Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM 600x - Matryca dziwnie się zachowuje.

20 Cze 2008 14:14 3001 20
  • Poziom 14  
    Jestem w posiadaniu IBM-a 600x z procesorem Intel Mobile Pentium III

Wszystko było fantastycznie, gdyby nie to, że pewnego dnia matryca zgasła.
    Obraz jest wyświetlany, ale nie podświetlany. Jak zamykam i otwieram klapę, na chwilę świetlówka się włącza, jednak po sekundzie gaśnie.
    Facet w serwisie powiedział, że trzeba wymienić świetlówkę, a koszt takiej wymiany to 100zł.

Zaznaczam, że oprócz tego komputer chodzi jak rakieta na Windowsie 2000 i nie ma najmniejszych problemów ze stabilnością.

A co koledzy o tym sądzą?
  • RenexRenex
  • Spec od komputerów
    Trzeba sprawdzić czy to świetlówka, inverter lub może sam wyłącznik uruchamiany zamknięciem klapy. Jak nie wierzysz serwisantowi to rozbierz i sprawdź sam.
  • Poziom 14  
    Wyłącznik na 100% nie. Czyli zostaje Inverter lub świetlówka.
    Jakie mogą być mniej-więcej koszty naprawy takiego komputera?
  • Poziom 23  
    To raczej jest Inverter, bo jakby to była swietlówka to by wtedy jedna światlówka padała, nie chce mi sie wiezyc, ze to jest zbieg okoliczności, sam miałem podobna sytuacje...
  • Poziom 14  
    Właśnie dostałem odpowiedź z jednego z serwisów, gdzie zadałem to pytanie, że raczej na 99% jest to inwerter.
    Wiecie może koledzy, ile mniej-więcej mogli by krzyknąć za jego wymianę?
  • RenexRenex
  • Poziom 23  
    Mi poszedł inwerter i poszedlem do serwisu, tam powiedzieli ze sie nieda naprawic... powiedzieli aby wyslac tam do tej pirmy jakiej jest mionitor i mi wymienia za jakies 200 to był szok bo jak doloze troche to kupie nowy na allegro wiec postanowilem sam naprawic, cena naprawy wynosila 30 zł został wymieniony tranzystor i działa do dzisiaj :) rozbierz monitor i zobacz co moze byc zepsute
  • Poziom 14  
    Stwierdziłem, że na prostych układach scalonych się znam. Telewizor też nie jest dla mnie większym wyzwaniem. Ale panel LCD? Jak dla mnie nowość. Jaką funkcje w normalnym telewizorze pełnił by Inwerter? Z tego co wiem, jest to część zasilająca świetlówkę i panel ciekłokrystaliczny. Zgadza się?

A co do niebotycznych sum. W jednym serwisie stwierdzili, że naprawa będzie się wahać od 80 do 800 ZŁOTY ( ZA PENTIUMA III ! ! ! ! ), w drugim natomiast, że za 100 złoty będzie jak nowy.
    Morał? Trzeba być bardzo ostrożnym, bo można się dać naciągnąć.
    W tym pierwszym serwisie, koszt diagnozy to 30 złoty. W drugim, jest ona bezpłatna bez względu na decyzję o naprawie.

Jak na tą szybkość (500mhz) i RAM (128mb) wyposażyli ten komputer w strasznie słabą 4-megową kartę graficzną.. Da się ją jakoś rozszerzyć, albo chociaż podkręcić? DiviX chodzą. Ale jest tu zainstalowany napęd DVD.. No i po coś on tu jest. Na pewno nie został wsadzony dla gier na DVD, bo większość nie wejdzie. Chyba, że jakieś re-edycje.

Specyfikacja komputera:
    http://www.aranet.pl/sklep/specyfikacja/ibm_thinkpad_600x_p3_500.html
  • Poziom 21  
    Witam.
    Inwerter wytwarza WN dla świetlówki, która zamocowana jest z boku matrycy i podświetla poprzez soczewki rozpraszające i matówki (równomierne oświetlenie) matrycę. Poszukaj na AlleDrogo inwertera do 600, 600E lub 600X 13,3" ale takiego z potencjomaretm (ten do jasności podświetlania matrycy wystający pod matrycą). Można pobawić się również w naprawę inwertera - miałem kiedyś przypadek z przebitym kondensatorem na wyjściu i uszkodzonym tranzystorem - naprawa kosztowała kilka zł.
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Oddałem komputer do serwisanta.
    Wyglądał na profesjonalistę.
    W poniedziałek mam się zgłosić po sprzęt. W tedy opiszę co i jak.
    Jak na razie koszt takiej zabawy będzie mnie kosztował 80 złoty.
    Nie biorę się sam za LCD, bo już jeden taki ekran pozbawiłem życia. Jakby mi nie zależało na tym PC, to bym się pobawił, ale zależy mi na nim ;)

