?
  To chyba bez sęsu bo jeśli sterownik się powieśi to wyłączenie awaryjne nie zadziała i tak.
  Więc powinienem przez styk przekażnika puścić zasilanie sterownika?? ale mam zrobiony komunikat na panelu że ,,wciśnieto wyłącznik awaryjny'' [b]zresztą wywalanie zasilania sterownika jest bez sęsu.... [/b]

  Albo może puścić przez styk przekaźnika napiecię zasilajace wyścia Q sterownika a drugi styk puścić na I0.0 do warunku blokad? to by było logiczne bo bez napiecia na cewkach elektrozaworów mam pozycję wyjściową (STARTOWĄ) maszyny.

  W ogóle to można by byo zastosować przekażnik z jednym kanałem gdzie w szereg można podłączyć te 3 wyłączniki awaryjne?
  Czy jest jakaś norma (przepis, dyrektywa) regulujaca stosowanie przekaźników bezpieczeństwa?

  Proszę o podpowiedź....
  Pozdrawiam!
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 27  
  Witam!
  Poczytaj sobie "Dyrektywę maszynową" oraz zapoznaj się ze stroną http://www.paragraf34.pl/
  Ogólnie rzecz biorąc zagadnienia związane z bezpieczeństwem maszyn nie są aż tak łatwe. konkretnie co do twojego przypadku: Przekaźnik bezpieczeństwa powinien oddziaływać bezpośrednio na drodze elektrycznej na układ (maszynę) tak aby przestawić ją (jej elementy) w pozycje bezpieczną. Do sterownika idą wtedy tylko sygnały informacyjne lub można powielić działanie "bezpieczne" w algorytmie sterownika.
 • Poziom 10  
  Absolutnie nie wolno realizować
  funkcji bezpieczeństwa na PLC!!!
  MUSISZ!!! zastosować przekaźnik bezpieczeństwa
  albo współczesny sterownik bezpieczeństwa.
  Bez tego nie wolno dopuścić maszyny do ruchu, nadawać znaczka CE
  a oprócz tego każdy BHP-owiec ci zakwestionuje taką maszynę!
 • Relpol przekaźniki
 • Specjalista Automatyk
  Nie wiem jak jest w Polsce ale mogę opisać jak ja rozwiązuję ten problem w Niemczech.
  Otóż maszyna musi być zakwalifikowana do jednej z 4 kategorii bezpieczeństwa. W moim przypadku to prawie zawsze kategoria 4 (ciężkie uszkodzenie ciała lub utrata życia).
  Według tej kategorii dobieram przekaźniki bezpieczeństwa, styczniki pomocnicze oraz wyłączniki bezpieczeństwa.
  Do tego dochodzi odpowiednie połączenie tych podzespołów (także przez różne połączenia można uzyskać kategorię niższą od wymaganej !)
  Styki wykonawcze (2) styczników pomocniczych odcinają dopływ prądu do np. zaworów hydraulicznych.
  Wyłączniki awaryjne można łączyć w szereg - kontakty NC.
  Firmy, produkujące przekaźniki bezpieczeństwa , udostępniają także opisy i aplikacje do swoich przekaźników. Przykładem jest firma Pilz - zobacz PDF.
  O ile z wyłączeniem awaryjnym Kat.4 nie ma problemu to z kontrolą drzwi, klap etc. Kat.4 są już problemy. Znalazłem jedyne rozwiązanie w firmie Pilz.
 • Poziom 22  
  http://www.moeller.pl/Documentation/Przemysl/Zagadnienia_bezpieczenstwa.pdf sa gotowe aplikacje dla 4 kategori, takie same podrecziki mozna znales na stronie Pilz, bo naprawde nawet w 100 takich postach nie ma mozliwosci zeby omowic wszytko np kat 4 wymaga aby zamki bezpieczenstwa byly zamotowane w taki sposob aby nie bylo mozliwosci zdemontowc ich ogolnie dostepnymi narzedziami czyli zwykle sruby wkrety odpadaja, ale juz torx z bolcem jest ok. Komunkat moze zostac jesli nie masz wolnego styku w przekazniku, daj dodatkowy styk w grzybie/zamku i daj na to twoje i0.0 (taka metoda przydaje sie gdy na obiekcie jest kilka grzybow/dzwi zamiast latac do okola maszyny mamy informcje gdzie dokladnie, wykluczam sytuacje awaryjne)
 • Poziom 10  
  Witam!
  A kto dokonuje oceny ryzyka i kto decyduje o klasie?
 • Warunkowo odblokowany
  wyłącznik bezpieczeństwa jest uruchamiany ręcznie (zgroza) do wtryskarek powinno się dodać czujniki podczerwieni (tzw bariera) http://www.pmautomatyka.com.pl/fotoelektryczne-standardowe-c-1_5_41.html naruszenie strefy w obrębie czujnika powoduje zadziałanie obwodów bezpieczeństwa czyli wszędzie tam gdzie są ruchome elementy ( prasa hydrauliczna, siłowniki, napędy liniowe oraz obrotowe, elementy wysokiej temperatury podłącza się także w miejscach wszelkich osłon elementów które są w ruchu zarówno obrotowym jak i liniowym ) wszędzie tam gdzie człowiek może wsadzić swoje łapki podczas ruchu lub pracy maszyny. Czujniki podłącza się szeregowo do wył bezpieczeństwa lub do innych obwodów zatrzymujących natychmiast maszynę !!!!
 • Poziom 2  
  Witam,

