Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa plazmowa z części TV

Painbringer 21 Cze 2008 10:04 2711 12
  • #1 21 Cze 2008 10:04
    Painbringer
    Poziom 2  

Witam.

Czytałem kiedyś na forum temat, w którym użytkownik robił lampę plazmową z części telewizora. Niedawno rozkręciłem jeden i chciałbym, aby powiedział mi ktoś, które części się nadają do tego celu. Wiem na pewno, że transformator.
    Poniżej zamieszczam zdjęcia.
    Lampa plazmowa z części TV
    [Pozostałe zdjęcia usunięto. Proszę wstawić na serwer elektrody poprzez "Dodaj obrazek". Mariusz Ch.]

0 12
  • #2 21 Cze 2008 12:08
    ratik2
    Poziom 15  

Przyda się trafopowielacz i ewentualnie transformator zasilający jeżeli ma odpowiednia moc i napięcie wyjściowe.

0
  • #3 21 Cze 2008 12:20
    anonymousexd
    Poziom 24  

PO PROSTU odłącz taką jakby przyssawke od kineskopu i podłącz ją do lampy.. ALE UWAŻAJ telewizor musiał conajmniej z 2 dni stac odłączony bo moze być na kineskopie jeszczeładunek, ew. odłącz to jakimiś narzedziem by nie dotykać elektrod. Potem podłącz przyssawke do żarówki, i lampa gotowa.....
    ewentualnie może okazać sie ze musisz usunąć powielacz napięcia, wtedy do lampy podłaczasz kabelek który był podłaczony do wejscia powielacza oznaczonego U~.

0
  • #4 21 Cze 2008 13:00
    Painbringer
    Poziom 2  

A czy można jakoś zmontować te układy od telewizora i podłączyć do żarówki? Tak żeby nowych części nie kupować. Widiziałem kiedyś coś takiego na forum tylko znależć nie mogę ;/

0
  • #5 22 Cze 2008 15:26
    Marcin_xx1
    Poziom 21  

Cześć. to chyba ruski sprzęt z odzdzielnym powielaczem . Musisz wyłuskać trafo dowinąć na nim kilka zwojów przewodem w izolacji, zaopatrzyć sie w solidny zasilacz 12V nabyc tranzystor irf630 i generator ne555 pradujący na kilkanaście kHZ z resztą wszystko masz na schematah. Nieprawda ze od "przyssawki do kineskopu podlączysz do zarówki i zadziała bo na przyssawce masz napięcie po wyprostowaniu wiec powielacz czyli skrzyneczke musisz wywalic do lampy potzrebujesz prądu bezposrednio z wyjscia uzwojenia wysokiego napięcia

Dodano po 3 [minuty]:

A jak chciałes mieć bezpośrednio z telewizora to poco był ten demontarz ? zeby to zadziałało w orginalnym układzie to muszą byc cewki odchylające podłączone

0
  • #6 22 Cze 2008 16:13
    slu_1982
    Poziom 26  

Po pierwsze zmniejsz zdjęcia :)

Po drugie nidy rydy z tego zrobić lampy, jej moc będzie malutka. Musisz koniecznie złożyć drivera, polecam ZVS bo jest prosty do zrobienia i ma dużą wydajność https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic469975-630.html

Po trzecie właśnie musisz oddzielić transformator hv od całości i od powielacza, nie widzę tutaj transformatora hv, zdjęcia się wolno ładują i nie wszystkie

Po czwarte trafopowielacz się nie nadaję

Po piąte z wszystkimi częściami z telewizora by było za duże

0
  • #7 22 Cze 2008 17:00
    rafixs
    Poziom 24  

A jaka jest tam cewka od wysokiego napięcia ???

0
  • #8 22 Cze 2008 19:37
    Świętoszek
    Poziom 18  

A ja poznaję ten telewizor. To jest chyba selena i transformator HV chyba się nie nadaje do budowy plazmy.

0
  • #9 23 Cze 2008 09:11
    rafixs
    Poziom 24  

witam. Painbringer

zrób zdjęcie całej płytki co na niej jest powielacz { to ten fragment zdjęcie po lewej stronie }

0
  • #10 23 Cze 2008 16:57
    Świętoszek
    Poziom 18  

Mam taki telewizor w częściach i trafo się nie nadaje. Trafa do plazmy nadają sie od biało-czarnych TV a ten jest kolor.

0
  • #11 24 Cze 2008 19:47
    slu_1982
    Poziom 26  

Świętoszek coś Ci się pomyliło, na jakiej podstawie sądzisz że trafa do lamp plazmowych od kolorowych tv się nie nadają ?! Jak widzę że jest osobno powielacz to transformator hv na pewno się nada

0
  • #12 24 Cze 2008 22:17
    Świętoszek
    Poziom 18  

Mam ten TV a dla pewności wszystkich proszę autora tematu o zrobienia zdjęcia trafa HV i będzie wszystko jasne.

0