Jednak zostanę przy swoich stacjonarkach i sprzęcie audio ;)
  • Poziom 14  
    Serwisant po zapewnieniu mnie, że nawalił inwerter jednak stwierdził, że wina jest po stronie świetlówki. Nie wziął ode mnie pieniędzy, lecz laptop też nie jest naprawiony.
    Kupiłem kompletną ramkę z matrycą do IBM-a i jak tylko przyjdzie zostanie od razu zamontowana przez znajomego.
  • Poziom 10  
    Witam

Mam bardzo podobny problem z CA 7000

Przez jakiś czas matryca traciła podświetlenie, kilkukrotne ruszenie matrycą załatwiało sprawe... aż do wczoraj... Podświetlenie zgasło, przypadkowo zauważyłem, że jak delikatnie dotkne włącznik to podświetlenie włącza się na niecałą sekunde i gaśnie... sam włącznik sprawiał wrażenie jakby był zbyt czuły. Aktualnie ekran pozostaje ciemny.
    Aha, w tej części laptopa znajduje się 'wylot' ciepłego powietrza, a sama obudowa jest delikatnie podgięta od przegrzania. (może ma to coś wspólnego(?) )
    Czy jest to wina włacznika czy czy np inwertora czy czegoś innego?
    Jeżeli to włacznik to mniej wiecej ile taka cześć kosztuje i czy laik hardware'owy po odkręceniu obudowy będzie w stanie wymienić wadliwą część?

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi
    Pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

ok, z rozkręceniem i wymianą nie będzie problemu... laptop już w częściach...

powiedzcie mi tylko jak sprawdzić co jest niesprawne
  • Poziom 14  
    Z mojego doświadczenia mogę jedynie powiedzieć, że inwerter raczej jest ok. Moim zdaniem jest to wina świetlówki. U mnie było podobnie.
    Pierwsze co jeszcze mnie zastanowiło to to, że po poruszeniu ekran się zapalał- u mnie tak nie było. Wygląda to na uszkodzenie taśmy. Jednak z tego co wiem, świetlówka jest zasilana normalnym przewodem, więc pewnie były to ostatnie odruchy życia świetlówki.

To co ja mogę poradzić to jedno - wymień świetlówkę jeżeli w Twojej matrycy jest taka możliwość.

Bałem się ruszać sam laptopa z obawą, że go już nie złożę - nic bardziej śmiesznego.

Rozkręciłem komputer w 5 minut. Wyjąłem skrzydło matrycy. Wsadziłem nowe i podpoiłem pod płytę główną - Cała operacja trwała ok. 15 minut i kosztowała mnie 80zł.
    Przynajmniej mam pewność, że zrobiłem to solidnie.
  • Poziom 10  
    cała matryca jest na zwykłych przewodach, wiec to nie to.

a jest taka możliwość że to wina włacznika? czy obok funkcji przejścia w tryb uśpienia ma on jeszcze funkcje wyłączenia podświetlenia?
    bo myślałem czy nie zdemontować tego wyłącznika

A jeżeli to wina świetlówki to znaczy że trzeba cała matryce wymienić? czy źle zrozumiałem? czy świetlówka to osobna/wymienna część?
  • Poziom 14  
    Włącznik matrycy ma dwie opcje - Wyłącza podświetlenie matrycy, oraz wyłącza komputer w stan uśpienia (Windowsy z serii 2000/XP).
    Wg. mojego zdania, gdyby włącznik nawalał komputer, gdy migała ci matryca, komputer przeszedł by w stan wstrzymania. Włącznik taki w większości działa na zasadzie zworki, który podczas "zwarcia" pinów wysyła do komputera impuls, odpowiedzialny za daną reakcję.
    Usunięcie tego przycisku da Ci jedynie sytuację, gdzie nie będzie można wyłączyć podświetlenia LCD, ani przejść "mechanicznie" w stan czuwania.
    Jeżeli masz specjalną lutownicę możesz spróbować wylutować włącznik i zobaczyć reakcję PC.

Czy jak włączysz PC to pod światłem jest widoczny obraz, ale nie jest on podświetlony?

A podłączałeś komputer pod monitor zewnętrzny? Wykrywał Ci w systemie panel LCD?