  a bym zaczal od poczatku:
  - nalezy okreslic kategorie bezpieczenstwa wymagana dla tej maszyny
  - nalezy wybrac elementy spelniajace dana kategorie (np. przekazniki bezpieczenstwa, elementy detekcji - krancowki, zamki, elementy swiatloczule w odpowiedniej kategorii bezpieczenstwa, nie powinno sie stosowac "zwyklych" barier do wyzszych kategori bezp.)
  - nalezy wszystko polaczyc, w taki sposob aby uzyskac odpowiednia kategorie (przekaznik 4 kat bezpieczenstwa przy nieodpowiednim polaczeniu z elementami detekcji moze nie spelniac wymaganej kategorii).
  - nie mozna stosowac jako elementu wylaczajacego ruch niebezpieczny sterownika plc (zwyklego - nie, moze byc to sterownik safety, ale w tej aplikacji to troche przerost formy nad trescia - wystarcza przekazniki ewentualnie kontroler bezpieczenstwa)

  W ofercie wielu firm sa takie rozwiazania, jesli napiszesz na priv podam ci kilka przekaladow jak mozna to zrealizowac.

  Pzdr
  Dino78
 • Poziom 13  
  W przekaźnikach bezpieczeństwa jest zazwyczaj kilka wyjść. Jedno (NO) stosuję do sterownika PLC jako informację, drugie do obwodów cewek styczników itp. Czasami można dodatkowo zastosować wyjście NC do sygnalizacji stanu alarmu bezpieczeństwa
 • Poziom 13  
  Jest identycznie.
  andy1955 napisał:

  Według tej kategorii dobieram przekaźniki bezpieczeństwa, styczniki pomocnicze oraz wyłączniki bezpieczeństwa.

  Rozumiem, przekaźnik bezpieczeństwa dobiera się aby spełniał wymaganą kategorię bezpieczeństwa. Mam pytanie jak dobierasz styczniki? Wiadomo, że powinien mieć większą niezawodność. Nie wiem czy pewne otwarcie styków zg z normą PN 954-5 jak styki wyłączników bezpieczeństwa.
 • Poziom 10  
  Styczniki dobiera się tradycyjne. Można dla zapewnienia dywersyfikacji komponentów wybrać dwa różne (różnych producentów lub tego samego a innej serii eliminacja wad fabrycznych dla danej serii).
 • Poziom 13  
  Ja stosuję przeważnie te same styczniki Moeller-a. Nie było z nimi kłopotów. Zatem rozwiązanie sprawdzone i pewne. W poradniku Zagadnienia bezpieczeństwa Moeller-a używa się określenia jeśli dobrze pamiętam "Stycznik z wymuszonym prowadzeniem
  zestyków"[str. 8]. Czy to oznaczałoby dodatkowy wymóg dla styczników np. spełnienia pewnego otwarcia zestyków?
 • Poziom 10  
  Odkąd Moeller przeniósł produkcję części styczników do Chin to już nie jest ten sam produkt. Warto sprawdzić które styczniki pochodzą z Chin.

