Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zły odbior TV naziemnej KRAKÓW

agent00 20 Cze 2008 12:16 3375 19
  • #1 20 Cze 2008 12:16
    agent00
    Poziom 9  

Witam
    Mam domek w Libertwie kolo Krakowa, widok na Chorągwice jest zasłoniety gorą.
    Anteny to Dipol 11 i Vena do tego zwrotnica i wzmacniacz

Problem jest taki TVP1 i TVP2 odbieraja bardzo dobrze TVP3 śnierzy a POLSAT odbior dobry
    NIestety TVN i TV4 brak co moze być powodem takiego odbioru
    Skoro wszystko jest nadawane z tego samego masztu na Chorągwicy

Anteny są fabryczne nic nie przerabiane wzmacniacz podkrecony na full
    Ciekawi mnie jedno w antenach szerokopasmowych "pajeczyna" sa płytki pod zasilacz
    W antenach wymienionych powyzej, są zwykłe proste płytki
    Czy to moze być wina czy problem lezy gdzieś indziej???

0 19
  • Pomocny post
    #2 20 Cze 2008 12:38
    radiolatarnia
    Poziom 17  

Nieraz to co wyłapie antena można stracić poprzez za długi kiepskiej jakości kabel . Podaj ile masz kabla między odbiornikiem a anteną.
    Swoją drogą zauważ że twoje anteny maximum zysku mają na końcu pasma. Być może różnica spowodowana jest różną mocą nadajników.
    A może by tak spóbować obrócić anteny na śląśk myślę że warto.
    Napisz która antena co odbiera ponieważ obudwie są na ten zam zakres .
    Co do jakości anten to jest to dobry wybór. Antena DIPOL 11 to raczej antena bardziej na odbiór przy lepszych warunkach na małe odległośći i przy bezpośredniej widoczności. Napisz jaka to zwrotnica ? jak połączyłeś te elementy?

0
  • #3 20 Cze 2008 13:43
    agent00
    Poziom 9  

od zwrotnicy do zasilacza ktory jest na strychu mysle ze jest jakies 5 m potem od zasilacza idą 2 nitki na 2 gniazdka i ona maja z 15m
    Jezeli chodzi o śląsk to jaki nadajnik??
    Bede w niedziele to bedę sie przestraiać :)

0
  • #4 20 Cze 2008 13:52
    radiolatarnia
    Poziom 17  

Powiem to trochę inaczej sam kierunek to jeszcze nic po prostu musisz znaleźć mocny sygnał i wyregulować go . Jest duże prawdopodobieństwo że sygnał może docierać z odbicia a nie z kierunku nadajnika. Jeśli się nie mylę to będzie nadajnik Kosztowy. Spróbuj zrobić to tak podepnij antenę Vena do wzmacniacza i spróbuj ją ustawić na max z pominięciem drugiej anteny i zwrotnicy jeśli to nic nie da to dopiero szukaj gdzie indziej przyczyny. Pamiętaj aby wzmacniacz był jak najbliżej anteny a nie odbiornika.

0
  • #5 20 Cze 2008 14:20
    weron12
    Poziom 17  

Z odbiorem TVN i TV4 może być problem. Anteny tych nadajników mają charakterystyki kierunkowe, główna wiązka skierowana jest na Kraków , i akurat twoje anteny nie są nawet w polu listków bocznych. Może na południe od ciebie jest góra, spróbuj na nią skierować anteny, wtedy będziesz odbierał sygnał odbity. Zastanawia mnie że POLSAT odbiera prawidłowo TVP1 i 2 też a TVP3 śnieży. TVP3 jest niżej od POLSATU to skoro POLSAT ma dobry obraz to znaczy że anteny się nadają.

0
  • #6 20 Cze 2008 14:41
    radiolatarnia
    Poziom 17  

Nic nie wiadomo o zwrotnicy ,jaką ma charakterystykę i jak jest to wszystko połączone. Należy pamiętać że największy zysk obydwie anteny maja w okolicach Polsatu i tv3 swoja drogą częstotliwości Tvn i Polsatu różnią sie znacznie więc i propagacja fal radiowych powinna sie różnić.
    Dla twojej informacji moc TVN(30k) i TV4(35k) to tylko 10kW gdy np. TV2 to 300kW , sugerowany zasięg tv4 to max 50km. tak jak kolega wyżej pisał nadajnik TVP mają charakterystykę do okólną. W nawiasach podałem kanały tych nadajników oto przydatny link :http://www.dipol.com.pl/dane_nadajnikow_tv_naziemnej_w_polsce_bib07.htm
    Nadajnik Katowicki TVN nadaje na 32 kanale dookólnie ale z małą mocą tylko 1kW co w przypadku dobrej widoczności anten i załączonym wzmacniaczu daje szanse na odbiór. Niestety nie ma tam nadajnika TV4.