A co do wymiany świetlówki. W większości LCD da się to zrobić. Jest to jednak bardzo precyzyjna robota, gdyż świetlówki czasem są ultra cienkie i można narazić je na uszkodzenie. Wiele ludzi po awarii świetlówki decyduje się na wymianę całego zestawu. Matryca + inwerter+świetlówka.
    W niektórych przypadkach da się kupić całe skrzydło, a jego montaż jest dziecinnie prosty.

To co możesz zrobić w domu, z podstawową znajomością elektroniki to:
    - Wylutować przycisk i sprawdzić reakcję PC
    - Sprawdzić czy świetlówka działa (zwykłym urządzeniem pomiarowym)

Z naprawą inwertera byłby większy problem.

A z jakiego miasta kolega jest?
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Włącznik taki w większości działa na zasadzie zworki, który podczas "zwarcia" pinów wysyła do komputera impuls, odpowiedzialny za daną reakcję.

wiem wiem, tylko czy on wysyła jeden impuls, że jest poprostu zał/wył czy osobno żeby wyłaczyć podświetlenie i 'uspić' system
    Cytat:
    Usunięcie tego przycisku da Ci jedynie sytuację, gdzie nie będzie można wyłączyć podświetlenia LCD, ani przejść "mechanicznie" w stan czuwania.

ten wyłacznik nie jest mi do niczego potrzebny ;)
    Cytat:
    Czy jak włączysz PC to pod światłem jest widoczny obraz, ale nie jest on podświetlony?

tak właśnie
    Cytat:
    A podłączałeś komputer pod monitor zewnętrzny? Wykrywał Ci w systemie panel LCD?

podłączałem, monitor normalnie działa, ale nie wiem o co chodzi z wykrywaniem LCD (lcd też wyświetla-tylko oczywiście nie swieci)
    Cytat:
    A co do wymiany świetlówki. W większości LCD da się to zrobić. Jest to jednak bardzo precyzyjna robota, gdyż świetlówki czasem są ultra cienkie i można narazić je na uszkodzenie. Wiele ludzi po awarii świetlówki decyduje się na wymianę całego zestawu. Matryca + inwerter+świetlówka.
    W niektórych przypadkach da się kupić całe skrzydło, a jego montaż jest dziecinnie prosty.

jezeli sie nie myle to jednak nie jest świetlówka, chciałem sprawdzić jakie napięcie wychodzi z inwertera, okazało się że jest cisza... 0V
    Cytat:
    A z jakiego miasta kolega jest?

już wpisałem w profil ;-)
  • Poziom 10  
    jak sprawdzić czy to wina inwertera?
  • Poziom 14  
    Nie che nic "nakłamać" ale zobacz, czy świetlówka jest zasilana. Jeżeli nie będzie, zapewne będzie to znaczyło, że padł. Albo ten cholerny stycznik, który wyłączył zasilanie inwertera..
    Zobacz czy dookoła stycznika nie ma zimnego lutu, albo czy lut nie jest "rozlany".
    Jeżeli nie m takich objawów, prawdopodobieństwo stycznikowej awarii się zmniejsza.
    Weź miernik i zobacz jakie napięcie jest w gnieździe świetlówki. Jeżeli 0V, to znaczy że inwerter padł (niestety).
    Dopiero zaczynam zabawę z laptopami, więc te rady są raczej "na chłopski rozum".
    Najprościej będzie pójść do jakiegoś serwisu z laptopami. Sprawdzenie usterki to koszt ok. 15 złoty, a ma się pewność co jest nie tak.
  • Poziom 10  
    a więc bylem w serwisie
    'serwisant' podłączył inną matryce - nie zaświeciła, sprawdził bezpiecznik - dobry... i stwierdził że to wina inwertera, a jego naprawa to koszt 150zł... tak więc podziękowałem...
  • Poziom 14  
    Kolego! Nie poddawaj się!
    Ja za matrycę + inwerter i skrzydło zapłaciłem 60 zł+20 koszty przesyłki.
    Sam wymieniłem i wszystko działa jak należy.

Na miejscu kolegi zrobił bym dokładnie to samo, lub szukał tego laptopa w kategorii "uszkodzone" na allegro. Tam być może kupisz sprawną matrycę, ale z nie sprawnym "ciałkiem" za 50 zł :)

Ja też się zastanawiałem nad naprawą mojego IBM, ale nie żałuję ani chwili. Sprawuje się rewelacyjnie i chodzi jak rakieta :)
  • Poziom 14  
    I jak? Udało się coś zdziałać z tym laptopem?