Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy na tych lampach da sie zrobić wzmacniacz??

20 Cze 2008 22:56 2271 17
  • Poziom 20  
    Witam...
    Od razu napiszę z prośbą do moderatora aby nie usuwał mi postu :|

Wpadłem na kolejny pomysł aby zbudować wzmacniacz lampowy...
    Wiem, ze on nie ma za wiele mocy ale bardzo dobra jakość odtwarzanego dźwięku... No i tak zacząłem szperać jak zwykle u jednego i drugiego dziadka po strychach i znalazłem kilka interesujących lamp...
    Nie wiem co to są za lampy ponieważ jak zwykle musiałem coś zrobić nie tak i podczas czyszczenia ich z kurzu pościerałem napisy:cry:
    Więc może ktoś by był tak dobrym człowiekiem i powiedział mi czy na tych lampach albo na którychś z nich da sie zrobić wzmacniacz??

Czy na tych lampach da sie zrobić wzmacniacz??

Pozdrawiam
  • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
  • Admin Grupy Retro
    Masz:
    -PCL86/ECL86 (to ta w drugim rzędzie z widocznym błyszczącym płotkiem na systemie triodowym)
    -EF80
    -PFL200
    -PCC88/ECC88
    -ECC83 (?)
    Oraz inne, które w tym momencie się średnio nadają.
    Na PCL86/ECL86 znajdziesz furę schematów. Jak nie lubisz oklepanych rzeczy, polecam PFL200 :)
  • Poziom 20  
    Czyli na tych lampach moge zrobić wzmacniacz 2 kanały?? Przepraszam za te moje pytania ale jestem w tych sprawach totalnie zielony:( A mógł bys zamiścić mi jakiś schemat tutaj do nich??
  • Admin Grupy Retro
    kamilcomp napisał:
    Czyli na tych lampach moge zrobić wzmacniacz 2 kanały?? Przepraszam za te moje pytania ale jestem w tych sprawach totalnie zielony:( A mógł bys zamiścić mi jakiś schemat tutaj do nich??

Dwa kanały niezbyt, nie masz dwóch takich samych lampek.
    Schematy wyszukaj sam, jest tego multum wszędzie.
    Ze dwa dni temu wypisałem strony warte zobaczenia przez początkującego, także radzę obejrzeć - 300V to nie zabawa.
  • Poziom 20  
    300v?? A to jak ja go zasilę skoro mam tylko napiecie z sieci 230v??
  • Admin Grupy Retro
    kamilcomp napisał:
    300v?? A to jak ja go zasilę skoro mam tylko napiecie z sieci 230v??

Przez stosowny transformator sieciowy, który także odseparuje układ od sieci elektrycznej.
  • Poziom 20  
    A nie da rady tego wykonać na 220v?? A co mógł bym wykonać na tych dwuch największych lampach??
  • Admin Grupy Retro
    kamilcomp napisał:
    A nie da rady tego wykonać na 220v?? A co mógł bym wykonać na tych dwuch największych lampach??

Zobacz, co napisałem wyżej. Podłączenie tego bezpośrednio do sieci elektrycznej spowodować może nagły i nieoczekiwany zgon. Naprawdę nie radzę.
    Te dwie lampiatki [PL504] można użyć do wzmacniacza Push-Pull albo jakiegoś generatora wysokich napięć. Radzę odłożyć na później.
  • Poziom 20  
    Kurcze.... Tak sie zastanawiam i myslę, ze jednego kanału nie opłaca sie robić :/ Nie ma tutaj dwuch odpowiadajacych sobie lamp aby zrobic stereo?
  • Admin Grupy Retro
    kamilcomp napisał:
    Kurcze.... Tak sie zastanawiam i myslę, ze jednego kanału nie opłaca sie robić :/ Nie ma tutaj dwuch odpowiadajacych sobie lamp aby zrobic stereo?

Zobacz, co już napisałem wyżej.

Drugą lampę możesz dokupić lub się wymienić z kimś innym. Zacznij najpierw od jednego kanału, zawsze przecież można dorobić drugi.
  • Poziom 20  
    A która to jest na zdjęciu?? A i o czego słuzy trafo głosnikowe w takim wzmacniaczu??
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    kamilcomp napisał:
    A która to jest na zdjęciu?? A i o czego słuzy trafo głosnikowe w takim wzmacniaczu??

PFL200 stoi po prawej stronie ECL86/PCL86 (żarzenie tej lampy musisz zbadać omomierzem aby ustalić, czy to PCL86 czy ECL86). Peflę łatwo rozpoznać - ma 10 nóżek :)
    Z pytaniem o transformator głośnikowy odsyłam do gugla.
  • Poziom 14  
    Może jednak najpierw zgłęb trochę teorii, a potem zadawaj pytania... Bez przynajmniej podstaw z zakresu działania lamp elektronowych nie uda Ci się zbudować niczego działającego w choćby zadowalającym stopniu
  • Poziom 18  
    stołek_-92 napisał:
    Podłączenie tego bezpośrednio do sieci elektrycznej spowodować może nagły i nieoczekiwany zgon.

Polemizowałbym. Ze stwierdzeniem "nieoczekiwany".
  • Admin Grupy Retro
    jethrotull napisał:
    stolek_-92, podziwiam Twoją oraz moderatorów cierpliwość...

Ja tak mogę długo, nie wiem co na to moderatorzy :)

Marcin_zam napisał:

Polemizowałbym. Ze stwierdzeniem "nieoczekiwany".

Niewielu początkujących jest przygotowanych na to, że ich nowy układ pośle ich tam, skąd się nie wraca... ;)
  • Poziom 18  
    Cytat:
    A która to jest na zdjęciu??

Biorąc pod uwagę twoją wiedzę w tematyce lampowej, polecam jednak najpierw choć trochę teorii, żeby "zabawa" nie przerodziła się w " totalny kataklizm" Pan mgr. Czesław Klimczewski napisał świetną książkę p.t. "ABC Radioamatora". Polecam jej lekturę a wiele zrozumiesz, co i jak z tymi lampami :D