Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic TX-32PS12P ch. CP830FP pulsuje dioda

leszek 20 Cze 2008 11:36 6394 10
  • #1 20 Cze 2008 11:36
    leszek
    Poziom 14  

Witam!
    TV Panasonic TX-32PS12P ch. CP830FP.
    TV startuje i po 2 sekundach wyłącza się. Miga czerwona dioda okresowo zmieniając jasność.
    TV diagnozowany w warunkach polowych. Tylko żarówka i miernik uniwersalny.
    Co zdążyłem stwierdzić:
    Napięcie 130V przez moment (w czasie startu wysokiego) wynosi 125V, potem wysokie wyłącza się i napięcie spada do 40V.
    Napięcie na samej żarówce wynosi 130V.
    Kondensatory na wysokim wyglądają ładnie.
    Pion pracuje prawidłowo.
    Nic się nie grzeje.
    Napięcia z FTB osiągają przez moment: 45V(ok). 11V(ok). Żarzenie wydaje sie prawidłowe. 180V (po odłączeniu płytki kineskopu) za małe dochodzi tylko do 80V. US2 za małe dochodzi do 185V, FOCUS również za małe, WN zdecydowanie za małe na oko nie osiąga nawet połowy wymaganego -iskra do masy ma ok 7mm, kineskop rozładowuje sie przez trafo w ciągu 1 sekundach.
    Po odłączeniu cewek kineskopu bez zmian.
    Po odsunięciu fajki od WN kineskopu iskra ma ok 2cm (powinna mieć ok 4cm), napięcia trochę wzrastają, ale dalej te wyższe są zdecydowanie za małe.

Czasem przy włączeniu na ułamek sekundy wysokie mocno wzrasta, słychać trzask w okolicy fajki na kineskopie, i wszystko znowu opada.

Przejrzenie postów sugeruje trafo.
    Stawiam również na trafo typu 13022002C A08, jednak mam pewne wątpliwości z powodu napięcia 11V, 45V i żarzenia - które osiągają prawidłowe wartości.

Może ktoś miał podobne objawy w tym chassis.?

0 10
  • #2 20 Cze 2008 14:26
    fioleowy
    Poziom 19  

Takimi metodami, to najwyżej można wskrzesić frankesztaina!!!!!

0
  • #3 20 Cze 2008 14:54
    leszek
    Poziom 14  

:D No niestety, dysponując jedynie miernikiem, żarówką, lutownicą i pół godziny czasu nie przyszła mi do głowy inna metoda.
    Przyniesienie TV na warsztat nie wchodzi w grę.
    Diagnozę muszę postawić tylko na podstawie przeprowadzonych testów.
    Ale zostawiając Frankensztajna w spokoju, chyba masz jakieś doświadczenie z tym chassis skoro napisałeś posta ?.

0
  • #4 21 Cze 2008 13:36
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 21 Cze 2008 17:42
    leszek
    Poziom 14  

No przecież wiem że sprawdzanie WN na iskrę dobre było w TV lampowych, a tu może skończyć szkodzeniem wsadu lub półprzewodników. Jednak musiałem jakoś potwierdzić zaniżone napięcie, a właściciel zgodził się na tą ryzykowną metodę, ponieważ "nigdzie nie będzie woził TV, najwyżej wystawi go pod śmietnik".

Faktycznie, można było zmierzyć tą rezystancję.
    Teraz mam schemat i widzę że kineskop miał prawo rozładowywać się przez trafo. Tyle że może nie tak szybko. Jest w nim takie dziwne połączenie które jak myślę służy do rozładowania kineskopu?.

Wsad może być uszkodzony, też go podejrzewałem, ale to nie tłumaczy np: zbyt niskiego napięcia zasilającego wzmacniacze wizyjne. Przecież tu jest tylko dioda i mały elektrolit, rezystancja miernika tutaj nie ma znaczenia. Uszkodzenie na pewno jest w okolicy odchylania H. Nie sprawdziłem jak pracuje TV po wymuszeniu na stałe pracy (blokada STB), ale nie będę już miał tej możliwości.