0
  • #7 20 Cze 2008 17:44
    agent00
    Poziom 9  

Dzieki za porady będe na weekend to pobawie sie.
    Co do zwrotnicy to JEST TA
    Viene podpiołem pod BIII a Dipol 11 pod UHF
    Zworki Z2 i Z3 są zwarte

a płytka w antenei nie jest ważna ??

0
  • Pomocny post
    #8 20 Cze 2008 19:08
    radiolatarnia
    Poziom 17  

Zakładam że reszta jest orginalna od dipola. Ja proponuje jak wyżej podpiać Vene do wzmacniacza i spróbowąc solo bez innych dodatków na samym wzmacniaczu.

0
  • #9 20 Cze 2008 21:44
    agent00
    Poziom 9  

OK odezwe sie po weekendzie
    Uczepie sie tej plytki jeszcze - nie ma ona znaczenia czy jest zwykla bez zadnego ukladu czy z ukladami pod wzmacniacz
    Całość jest od Dipola :)

Dziewki wielkie za pomoc

0
  • #10 21 Cze 2008 22:44
    jerzyk23
    Poziom 9  

Witam.
    miałem podobny problem - kupiłem takie coś w dipolu AWS-03AF
    jest super , mam do Krakowa 40km.
    a antena stara szerokopasmowa zwykła za 40zł.
    i jeszcze mam podzielone na sześć gniazdek.
    Pozdrawiam.

0
  • #11 22 Cze 2008 18:14
    agent00
    Poziom 9  

No i jest tak:
    Anteny jak juz wspominałem są skierowane w kierunku Chorągwicy Viena ma regulacje nachylenia i dałem ja na maksa do góry, czyli wychodzi delikatnie nad wierzchołki drzew na wzgórzu.
    Co sie okazało TVP3 to są Katowice, czyli jak przypuszczam odbieram fale odbite od tego wzgórza
    To tyle z obserwacji na dzień dzisiejszy, nic więcej nie ruszałem, bo pogoda nie była na łażenie po dachu ponad 30°C
    Będę u Rodziców we wtorek to sie odezwę mam nadzieje ze połażę po dachu :)

0
  • #12 24 Cze 2008 16:44
    agent00
    Poziom 9  

Pokręciłem pobawiłem sie i jest tak nie ma ideału jezeli chodzi o ten zestaw. Na dany kierunek np TVN odbiera ok ale juz inne tragniczne.
    Wiec wrociłem z kierunkiem na chorągwice i podpiołem Vene pod wzmacniacz omijajac zwrotnice i tu sie zdziwiłem bo:

TVP1 kanał 10 - odbiór 4/5 troszke głos zniekształcony
    TVP2 kanał 33 - odbiór 5/5 czyli super
    TVP3 kanał 50 - odbiór 4/5 troszke widać odbicie sylewtek
    TVN kanał 30 - odbior 5/5 ale deliktany śnieg
    POLSAT kanał 53 - odbior 5/5 czyli super
    TV4 kanał 35 - odbiór 5/5 ale deliktany śnieg
    PULS kanał 27 odbior 3/5 duzy snieg

i teraz pytanie dlaczego przy uzyciu dipola 11 oraz Vieny jest gorszy obraz

0
  • Pomocny post
    #13 24 Cze 2008 19:49
    radiolatarnia
    Poziom 17  

Ponieważ każdy dodatkowy element to dodatkowe tłumienie różne sa też charakterystyki anten . Trudno to stwierdzić na oko ale sama zwrotnica może nie pracować liniowo. Po prostu jeżeli można to trzeba omijać pośredników żartobliwie mówiąc. A kolega tak nalegał na tą zwrotnice.
    Myśle że teraz kolega doceni mój wysiłek .

