Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar-budzik Panasonix - problem z baterią

zybex 20 Jun 2008 19:56 3090 3
 • #1
  zybex
  Helpful for users
  Mam taki zegar-budzik "Panasonix". Firma to jakaś chińska, ale zegar ma duże cyfry, bo około 5 cm. Wszystko niby jest w porządku, ale bez baterii 9V nie chce w ogóle chodzić. Takie baterie daje się na podtrzymanie gdy nie ma prądu, jednak tu jest nieco inaczej. Gdy bateria jest już słaba to zegar zaczyna pulsować lub nawet się kasuje.
  Bez baterii w ogóle nie da się go ustawić. Przyciski nie działają.
  Podczas pracy z baterii jest pobierany prąd około 2 mA, a gdy wyjmę wtyk sieciowy, to prąd wzrasta do około 4mA
  Zegar jest zrobiony na układzie SC3450. Do zasilania służy transformator sieciowy z jednym uzwojeniem (bez odczepów) i ma typowy układ prostowania na 4 diodach.
  Podobne zegary np. LM8560 lub TMS3450 wymagają zupełnie innego transformatora.
  Moje pytanie jest następujące, jak przerobić ten zegar aby pracował bez wspomnianej baterii 9V. Jak nie będzie prądu to trudno.
 • Helpful post
  #2
  Telo
  Service technician RTV
  Jeżeli jest miejsce to mozna zamontować jak najmiejszy transformator sieciowy i zrobic zasilacz na 9V ja też kiedyś miałem taki podobny zegar klient przyniusł do serwisu z rozładowana baterią 9V i co sie naszukałem okazalo sie ze zakup nopwej bateri uratowało i zadziałał ale po kilku dniach klient wrócl z tym samym problemem bateria się szybko rozładowywała okazałosie ze były zamontowane chinskie diody prostownicze które nie pracowały jak potrzeba i po wymianie diod na pewne zegarek nie powrócił już do serwisu.
 • #3
  zybex
  Helpful for users
  Skoro jest w środku zasilacz, to w jakim celu mam montować drugi? Tylko po to aby zastąpić baterię? Przecież można "oszukać" ten zegar i dać mu napięcie z tego samego zasilacza. Sęk w tym, że wolałbym mieć jego schemat i samemu dojść dlaczego on nie chodzi bez baterii. Dlaczego trafo ma tylko jedno uzwojenie? Mógłbym dać inne i zrobić zegar jak należy, tylko ze nie mam nic na temat tego scalaka. Być może to jest analogiczny jak TMS3450 (lub LM8560), ale do końca tego nie wiem.
 • #4
  zybex
  Helpful for users
  Faktycznie wymiana diod prostowniczych radykalnie zmieniała działanie zegara. Bateria nie jest już konieczna do jego pracy. Wymieniłem tez kondensator w zasilaczu z 220µF/10V na 470µF/16V.