Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alternatywne ladowanie baterii notebooka

_haker_1 21 Jun 2008 00:54 3059 4
    _haker_1
    Level 32  
    Witam,
    Mam pytanie, czy ktos kiedys probowal ladowac bateria laptopa korzystajac z panelu slonecznego? Mam obecnie panel o mocy 12W. Bateria w moim laptopie ma pojemnosc 44 Wh , 11.1V - 4000mAh a zasilacz ma 19 V , 3.42 A (65 W) . Teraz moje pytanie jak najlepiej byloby podlaczyc ten panel do laptopa aby ladowal baterie? Wiem ze oczywiscie nie odpale na nim calego sprzetu bo 12W to malo, ale w pare godzin by ta baterie naladowal. Rozumiem ze najlepiej byloby to podlaczyc przez gniazdo zasilacza tylko jak przetworzyc napiecie panelu (12V) na te 19? Oraz nasuwa mi sie drugie pytanie czy laptop w ogole zacznie ladowanie bateri gdy dostanie na zasilaniu marne 12 wolt? Widzialem na necie jakies torby z panelami slonecznymi itp wiec jakos to sie musi dac podlaczyc, pozdrawiam.

Lap to acer 5720.
    JanuszM
    Level 17  
    Nie widzę bezpośredniej możliwości podłączenia panelu 12V do baterii 19V. Bateria to nie tylko samo zasilanie. To także komunikacja z notebookiem po szynie (różny typ dla różnych notebooków) danych - dlatego bateria ma kilka dziurek a nie tylko dwie.
    W rozwiązaniach które widziałeś, najprawdopodobniej wykorzystywany jest zasilacz samochodowy. Na wejście dostaje napięcie z ogniwa słonecznego 12V a na wyjściu jest 19V z wtyczką do notebooka.

Zalety
    -tylko w takiej sytuacji wiesz, że notebook zadba o prawidłowe ładowanie i kondycję baterii

Wady:
    -tracona moc na samym zasilaczu
    -notebook wyłączony też pobiera troszkę prądu prócz prądu ładowania baterii
    -bateria może być ładowana tylko na wyłączonym notebooku (nie możesz wtedy pracować na nim)

Janusz
    _haker_1
    Level 32  
    Dzieki, nie pomyslalem o zasilaczu samochodowym. Oczywiscie do baterii sie tego nie da podlaczyc bo pewnie skonczyloby sie to tym ze bym rozregulowal cala elektronike ktora mierzy pojemnosc, stan naladowania itp. To jescze ostatnie pytanko, czy poprzez zasilacz samochodowy musze podac do laptopa jakas minimalna moc, po ktorej dostarczeniu bateria zacznie sie ladowac czy nie ma takiego minimum? Bo z alternatora/aku w samochodzie moze sobie ciagnac praktycznie ile chce a tutaj bedzie to moc znacznie mniejsza. Pozdrawiam
    JanuszM
    Level 17  
    Właśnie trudno wyczuć co z tą mocą minimalną. Musiałbyś sprawdzić to empirycznie bo 12W to przy 12V daje 1A, czyli szału nie ma... W najgorszym wypadku zrobiłbyś tak: zasilacz samochodowy podłączasz do akumulatora i ładujesz baterię w laptopie a po naładowaniu do syta odłączasz od akumulatora a podłączasz do aku Twój układ ogniw solarnych i ładujesz akumulator a w tym czasie korzystasz już z laptopa. Trochę jest to na około ale nic mądrzejszego nie przychodzi mi do głowy.
    Jak ktoś widział lepsze rozwiązania, to chętnie też zapoznam się.

Janusz
    Grasser
    Level 14  
    Nie jest aż tak źle - jest to dość proste do zrobienia.
    Podłączasz kolejno: solar -> zasilacz "samochodowy" -> ładowarka do baterii laptowych.
    Ten ostatni element jest stosunkowo łatwy do kupienia, ale głównie do baterii COMPAQ Multibay. P/N urządzenia : 135555-001.
    Znajdziesz na Allegro - linka nie podaję bo nie wolno.
    Kiedyś jeszcze były podobne "ładowarki" do laptopów IBM.
    Widzę tu 2 problemy:
    1. czy ta ładowarka ma jakąś inteligentną elektronikę, by nie zepsuła baterii.
    2. wymaga zasilacza 2,7A - a tyle z solara raczej nie osiągniesz. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że przy Twoim zasilaniu będzie się ładować, ale dłużej.

Pozdr. Grasser