Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampowy preamp RIAA na 4 lampach

jabass 19 Cze 2008 13:36 20634 28
  • Lampowy preamp RIAA na 4 lampach

Witam chcę wam przedstawić preamp jaki zbudowałem dla mojego dobrego kolegi, który jakiś czas temu zakochał się w czarnych płytach.
    Konstrukcja oparta jest na 4 lampach-2xECC83 oraz 2xECC82,a co najważniejsze nie trzeba wydawać dużo pieniędzy żeby go zbudować.
    Całkowity koszt budowy to mniej niż 100pln. zależy od użytych elementów itp.
    Gdy kolega przyjechał do mnie z gramofonem i podpiąłem wszystko to po prostu sie rozpłynął...byłem pod wrażeniem jego reakcji , sam jeszcze nie posiadam gramofonu ale chyba sie pokuszę...
    Brzmienie-trudno to opisać-niesamowicie ogromna góra, środek płynny i ciepły ,dół piękny nie za mocny, nie za słaby-nic nie dudni po prostu płynie...
    Niema mowy o przydźwięku, absolutna cisza,przy skręceniu wzmacniacza na max. słychać tylko szum na normalnym poziomie.
    Dane i osiągi to:
    wejście-mm system 2,6mV/47kohm moving magnet
    wyjście-150mV/47kohm
    pasmo przenoszenia od 4Hz do 150kHz
    wygładzenie charakterystyki RIAA->05%
    wzmocnienie-1V/10kohm
    zniekształcenia całkowite-0,3%
    stosunek sygnału do szumu-71dB
    Cała konstrukcja zamknięta w żelaznej obudowie.
    Myślę że warto zbudować tą konstrukcje ze względu na parametry i niedrogi koszt budowy...a cała reszta na fotkach.
    schemat wrzucę wieczorem, teraz nie mam aparatu ...

a oto schemat:

Fajne!
  • #2 19 Cze 2008 16:54
    xifyh
    Poziom 20  

Bradzo staranna konstrukcja, ale te lampy brzydko schowane, mogłeś zrobić mniejsza obudowę za to lampy na wierzchu. Ogólnie troche źle rozmieszczone elementy na obudowie.

• #3 19 Cze 2008 17:08
    TheWiktus
    Poziom 18  

A ja jestem ciekaw przy pomocy jakiego narzędzia robił kolega płytkę na której są lampy.:D

• #4 19 Cze 2008 17:09
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 19 Cze 2008 18:10
    jabass
    Poziom 14  

Witam lampy sa schwane z jednego powodu mianowicie łapią zaklucenia jak sa na zewnątrz, płytkę skrobałem dremelem :) ,obu kupiona w Katowicach w sklepie elektronicznym :)

• #6 19 Cze 2008 19:11
    zorbek
    Poziom 30  

Wyłącznika kolega nie podłączył:) I uważaj bo jak będziesz chciał podłączać go po pierwotnej to wymień na coś lepszego :) Wykonanie bardzo fajne i chyba jedna z pierwszych konstrukcji w których lampy są schowane :) No chyba że planujesz przezroczysty dekiel:)

• #7 19 Cze 2008 20:12
    shadow0013
    Poziom 34  

Witam!
    Fajna konstrukcja, dorobiłbym opóźnione załączenie napięcia anodowego i mam pytanie jak dobrać rezystory R110 i R111 (w zależności od jakich potrzeb) - może lepiej użyć potencjometru montażowego.

• #8 19 Cze 2008 21:04
    jabass
    Poziom 14  

Nie planuje przeziernej pokrywy-a wyłącznik jest juz podłączony ale inny też na dzwigni-co do rezystorów to jeden na lini sygnalu trzeba dobrać na "ucho" tak aby było dobrze czyli wedle uznania z podanego przedziału przyczym max wartość podana na schemacie bedzie tłumić wysokie częstotliwości i obniży szumy własne które i tak są bardzo małe. Mozna oczywiście po eksperymentować i dać potencjometr.

• #9 20 Cze 2008 00:36
    wromich
    Poziom 15  

Ładna konstrukcja, mógłbyś umieścić wzór płytki do zrobienia układu?

• #10 20 Cze 2008 10:57
    jabass
    Poziom 14  

Płytka zasilacza zapożyczona z audiotonu pre nr3. zaś płytka preampa została wyskrobana dremelem i polutowana na "pająka" więc wzoru nieposiadam, trzeba będzie samemu zaprojektować lub zrobić tak jak ja to zrobiłem.

• #11 20 Cze 2008 14:55
    Apacz2
    Poziom 2  

Witam wzystkich !

Trochę zaskoczyło mnie rozwiązanie zasilacza. Czy podłączenie rdzenia transformatora ,budowy przedwzmacniacza i przewodu PE do masy zasilania stabilizowanego nie spowoduje zakłuceń na masie ?
    Pierwszy raz widzę takie rozwiązania. Jeżeli obudowa była podpinana pod masę, to zwykle w przewodzie sieciowym nie było żyły PE (II klasa bezpieczeństwa)

Proszę znawców tematu o wyjaśnienie.

