Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cztery głośniki do jednej wieży? można?

21 Cze 2008 00:50 1946 12
 • Poziom 9  
  witam

  mam mikro wieze z dwoma glosnikami plus do tego jeszcze dwa z innej mikrowiezy

  z tylu wiezy sa wejscia zatrzaskowe, czy jest mozliwosc ze dwa glosniki podepne do pierwszego wejscia(dwa czerwone kalble do jedego zarzasku i dwa czarne do drugiego zatrzasku) i z nastepnymi glosnikami zrobic to samo.

  nie bedzie zadnego zwarcia? mozna tak zrobic?

  pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 16  
  Witam. Domyślam się, że minimalna impedancja kolumny jaką można podpiąć pod tą wieże to 6Ω. Jeśli podłączysz do jednego kanału dwie kolumny równolegle to impedancja całośći w jednym kanale będzie na pewno mniejsza niż 6Ω. Skoro te drugie kolumny też są od innej wieży to pewnie też są 6Ω. a wiec wypadkowa impedancja dwóch kolumn połączonych równolegle będzie wynosić 3Ω. Tak więc usmażysz końcówki mocy. Jedyne rozwiązanie to połączyć dwie szeregowo, ale moim zdaniem to nie ma żadnego sensu ponieważ moc będzie połowę mniejsza kiedy podepniesz 12Ω zamiast 6Ω.
  Pozdrawiam.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  6ohm to raczej rzadkość, ale to tylko szczegół reszta jest prawda, ale nie do końca słuchając muzyki ze zdrowym rozsądkiem (nie dawać na max ani tak, że by było słychać jakiekolwiek zniekształcenia) można tak podłączyć jak pisze phil3010. Poza tym nie sądzę żeby ta wieża miała tak wydajny zasilacz, że by mogła upalić końcówkę.
 • Poziom 16  
  6Ω to nie szczegół ponieważ 90% wież jest przystosowane do minimalnej impedancji zestawów głośnikowych 6Ω. Trochę z tym styczności miałem. Jeśli chodzi o słuchanie z rozsądkiem, to maksymalną moc stopień końcowy oddaje wtedy kiedy na jego wejście podamy maksymalną wartość sygnału, czyli przekręcimy gałkę VOLUME na max(wiadomo są już słyszalne wyraźnie przesterowania). Rozpatrujemy to podczas obciążenia końcówki impedancją znamionową czyli 6Ω. Ale kiedy obciążenie będzie o połowę mniejsze to końcówka odda swoją maksymalną moc już przy połowie głośności, i już przy tym sygnale pojawią się przestery (zniekształcenia THD). Więc przekręcając VOLUME za połowę skali otrzymamy taki prąd, który w warunkach znamionowych nie pojawi się ponieważ zabraknie skali, uszkadzając stopień końcowy. Zasilacz natomiast nie może mieć mniejszej wydajności niż moc stopnia końcowego, a przeważnie zasilacze mają wydajność większa o około 10-20% niż moc stopnia końcowego.

  Mam nadzieję, że to chociaż częściowo rozwiało wątpliwości.
  Pozdrawiam serdecznie. :)
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Piszesz, że miałeś z tym styczność a z twojej wypowiedzi wynika, co innego…
  Producenci nawet lepszych marek zwykle dają zasilacze o te 10-20% mniejszej mocy niż teoretyczna moc końcówki. Wynika to z oszczędności i z tego, że zdecydowana większość użytkowników takiego „sprzętu” nie słucha z pełna mocą a nawet, jeśli to i tak nie przez długi czas…, więc zasilacz może pracować przez ten czas na przeciążeniu.
 • Poziom 16  
  W takim razie wytłumacz mi w jaki sposób wyciągniesz z zasilacza moc 100W skoro on maksymalnie może oddać 80W???????????No bo ja tego nie pojmuje w żaden sposób. Powiedz jeszcze dlaczego we wszystkich wzmacniaczach mocy są zasilacze o wyższej wydajności prądowej niż wydajność stopnia końcowego????????Nikt na takich rzeczach nie będzie oszczędzał bo po co maja pisać ze pobór prądu jest 100W a moc wyjściowa 120W czy 130W , skoro i tak jej nie osiągnie przy przeciążeniu, a jeśli cudem osiągnie to będzie tylko charczenie. A po za tym to jak bym kupił wieże na której jest napisane ze oddaje 300W a okazałoby się że nie oddaje tej mocy tak jak powinna tylko charczy z powodu zbyt słabego zasilacza, to oddal bym ja do sklepu i to już byłby wielki negatyw dla producenta i wiedział bym ze ten producent oszukuje klienta wiec straciłby renomę.
  Zresztą nie ważne, i tak co niektórzy tego nie pojmują.

