Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie pracą pomp.

caahir 20 Cze 2008 17:38 5887 14
  • #1 20 Cze 2008 17:38
    caahir
    Poziom 13  

Witam. Potrzebuję zbudować układ załączania dwóch pomp tylko w taki sposób aby pracowały one naprzemiennie. Czy taki układ da się wykonać na przekaźnikach lub stycznikach. Jeżeli ktoś miałby jakiś schemat to bardzo bym prosił o podanie go, lub jakiekolwiek wskazówki jak taki układ zbudować

0 14
  • #2 20 Cze 2008 18:41
    danielkk
    Poziom 31  

a w jakich warunkach te pompy mają pracowac?? i po co jest wymagana praca naprzemian???

0
  • #3 20 Cze 2008 19:03
    krk
    Poziom 11  

Schemat na stycznikach to nie problem, potrzeba tylko więcej szczegółów np. czy pompy będą przełączane ręcznie ?

0
  • #4 20 Cze 2008 22:14
    caahir
    Poziom 13  

Są to dwie pompy głębinowe, które pompują wodę do zbiorników w małej hydroforni. Obydwie pompy będą załączone stale potrzebuje zrobić taki układ aby pompy pracowały w cyklach najpierw jedna a potem druga i tak na zmianę. W zbiornikach zamontowany jest czujnik poziomu cieczy który steruje pracą pomp. Układ ten jest mi potrzebny do tego aby zmieniać pompy żeby nadmiernie nie pobierać wody ze studni głębinowej. W tym momencie istnieje tylko możliwość ręcznego przełączania pomp a taki układ pozwolił by mi na pracę automatyczną. Nie wiem czy ten opis pomoże w rozwiązaniu mojego problemu, ale za wszelkie uwagi będę serdecznie wdzięczny. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

0
  • #5 21 Cze 2008 00:02
    bonanza
    Spec od Falowników

Najprościej dać zegar "kręciołek" i przełączać nim 2 styczniki np. 4x na dobę.

0
  • #6 21 Cze 2008 02:16
    krk
    Poziom 11  

Zamiast zegara proponuję przekaźnik czasowy z funkcją pracy astabilnej (większość przekaźników ma taką funkcję).Poniżej jedno z możliwych rozwiązań, nie ma w nim możliwości ręcznego sterowania.
    S2-czujnik poziomu;K1,K2-cewki styczników pomp;F1,F2-styki pomocnicze termików;K3-przekaźnik czsowy.
    Sterowanie pracą pomp.

0
  • #7 21 Cze 2008 09:08
    Waldek Osiński
    Poziom 15  

Witam. Są gotowe sterowniki pomp które załączają na zmianę pompy, nie pamiętam symbolu ale na poniedziałek mogę znalezć. Poza tym dowolny przekaznik programowalny ( LOGO!, NEED, SR), a od biedy stycznik oświetlenia stosowany na klatkach schodowych.

0
  • #8 21 Cze 2008 11:11
    caahir
    Poziom 13  

Spróbuje opisać dokładnie pracę tych pomp. Czujnik poziomu załącza pompę np.1 w momencie kiedy poziom wody w zbiorniku opadnie poniżej ustalonego poziomu. Pompa pompuje wodę do momentu osiągnięcia poziomu górnego, w tym momencie zostaje wyłączona. Następnie do momentu kiedy poziom wody nie opadnie pompa jest cały czas wyłączona, załączona zostaje w momencie osiągnięcia poziomu dolnego. Zmiana pompy możliwa jest tylko poprzez wyłączenie ręczne sterowania pompy nr1 i załączenie sterowania pompy nr2, realizowane jest to przez dwa przełączniki ŁK. Chciałbym zastosować taki układ który realizowałby przełączenie pomp przy każdym załączeniu przez czujnik poziomu cieczy, żeby odbywało się to automatycznie.

0
  • #9 21 Cze 2008 11:27
    HeSz
    Specjalista elektryk

Witam.
    Porada praktyczna. Przy eksploatacji dwóch pomp wskazane jest używanie stale jednaj pompy, zaś drugą należy załączać okresowo ( np raz na tydzień, albo jeszcze rzadziej) W przeciwnym wypadku może się okazać ( pewnego pięknego dnia),że zostałeś bez wody bo obie pompy są wyeksploatowane w takim samy stopniu.
    Pozdrawiam.

0
  • #10 21 Cze 2008 12:24
    caahir
    Poziom 13  

Tak tyle tylko, że to są pompy głębinowe które pompują z dwóch różnych studni głębinowych. Niestety nie można pracować tylko jedną pompą ponieważ w takim wypadku dojdzie do tego, że druga studnia ulegnie zastaniu i woda z niej nie będzie się nadawała do użytku. Dlatego tak ważne jest aby obydwie pompy pracował na przemian w miarę jednakowych odcinkach czasu.

0
  • #11 21 Cze 2008 15:24
    HeSz
    Specjalista elektryk

To spróbuj zastosować do tego przekaźnik impulsowy stosowany w instalacjach oświetleniowych. Zamiast wyłączników ( równolegle) włącz czujniki ( lub czujnik) poziomu. Przekaźnik zmienia stan po każdym pobudzeniu. Być może będzie potrzebny dodatkowy przekaźnik ze stykiem przełącznym. Powinno to zapewnić sekwencję załączania.
    Pozdrawiam.

0
  • #12 22 Cze 2008 19:31
    Brauniack
    Poziom 27  

Witaj. Mam u siebie zastosowany podobny układ pracy pomop. Proponuje wykonać go na podzespołach z firmy RELPOL Żary. Posiadam sterownik programowalny za pomocą PC. Wejdź na ich stronę i poszukaj.

1
  • #14 23 Cze 2008 07:49
    Adam1988
    Poziom 25  

Wystarczy przekaznik bistabilny

1
  • #15 21 Lip 2010 10:26
    Pelton
    Poziom 9  

Witam. Podłaczę się do tematu ponieważ mam potrzebę wykonania podobnego układu tylko z tą róznicą że po jednym cyklu pracy tzn. raz jedna pompa raz druga pompa i się układ rozłącza aż do ponownego zadziałania ręcznie (włącznikiem) Już wykonałem taki układ tylko jest jeden problem ponieważ układ jest na przekaźniku bistabilnym i "impuls" załączajączy go trwa 10 min. tyle co czas pracy pierwszej pompy, i nie wiem czy tak może byc. Może potrzeba by było jakieś ograniczenie prądowe dla cewki. MAcie jekieś pomysły??

0