  Co do "wymuszonego prowadzenia zestyków". Jest to wymóg konieczny. Czy prowadzenie jest wymuszone zależy od konstrukcji mechanicznej i jest odpowiednio oznaczane na artykule. Przekaźniki bezpieczeństwa kontrolują styki pomocnicze styczników bezpieczeństwa. Styki te jak wiadomo są mechanicznie sprzężone i prowadzone ze stykami roboczymi. Awaria w postaci np. zgrzania styków skutkuje np. nienaturalnym stanem styków pomocniczych stycznika i podczas startu maszyny przekaźnik bezpieczeństwa nie zezwoli maszynie na start ponieważ wykryje tą usterkę i jego obwody bezpieczeństwa nie będą mogły być zresetowane przyciskiem reset.
 • Poziom 13  
  OK. Chodzi o wykrycie sklejenia się styków czyli defektu i uniemożliwienie dalszej pracy przynajmniej wtedy kiedy ta funkcja ma być wymagana. Do tej kontroli właśnie w "Zagadnieniach bezpieczeństwa" podane są przykłady schematów. Zdublowanie przekaźników i styczników i styków pomocniczych, stosowanie róznych styków NO i NC itp.
  Ale czy każdy przekaźnik elektromagnetyczny lub stycznik to spełnia. Z stykami pomocniczymi, którymi się spotkałem to wszystkie były wyzwalane mechanicznie.
 • Poziom 14  
  a ja powiem szczerze, że do końca nie czuje roli przekaźnika bezpieczeństwa. Np przyklad z mojego obrazka:
  Przekaźnik bezpieczeństwa w maszynie z S7-200
  Jest to układ kategori 2. Ale jak na moje oko to ten przekaźnik siemensa można by spokojnie zastąpić zwykłym przekaźnikiem. Bo po co mi przekaźnik bezpieczeństwa skoro jak sie skleją styki K1 to silnik M i tak nie zostanie wyłączony, co z tego że przekaźnik bezpieczeństwa zadziała.
  Moim zdaniem przekaźnik bezpieczeństwa ma sens dopiero przy układzie ze zdublowanymi stykami NOT-AUS. Wtedy jego rolą jest kontrola tych styków. Ewentualnie przy dwóch stycznikach wykonawczych K1 i K2, bo oba te przekaźniki sa załączane z dwoch ROŻNYCH wyjść przekaźnika bezpieczenstwa.

  Generalnie moim zdaniem realizacja kategorii 2 na przekaźniku bezpieczeństwa nie ma sensu i niczym nie rożni sie pod względem elektrycznym od kategorii B czy 1, bo to K1 jest elementem wykonawczym i to ewentualnie styki K1 sie skleją

  EDIT: chyba widzę jednak pewną różnicę. W przekaźniku bezpieczeństwa załączenie (przynajmniej tak widziałem w dtr-ce jakiegoś przekaźnika) działa na zbocze opadające. Wiec w przypadku zwarcia na tym styku i załączeniu E-stopa, a potem jego zwolnieniu w kategoriach B i 1 układ sie załączy a w 2 nie.
 • Poziom 19  
  Mam pytanie - czy standardowy sterownik PLC, może służyć jako wyłączenie awaryjne (przyciski STOP podłączone szeregowo do wejścia cyfrowego, wyjścia cyfrowe załączają urządzenia)? Jak to wygląda w świetle uaktualnienia normy EN 60204-1 "Bezpieczeństwo maszyn, wyposażenie elektryczne maszyn" w roku 2009?
 • Poziom 13  
  kenion napisał:
  Mam pytanie - czy standardowy sterownik PLC, może służyć jako wyłączenie awaryjne (przyciski STOP podłączone szeregowo do wejścia cyfrowego, wyjścia cyfrowe załączają urządzenia)? Jak to wygląda w świetle uaktualnienia normy EN 60204-1 "Bezpieczeństwo maszyn, wyposażenie elektryczne maszyn" w roku 2009?