Próbowałem zmierzyć częstotliwość H, ale wyniki były niejasne raz pokazywał ok 50kHz, w innym miejscu 70kHz, albo nawet 100kHz, za słaby miernik i myśle że tego nie należy brać pod uwagę, chociaż mogło by tłumaczyć zaniżanie napięć. Czy częstotliwość H może zmienić się aż tak dużo np: z powodu błędu we wsadzie, pewnie te 70kHz to było naprawdę 2x32kHz. Trochę dużo tych zgadywanek i pomyślałem sobie że może ktoś to już przerabiał. Na warsztacie nie byłoby problemu ani tego posta. Frankensztajna też nie budziłbym :D

0
  • #6 22 Cze 2008 02:29
    jareks11
    Poziom 18  

Witam. Wiem , że to dziwnie zabrzmi ale w tych odbiornikach, prz takich objawach w 99% uszkodzony był zawsze trafopowielacz, a w 1% stabilizator napięcia 5 lub 8 volt. Wymień to trafo i będzsie dobrze. Powodzenia.

0
  • #7 22 Cze 2008 13:07
    zdzich42
    Poziom 40  

Nie dalej jak wczoraj, również w terenie, z podobnymi objawami udało mi się naprawić CP830 w Daewoo. Uszkodzona (zwarta) była dioda prostownicza w okolicy trafa (D407?) BYW76, powiązana z nią dioda zennera 33V pęknięta przy próbie wyjęcia, "spuchnięte" 220µF w tej gałęzi - zasilanie odchylania pionowego. Spodziewałem się że dodatkowo może być uszkodzony scalak z pionu i tak też było, bo obraz był zawinięty i obcięty od góry, a nowe elementy zbyt ciepłe. Wyłączyłem w momencie ukazania się obrazu. Po wymianie TDA 83XXJ (nie pamiętam dokadnie) i 100µF TV pracuje poprawnie. Proponuję, zanim wymienisz trafo, sprawdzić ten motyw z pionem.

0
  • #8 22 Cze 2008 16:13
    leszek
    Poziom 14  

Masz zapewne na myśli diodę D406 i zenerkę D367 -33V w gałęzi 11V - zasilanie pionu.

Niestety to nie to, jak juz pisałem wcześniej 11V i 45V jest OK. W poniedziałek zamówię trafo , są po 75 zł firmy ELDOOR.

Mówisz o podobnych objawach, czy to znaczy że te niskie napięcia były OK (chyba z wyjątkiem 11V :D ) a 180V za małe ?

0
  • #9 22 Cze 2008 22:42
    zdzich42
    Poziom 40  

eeeeeeeeee chyba się nie zrozumieliśmy. Ja miałem na mysli objawy zacytuję TV startuje i po 2 sekundach wyłącza się. Miga czerwona dioda okresowo zmieniając jasność.
    Wcale nie twierdzę, że u Ciebie musi być to samo poprostu pomyślałem "sprawdź ten motyw". Z wymienianiem trafa bym się nie spieszył, pożycz trafotester on Ci prawdę powie... :D

0
  • #10 27 Cze 2008 23:01
    leszek
    Poziom 14  

Trafo wymienione - bez efektu.
    Pion wymieniony - bez efektu.
    Załadowany nowy wsad - bez efektu.
    Przelutowane większość punktów lutowniczych w okolicy WN - również bez efektu.
    Tym razem miałem z sobą oscyloskop. Okazuje się jednak że pion nie pracuje, nie dostaje żadnego sterowania, a częstotliwość H wynosi ok 65 kHz.
    Na czystej pamięci odchylanie H działa ok 30 sek, do czasu zapisania nowego wsadu przez procesor, był więc czas na dokładniejsze pomiary. Potwierdziły się zmierzone wcześniej zaniżone napięcia i zawyżona częstotliwość.
    Wygląda na to, że do wymiany procesor odchylania DDP3315C SMD 80pin. No i problem jak to wymienić zwykłą lutownicą, chyba nadszedł czas na inwestycję w stację lutowniczą na powietrze.
    A może jeszcze za wcześnie myśleć o wymianie tego scalaka?

0
  • #11 19 Lip 2008 14:56
    leszek
    Poziom 14  

TV naprawiony
    Naprawę zakończyła wymiana DDP3315C.
    A oryginalny wsad był prawidłowy.
    Myślę że wymiana trafa nie była niepotrzebna. Po rozmowie z właścicielem okazuje się że czasem było słychać głośne "pyknięcie"
    Więc to trafo mogło być pierwotną przyczyną usterki.

1