Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na STX 22-120-4-SS (VarioSub)

VariousMAX 19 Cze 2008 18:35 9444 39
  • Założenia

Miał to być subik do domu, do małego pokoju i miał zastępować "zajechany" już sub z zestawu Creative.
    Przeznaczenie: głównie muza :) Hardstyle ;)
    Na początku planowałem obudowę B-R, lecz po wykonaniu całej konstrukcji świsty z tunelów B-R były nie do zniesienia (mój błąd, miały tylko 3 cm śr. x2) No to zasiadłem, odpaliłem WinISD, wrzuciłem closed i patrze, zejście całkiem całkiem, gorzej z podbiciem ale o tym potem, a impuls to w ogóle magia :) No to wykonałem sobie 2 korki na tokarce żeby zatkać tunele.

Osprzęt
    Głośnik: STX GDN 22-120-4-SS
    Napęd: klasycznie TDA 7294, zasilacz i filtr aktywny (z http://refcio.ovh.org/ - super wykonanie, polecam !) + trafo 2x24V z toroidy.pl
    Obudowa: ok 21L netto, po odjęciu głośnika i wzmaka będzie z 18, oczywiście closed + własnoręcznie wykonany panel
    Wykończenie: szpachla i na to okleina drewnopodobna, fajny efekt ;)
    Pokusiłem się jeszcze o "logo" ;)

Wrażenia odsłuchowe
    Tak jak mówiłem na początku, w wersji b-r świsty były nie do zniesienia ale w obudowie zamkniętej wyszło lepiej niż miało być. Impuls super i co mnie bardzo zaskoczyło to trzęsie całym pokojem, na szczęście poza jego obrębem już nie i za to duży plus, bo domownicy nie przepadają za moimi rytmami ;) Jedyny minus to przy dużych głośnościach czasem stuknie cewką, jednak takie duże ciśnienie nie jest mi potrzebne. Ogólnie jestem na TAK ! Super sprawa do pokoju 5x3m :)

Teraz niestety tylko 2 fotki bo robione na szybko:

wnętrzności: (jeszcze z b-r)

końcowy efekt:

pozdrawiam :)

Zdjęcia proszę zamieścić na serwerze elektrody (funkcja "Dodaj obrazek")
    [Art]

Fajne!
  • #2 19 Cze 2008 18:39
    Jamess8
    Poziom 16  

Ogóleni fajnie, ale jak na pierwszą konstrukcję. Troche bałaganik masz tam w środku z tymi wnętrznościami. Szkoda że nie pokusiłeś się na nowy model STXa. A karkas stuka, dlatego że wzmacniacz jest za słaby.

• #3 19 Cze 2008 18:49
    VariousMAX
    Poziom 9  

bałaganik ? ;p to ja myślałem że mam ład :)
    no ale wkońcu tego nie widać nie ;]

bardzo możliwe że dlatego, jednak mocniejszy wzmak mi nie potrzebny ;)

mam nadzieje że w zamkniętej skrzyni nie wyjara mi się ten TDA, aczkolwiek radiator mam b duży

pozdrawiam

• #4 19 Cze 2008 19:36
    gugus89
    Poziom 14  

Dekielek po majonezie..haha, dobre:D
    Ale do rzeczy.. Bałaganu może i nie ma, ale taśma się odklei, i płytka spadnie Ci na trafo.Trzeba było kabelki spiąć tzw. "makaronami" a płytkę do ścianki przymocować..
    Wykończony ładnie i równiutko, choć kanty zdradzają tajemnicę, że to okleina:)
    Jak nisko schodzi,bo nie napisałeś?
    Ogólnie sub na 5:) pozdro!