  Absolutnie PLC standardowy nie może służyć jako obwód bezpieczeństwa.
  Do tego stosujesz moduły bezpieczeństwa lub PLC bezpieczeństwa w odpowiedniej kategorii.
 • Poziom 16  
  Moim zdaniem autor tego artykułu albo nie do końca orientuje się w zakresie wymagań dyrektywy maszynowej i norm z nią zharmonizowanych, albo dokonuje zbyt daleko idących uproszczeń i uogólnień.
  Jeśli mowa o sterownikach wykorzystywanych w funkcjach bezpieczeństwa to teoretycznie byłoby możliwe wykorzystanie zwykłego PLC w układach niższych kategorii, ale w praktyce wiąże się to z certyfikacją oprogramowania i mozolnym udowadnianiem pewności takiego rozwiązania. Dlatego jeśli mowa o układach elektronicznych w funkcjach bezpieczeństwa to w domyśle mowa jest o Safety PLC, które pozwalają na konfigurację swojego działania wykorzystując do tego certyfikowane bloki funkcyjne. Od strony sprzętowej są to konstrukcje dwukanałowe gdyż tylko taka architektura zapewnia wyższe kategorie bezpieczeństwa.
  Swoją drogą chciałbym zobaczyć w jaki sposób w takim rozwiązaniu ze zwykłym PLC określony został poziom bezpieczeństwa (PL) zgodnie z normą EN13849-1
 • Poziom 19  
  Najlepsze że spotykam się z maszynami, w których wyłaczenie awaryjne rozwiązane zostało na PLC. Producentom tych maszyn pozostaje więc czekać, aż się coś stanie. Ciekawi mnie, że nikt wczesniej na to nie zwrócił uwagi.
 • Poziom 12  
  cooltygrysek napisał:
  ... wszędzie tam gdzie człowiek może wsadzić swoje łapki podczas ruchu lub pracy maszyny. Czujniki podłącza się szeregowo do wył bezpieczeństwa lub do innych obwodów zatrzymujących natychmiast maszynę !!!!


  A gdzie wsadzisz czujniki i jakie w zwrotnicy kolejowej lub tramwajowej? Iglice też są w ruchu i przy konserwacji czy naprawie istnieje możliwość zgniecenia pewnych cienkich i wystających części ciała :)
 • Poziom 16  
  kenion napisał:
  Najlepsze że spotykam się z maszynami, w których wyłaczenie awaryjne rozwiązane zostało na PLC. Producentom tych maszyn pozostaje więc czekać, aż się coś stanie. Ciekawi mnie, że nikt wczesniej na to nie zwrócił uwagi.


  No taki urok oznakowania CE - deklaracji zgodności producenta, a nie certyfikacji wyrobu. Jak wiadomo papier wszystko przyjmie i w tym trybie do czasu ewentualnego wypadku nawet producent może nie zdawać sobie sprawy, że popełnił błąd. Tutaj pojawia się kolejny szeroki temat związany z interpretacją zapisów dyrektywy i norm bo o ile w przypadku prostych, standardowych maszyn jest to raczej bezproblemowo, o tyle w bardziej skomplikowanych przypadkach każdy interpretuje na swój sposób.

  daisan napisał:
  A gdzie wsadzisz czujniki i jakie w zwrotnicy kolejowej lub tramwajowej? Iglice też są w ruchu i przy konserwacji czy naprawie istnieje możliwość zgniecenia pewnych cienkich i wystających części ciała


  Gwoli ścisłości - zwrotnica kolejowa nie jest maszyną w świetle dyrektywy maszynowej więc przykład chybiony, aczkolwiek rozumiem czemu miał służyć sarkazm kolegi i poniekąd się z tym zgadzam bo podejście na zasadzie "wsadzamy wszędzie czujniki gdzie się da" nie jest właściwym.
 • Poziom 19  
  Ok, a mam pytanie dot. przekaźników bezpieczeństwa. Czy do jego obwodów załączających można podłączyć standardowy stycznik lub przekaźnik. Jeśli tak to co będzie lepsze?