0
  • #14 24 Cze 2008 20:56
    agent00
    Poziom 9  

Czyli co mam zostawic tylko Viene a dipola 11 zdemontować??
    Ja myslaelem ale nie upierałem sie ;) ze dipol 11 jest potrzebny do odbioru TVP1 :)

0
  • Pomocny post
    #15 24 Cze 2008 21:15
    radiolatarnia
    Poziom 17  

Dipol 11 pracuje na tym samym pasmie co Vena . Do odbioru jedynki potrzebna jest antena na kanały 1-6, dipol 11 pracuje od 21-60 wiec po co dwie anteny na jedno pasmo. Pytanie czy umieszczając link do dipola pokazał kolega właściwy model?, jest parę rodzajów anten Dipol 11 . Na linku pokazana jest antena Dipol 11 21-60 ja poleciłbym Dipol 11 6-12. Cyfra 11 oznacza tutaj ilość elementów. Ze względu na dużą ilość sygnałów odbitych zalecana jest antena o większej liczbie elementów ponieważ anteny takie są bardziej kierunkowe. Antena musi wąsko odbierać tzn. mieć wąski kąt promieniowania.
    Godna polecenia jest antena taka jak tutaj:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_vhf_atv_12-10_A8670.htm
    Jest to antena wyłacznie zaprojektowana na jeden kanał w tym przypadku krakowskiej TVP1 ale o wskazanych parametrach.

0
  • #16 25 Cze 2008 11:56
    agent00
    Poziom 9  

Oj faktycznie dałem zła antene na forum
    Zamontowana mam

A tak ogolnie to wydaje mi sie ze wiecej nie wyciagne w tej okolicy wiec zostawie ten zestaw tylko bede musial pomyslec nad inną zwrotnicą

0
  • #17 27 Cze 2008 16:13
    radiolatarnia
    Poziom 17  

Pytanie co potrzebujesz bo jeżeli chcesz rozdzielić sygnał na dwa telewizory to zwrotnicy nie potrzebujesz. Wystarczy trójnik.

0
  • #18 30 Lis 2008 16:55
    stanrom
    Poziom 10  

Mam pytanie
    Czy jest możliwy w moich warunkach (mieszkam w Mrągowie - ok 60 km. od Olsztyna) odbiór kanałów TVN, TV4 i TVP3. Jaką zastosować antenę? Na zwykłej szerokopasmowej odbieram TVP1, TVP2 i Polsat
    Poniżej parametry nadajnika w Olsztynie - kanał/moc
    Olsztyn Pieczewo
    TVP1
    9/duża, 100kW/V/K NICAM
    TVP2
    26/duża, 130kW/H/K NICAM
    POLSAT
    60/duża, 100kW/H/D NICAM
    TVN
    41/średnia, 1kW/H/K NICAM
    TV4
    58/średnia,
    1kW 15km/H/K
    TVP-3
    23 średnia, 1kW14km/H/K NICAM

0
  • #19 30 Lis 2008 17:30
    irekr
    Moderator

Prawdopodobnie obecnie na tej "antenie" siatkowej odbierasz to co jest nadawane z nadajnika w Miłkach http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=84
    Pamiętaj jednak, że sygnały TVN, TV4 i TVP3 nadawane na obiekcie w Pieczewie k. Olsztyna z systemów antenowych zawieszonych na około 120 metrach n.p.t. (cały maszt ma około 360 metrów - najwyższy w Polsce) i są one skierowane w kierunku Olsztyna czyli na północny zachód. Nie analizowałem elektrycznej możliwości odbioru tych sygnałów w Mrągowie ale przy takich mocach i kierunkach anten "ciemność, ciemność widzę..."
    Marne szanse.....

0
  • Pomocny post
    #20 30 Lis 2008 22:04
    tomarex
    Poziom 24  

Wyjaśnienie problemu dot. "agent00"
    Post stary, lecz popełnione błędy w instalacji.

agent00 napisał:

Co do zwrotnicy to JEST TA
    Viene podpiołem pod BIII a Dipol 11 pod UHF
    Zworki Z2 i Z3 są zwarte

a płytka w antenei nie jest ważna ??

Vienna powinna być podpięta pod UHF, a Dipol11 pod BIII - bowiem Vienna odbiera kanały z zakresu 21-69, a Dipol11 z zakresu III.
    Zworki w zwrotnicy powinny być rozwarte, chyba że wzmacniacz sam wykrywa obecność płytki przedwzmacniacza w antenie, lub wyłączone jest zasilanie przedwzmacniaczy. Gdyż w innym przypadku symetryzator w antenie "płytka", lub sam dipol zamknięty, powoduje zwarcie zasilania.
    Reasumując zastosowanie wymienionej zwrotnicy jest celowe, ale błędne wykonanie instalacji powodowało problemy z odbiorem.

0