• #5 19 Cze 2008 19:45
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

Ładnie wykonany, mogłeś dać jeden dłuższy BR i by nie świstało. Wykonanie ładne, takie kompaktowe, tylko kiedy się skończy ten atak STXów ;)

• #6 19 Cze 2008 19:48
    Jamess8
    Poziom 16  

DIGIPROCOMP napisał:
    tylko kiedy się skończy ten atak STXów ;)

Jak STX bedzie miał godnego przeciwnika w swojej klasie cenowej:)

• #7 19 Cze 2008 19:50
    Eliminator
    Poziom 24  

Fajny sprzet zrobiłes a jak na pierwszy raz to estetyka i tak na bardzo wysokim poziomie. Balagan mozna ominac gdyz i tak nikt na to nie patrzy ale lad takze wazny bo wszystko na miejscu :)

Zaciecie jest :)

• #8 19 Cze 2008 19:51
    gugus89
    Poziom 14  

Lepiej STX jak marny AlfredPierd :D

• #9 19 Cze 2008 20:35
    NanoFarad
    Poziom 15  

Sub starannie wykonany choć w lewym winklu widać nierówność, sorry że wypatruje takie bzdety:D. Z tego co widze masz tam tda7294, osiągnie on tylko 70W sinus a sub ma 120W. Więc troche niedostatek mocy ma ten STX. Zmostkuj dwie takie kości a napewno będzie znaczna poprawa.
    Ale konstrukcja mi się bardzo podoba.

• #10 19 Cze 2008 20:49
    VariousMAX
    Poziom 9  

schodzi dość nisko, ale nie za bardzo mam z czym porównać, bo taki creativ'ek na głośniku 12 cm to ma marne zejście. przy głębszym basie czuć jak drży cale pomieszczenie, zaś przy szybszym czuć jak robi zamieszanie w żołądku ;]

• #11 19 Cze 2008 21:42
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

Haha creative słabo schodzi - uśmiałem się, on nie schodzi tylko "wchodzi w wibracje" ;)
    Kolumna closed powinna być wytłumiona po full. Poprawi to znacznie zejście.

Dodano po 1 [minuty]:

why no BR ... 4 money ???

• #12 19 Cze 2008 21:49
    VariousMAX
    Poziom 9  

zejście takie jak jest mi pasuje, a co do creativa to owszem ;] wchodzi w wibracje ;p

wytłumiać już nawet nie mam gdzie, a ze względu że to activ nie chce tam pożaru z powodu zapalonej gąbki od radiatora ;)

pzdr

Dodano po 1 [minuty]:

aa no br beacuse mi sie już nie chciało rżnąć nowych otworów ;]

• #13 19 Cze 2008 22:09
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

Radziłbym wzmacniacz zrobić na jednej płycie z tyłu jak w sklepowych bo preamp zaraz Ci odpadnie
    i będą klocki. Co do pożaru to trochę panikujesz, gąbka topi się przy wyższych temp. nawet 2X TDA jej nie ruszy.

• #14 19 Cze 2008 22:43
    VariousMAX
    Poziom 9  

no ale napewno izoluje, a jest to obudowa zamknięta więc ciepło nie ma się gdzie rozejść, tak jak mówiłem brzmienie mi odpowiada i już raczej nie będę nic zmieniał (może jeszcze jakoś umocuję filtr)

pzdr

• #15 20 Cze 2008 01:39
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Radiator, jeśli już przerabiałeś na zamkniętą mogłeś wywalić na zewnątrz. Spalić/zapalić ci się nie spali/zapali, ale tda może się wyłączać po bardzo długim graniu…
    Poza tym tą płytkę od filtrów mogłeś dać, chociaż na jednym wkręcie, taśma po jakimś czasie i tak ci się odklei. Cewka stuka, bo jest obudowa zamknięta a nie, dlatego że brakuje mocy...

Dodano po 1 [minuty]:

I bez przesady nie ma tam aż takiego bałaganu ale lepiej by to wyglądało jak byś niektóre elementy, kable lepiej zamocował.

• #16 20 Cze 2008 06:52
    VariousMAX
    Poziom 9  

cewka stukała zarówno free-air, br- jak i stuka w closed, więc albo za mało mocy albo walnięty stx ;) mnie to nie przeszkadza bo takich dużych głośności nie potrzebuję ;)

pzdr

• #17 20 Cze 2008 10:23
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

Jak stuka bez obudowy czyli free air tzn. że ociera o magnes jak to często bywa również w alpiedach. Możesz podmienić na próbe na jakiś inny speaker, żeby wzmacniacz wykluczyć, ale to w 98% STX nawala.