  A co do tematu to ja odradzam połączenie równoległe, ale jeśli bardziej wierzysz koledze joy_pl to życzę powodzenia, bo według niego nie spalisz końcówek bo zasilacz jest za słaby......
 • Poziom 9  
  ok, sprobowalem z ciekawosci i podpialem jeden glosnik o jednego wyjscia ( tj.1 czerowny kabel i 1 czarny kabel do pierwszego wyjscia i z drugim glosnikiem zrobilem taks samo) wszystko dzialalo tylko nie wiem czy walsnie to bezpieczne tak na dluzszy czas
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Oj Hanuś, Hanuś marketing to się liczy
  Nie chce mi się rozpisywać więc dam skan
  Cztery głośniki do jednej wieży? można?

  To jest przykład ekstremalny ale wystarczy popatrzeć na moce, jakie podają producenci i na moce, jakie dane urządzenie pobiera z sieci…
 • Poziom 16  
  Marketing to swoją drogą, ale nie rozpatrujmy takiego chłamu za 15PLN z marketu. Bo o możliwościach takiego sprzętu mówi sama cena. Rozpatrujmy sprzęt z choćby średniej półki. Bo jeśli chodzi o przykład który mi dałeś to absolutnie się z tobą zgadzam. Sam mam takie głośniki których używam jako przed wzmacniaczy przy naprawach heheehh. Jak narazie to mierzyłem technicznie realne możliwości zasilaczy, i nie spotkałem się żeby wydajności były mniejsze niż moc znamionowa stopnia końcowego. Dla mnie moc PMPO to jest totalna bzdura na którą naciąga się laików w tym temacie. Głównie ocena możliwości jest najbardziej trafna kiedy spojrzymy na moc pobieraną z sieci. Ja po tym parametrze oceniam realne możliwości sprzętu. Nigdy nie sugeruje się naklejkami czy innymi kosmicznymi danymi. Oczywiście mówię o markowym sprzęcie a nie jakiś "driver" czy inny "first"..... Markowy sprzęt typu Sony, Technics, Pioneer, Onkyo, Yamaha, Hitashi itp nie oszukuje w temacie mocy. A wiec zasilacze są o większej wydajności, czyli prawidłowe. Stąd moje stwierdzenia. Chociaż niektórzy mniej znani producenci, również podają realne możliwości swoich wyrobów.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Przykład wieża Technics’a moc pobierana z sieci 170W moc wyjściowa 2x85W(lo) +2x35W(hi) RMS klasa H+ (czyli sprawność jak AB 50-65%)
  Wzmak SU-A700 moc z sieci 240W moc wyjściowa 2x80W rms klasa AA (sprawność ok. 20-30%)

  A w poprzednim przykładzie chodziło mi o to, że energia magazynowana jest w kondensatorach zasilacza i zależnie od jakości wzmacniacza starcza jej na tyle ni ile przewidział producent.

  c.d.n…
 • Poziom 16  
  Wiesz co, powiem tak, nie będę się tutaj wykłócał bo to bez sensu i nie jest to związane z tematem. Nie chce dostać upomnienia od moderatora za nabijanie postów i wypowiedzi nie związane z tematem.
  Pozdrawiam serdecznie.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Po prostu brakuje ci argumentów.
 • Poziom 16  
  Nazywaj to sobie jak chcesz, mi upomnienia nie są potrzebne.