• #12 21 Cze 2008 21:35
    kriskros52
    Poziom 11  

Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć że nie spowoduje żadnych zakłóceń. Dokładnie tak samo robiłem już w kilku swoich konstrukcjach gdzie PE było spięte ze wszystkimi masami (masa wzmacniacza, przed wzmacniacza) i zawsze było wszystko OK. W głośnikach cisza... No może lekki przydźwięk ale z odległości 0,5m już był nie słyszalny

• #13 22 Cze 2008 22:16
    Szpanbix
    Poziom 14  

Świetny projekt, jak działa i cieszy to najważniejsze. ;) A ten wzmacniacz ma efekt gitarowy?

• #14 23 Cze 2008 02:42
    ferdu
    Poziom 13  

Cytat:
    A ten wzmacniacz ma efekt gitarowy?

Raczej nie ma...
    Poza tym nawet ładna staranna konstrukcja. Tylko buda nie jest za duża?

• #15 23 Cze 2008 15:43
    jabass
    Poziom 14  

to nie jest wzmacniacz tylko pre amp i nie do gitary , a do gramofonu z wkładką magnetyczną :) Być może jest troszke zaduża obudowa ale innej nie było więc jest jak jest

• #16 25 Cze 2008 11:57
    Trafo888
    Poziom 17  

Mam pytanie związane z powyższą konstrukcją. Czy dałoby się go uruchomić na ECC88? Co musiałbym zmienić, poza obniżeniem napięcia zasilającego i czy nie wpłynie to negatywnie na parametry? Mam kilka takich lamp i chętnie bym je wykorzystał.

• #17 25 Cze 2008 15:38
    jabass
    Poziom 14  

witam.obniżając napięcie zmieniasz punkt pracy lampy (jeśli nic nie zmieniasz tylko napięcie) wiec musiałbyś jeszcze raz przeliczyć rezystory ale zawsze możesz poeksperymentować i zobaczyć co z tego wyjdzie.

• #18 25 Cze 2008 15:57
    Trafo888
    Poziom 17  

Rozumiem, że w samym filtrze nic nie trzeba zmieniać. Wystarczy tylko dobrać punkty pracy lamp?

• #19 04 Lip 2008 12:21
    deus50
    Poziom 11  

Witam.
    Rozumiem ze przedwzmacniacz będzie prawidłowo pracował z wkładką MM. Co musiałbym przerobić żeby pracował z wkładką MC?

• #20 04 Lip 2008 18:08
    jabass
    Poziom 14  

jeśli cie interesuje pre amp do do wkładek mc to moge zamieścić schemat a ztym to nic niezrobisz

• #22 07 Lip 2008 21:08
    jabass
    Poziom 14  

bardzo prosze
    schemat zasilacza:

schemat preamp:

• #24 12 Gru 2009 19:11
    zomo
    Poziom 15  

Witam, wiem że temat troszkę starawy ale mam błachą sprawę w sumie i nie chce zakladać nowego a mianowicie czy ktoś mógłby podać mi jakie wartości mają elementy zaznaczone na rysunku i na jakie napięcie powinny być te elementy po stronie anodowej bo nie jestem pewien.
    Nie wiem czy dobrze rozumiem ale napięcie doprowadzane do ECC82 wynosi 300V a na ECC83 jest obniżone poprzez rezystor R107 tak? Nie wie ktoś jakie napięcie jest wymagane na anodach tych lamp? Wiem że punkt pracy określa się na ok 250V ale co wtedy z tymi ECC82?

Pozdrawiam.

• #25 15 Lis 2010 09:13
    jabass
    Poziom 14  

kondensator - 100p, 68p, 680p

• #26 09 Gru 2010 22:15
    JAMA15
    Poziom 13  

Mam pytanie odnośnie elementów tego preampa:
    - jakiej mocy powinny być rezystory R102,R104
    - na jakie napięcie zastosować kondensatory C109,C111, C112
    Poza tym wg mnie na schemacie jest błąd w opisie poszczególnych elektrod lamp tzn weźmy np lampę ECC83S: sygnał z gramofonu wprowadzamy na siatkę lampy która na schemacie oznaczona jest 1, tymczasem końcówka lampy nr 1 to anoda ze specyfikacji lampy.
    Nr 2 oznaczona jest na schemacie z kolei anoda, a prawidłowo wg specyfikacji to siatka1 lampy, z ECC82 jest tak samo...

• #27 17 Gru 2010 21:39
    rychu1969band
    Poziom 12  

Mam pytanie, co do wersji MC:
    1. Gdzie korekcja RIAA?
    2. Na wejściu bocznikowanie oporami do masy - są za małe wartości!
    3. napięcie anodowe za małe!
    4. Wzmocnienie tego układu nie wystarczy, żeby współpracował z MC.
    5. Czy to nie aby jakiś nieudolny pre. do mikrofonu?
    6. wyprowadzenia lamp ( kolega wyżej też zauważył.
    Ogólnie coś tu nie tak.
    Pozdrawiam.

• #28 02 Wrz 2014 23:53
    zadam1
    Poziom 11  

Wypowiem się tyle co wiem , jesli chcesz używać wkładki MC musisz połączyć szeregowo oba układy , pierwszy wzmacnia niski poziom wkładki , a drugi ma korekcję RIAA