• #18 20 Cze 2008 12:48
    joy_pl

gugus89 napisał:
    Lepiej STX jak marny AlfredPierd :D

Tu bym mógł polemizować...

Jak już to za dużo mocy a nie za mało, widocznie głośnik ma za krótki nabiegunnik i tyle…

• #19 21 Cze 2008 08:18
    Jamess8
    Poziom 16  

joy_pl napisał:

Jak już to za dużo mocy a nie za mało, widocznie głośnik ma za krótki nabiegunnik i tyle…

To dlaczego tym słabszy wzmacniacz tym prędzej cewka wali o nadbiegunnik i na odwrót? Dlatego że mocniejszy wzmacniacz lepiej panuje nad głośnikiem. Wiem że tym mniejsza częstotliwość tym większe są wychylenia. Ale te moje pierwsze zdanie jest prawdą.
    Mam głośnik 20/80/2 i napędzałem go 3ma różnymi wzmacniaczami od najsłabszego do najmocniejszego. Przy tym najsłabszym to najprędzej walił cewką.

• #20 21 Cze 2008 09:18
    VariousMAX
    Poziom 9  

kolega Jamess8 ma racje, poprostu tda nie ma kontroli nad ciezka membrana glosnika i tak się dzieje ale tylko przy duzych wychyleniach i juz pisalem ze mi to nie przeszkadza :)

pzdr

• #21 21 Cze 2008 09:26
    Usunięty
  • #22 21 Cze 2008 10:08
    Jamess8
    Poziom 16  

Igorelectronics pojęcie kontrola nad głośnikiem pojawia się bardzo często na forach od ludzi z dużym doświadczeniem (nie bede wymieniał nicków). My się od takich osób "uczymy". Traktujmy to po prostu jako przenośnie, że wzmacniacz nie szarpie tak głosnikiem z powodu zbyt małej mocy.

Pozdrawiam

• #23 21 Cze 2008 10:41
    VariousMAX
    Poziom 9  

poprostu cewka nie dostaje odpowiedniej mocy żeby wytworzyć dostatecznie silne pole do powrotu membrany, krótko mówiąc nie wyrabia i wali o nabiegunnik, z pewnością silniejszy wzmak zniweluje problem ;]

pzdr

• #24 21 Cze 2008 10:54
    Usunięty
  • #25 21 Cze 2008 13:20
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

A jesteście pewni, że to akurat jest walenie o nabiegunnik?? Może to po prostu przester? A w kwestii kontroli to ten parametr nazywa się "tłumienność"...

• #26 21 Cze 2008 13:55
    joy_pl

No to by było, perpetuum mobile membrana bardziej by się wychyliła w powrocie niż przy wychyleniu w przód.
    Choć jednak może być to wina słabszego wzmacniacza, który łatwiej wchodzi w przester, dlatego w profesjonalnych zastosowaniach daje się wzmacniacze większej mocy od głośnika.

• #27 21 Cze 2008 14:19
    CERSUNITED- DEUTSCHLAND
    Poziom 12  

na moje czy STX czy Alpierd to i tak byle co. Miałem sub STX i grało to marnie a końcówkę jaką tam wrzucili:) lepsza mam w mini wieży:) Ale ten sub m sie podoba:) ładnie wykonany i w środku tez oki gdyby nie wisząca na taśmie płytka:) Ogólnie pozytywnie:)

• #28 22 Cze 2008 11:44
    Usunięty
  • #29 22 Cze 2008 12:10
    206105
    Usunięty  
  • #30 22 Cze 2008 20:44
    CERSUNITED- DEUTSCHLAND
    Poziom 12  

Z tym LBUBDUBU :) o który pisze VariousMAX to jakaś plaga. Osobiście znam, pełno takich osób które na zasadzie tego wzkazuje według nich lepszy sprzęt !! Ale juz nie chce mi sie z nimi kłócić:) Tak samo wysyp subów na stx i alpierdach to to samo. Nie lepiej odlozyc i kupic nawet mniejszy ale np takiego producenta ja Peerles lub Visaton? Na pewno w dobrej aplikacji efekt był by lepszy niz te stx lub tonsil. A ceny wcale nie są takie wysokie. Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME