Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reaktywacja starych kolumn na tonsilach

Jakub 1988 19 Cze 2008 22:06 1388 5
  • #1 19 Cze 2008 22:06
    Jakub 1988
    Poziom 2  

Witam, od pewnego czasu szukam informacji o moich kolumnach i nie mogę znaleźć nic konkretnego. Są to stare kolumny najprawdopodobniej unitry na przetwornikach tonsila GD 20/20 20W 8ohm, GDW 9/15/(8 chyba) 15W 15ohm i GDW 6,5/1,5/(8 chyba) 1,5W 15ohm (strasznie niewyraźnie napisane). Mam zamiar doprowadzić je do w miarę możliwości dobrego stanu. Chyba wszystkie głośniki zostały potraktowane śrubokrętem palcem czy czymś takim zawieszenia też wymagają wymiany. Nawet obudowom się dostało parę lat temu zrobiłem w nich br. Mam zamiar zamknąć obudowy zregenerować niskotonowe i wymienić średnio i wysokotonowe na nowe produkty tonsila. Teraz moje pytanie do Was jak to wszystko połączyć, myślałem nad zwrotnicą ale fabrycznie jej nie było a to co było już nie istnieje. Może ktoś zasugeruje jakich elementów mam użyć przed głośnikami pamiętam że było coś przed średnio i wysoko tonowym ale co to nie mam pojęcia i jeśli jest ktoś w stanie to proszę o identyfikację całego zestawu. Z góry dziękuję. https://obrazki.elektroda.pl/71_1213905272.jpg

0 5
  • Sklep HeluKabel
  • #2 20 Cze 2008 06:57
    Jamess8
    Poziom 16  

Tak gruntowna naprawa troche bedzie kosztować. A efekt też trudno przewidzieć jaki będzie. Nie bierzesz pod uwagę zrobić jakieś kolumny od nowa?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 20 Cze 2008 07:19
    denko
    Poziom 2  

to jest prosta sprawa przed wysokim powinien być kondensator około 4,7 mikro ale nie elektrolit tylko zwykły mozna to wymontować zze starego telewizora, na basach nawiń 150 zwojów jak dławik na rdzeń z ferro (nie polecam z transformatora bo potem buczy w kolumnie ) potem słuch operowego wokalisty i sprawdzasz jak ci gra bas jak daje za dużo średnich to dowijasz jeszcze parę zwojów, ważne by sobie trochę drutu zostawić, sztukówki nie polecam ale przy tak małych mocach to wogóle nbie będzie spodziewanych efektów, bo zestaw na pewno będzie cichszy
    regeneracja głośników sopran można wymienić samemu - cewka około 10 zł wlutować do głośnika (no chyba że głośnik się nie rozkręca) a basy i śednie to już tylko serwis w moim mieście kosztuje top około 60 zł załatwia to sklep z częściami elektronicznymi robiłem to ze wzszystkimi głośnikami, a nawet kupowałem na bazarze głośniki "1000W" firmy krzak lub uduś wyrywałem membranę i od razu na serwis Robi to ktoś powiązany ze starym TRonsilem głośniki grają idealnie a nowe z bazaru są żle przez chińczyków wycentrowane i albo się palą albo zaraz charczą

0
  • #4 20 Cze 2008 11:12
    Hubert_1
    Poziom 24  

Mam takie same kolumny. Obudowy w stanie idealnym, Leżały przykryte folią w szafie. Wsadziłem GDN 20/40 i do tego GDW 9/15. Górny otwór narazie jest zostawiony. Myślę na wycięciem koła i zatkaniu go.

0
  • #5 21 Cze 2008 02:00
    HINUŚ
    Poziom 16  

Witam. Mój kolega ma takie same kolumny. Były one w zestawie z Amatorem 3 stereo i maja oznaczenia ZGC 15-8. Zregenerowałem w nich kilka dni temu głośniki basowe, cewki, membrany z gumowymi zawieszeniami kupiłem na www.audioserwis.pl Gość tam ma oryginalne części Tonsila. Koszt regeneracji obu basówek wyszedł 25PLN. Fabrycznie były 20W a ja włożyłem cewki 50W 8Ω. Średnie wymieniłem na Tonsile 15W 8Ω połączone przez kondensator suchy MIFLEX 4,7µF. wysokotonowe zostały fabryczne tylko wymieniłem kontensatory oryginalne na suche MIFLEXY 470nF. Całość ma impedancje około 10Ω. Napędzane były testowo na wzmacniaczu UNITRA WS304s 2x25W RMS i dźwięk był po prostu fenomenalny. Kolega jest bardzo zadowolony. Bas się zrobił bardzo miękki i przyjemny, a sekcja średnio i wysoko tonowa jest łagodna i nie "kłuje" w uszy. Tobie polecam to samo, i uwierz mi, że się nie zawiedziesz:):):) Sam byłem bardzo pozytywnie zaskoczony efektem tej regeneracji, i kolega stwierdził, że bardziej się opłacało poczekać na nie tydzień, niż kupować badziewiarskie zamienniki Alpierda.

0
  • #6 21 Cze 2008 20:25
    Jakub 1988
    Poziom 2  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi tego, właśnie potrzebowałem.

Dodano po 16 [minuty]:

Mam jeszcze jedno pytanie jak to jest z tym nawiniętym drutem około 150 zwojów czy to jest coś takiego jak filtr na zwrotce chyba tak to się nazywa? Bo znalazłem cewki rdzeniowe i nie wiem którą wybrać, żebym znał indukcyjnośćtych tych "150 zwojów" to byłoby po kłopocie. Jeśli piszę bzdury to proszę wyprowadzić mnie z błędu. Kondensatory juz znałazłem.

0