Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamek RGB - zdjęcie, schemat, źródło

JIIIS 21 Cze 2008 19:25 4713 9
  • Zamek RGB - zdjęcie, schemat, źródło

Jeżeli znudziły Ci się już zamki rozbrajane zwykłą klawiaturą numeryczną przyglądnij się temu projektowi. Urządzenie składa się z 8-przyciskowej podświetlanej klawiatury podłączonej do płytki Arduino. Hasłem zamiast ciągu cyfr jest odpowiednia sekwencja kolorów. Przyciski są podświetlane przez kolorowe diody, które są sterowane cyfrowymi potencjometrami, dzięki czemu możliwe jest podświetlanie każdego z przycisków różnymi kolorami. Po wprowadzeniu poprawnej sekwencji kolorów, co jest sygnalizowane miganiem przycisków na zielono, zamek jest otwierany na 10 sekund, natomiast wprowadzenie niepoprawnej sekwencji zaprogramowaną liczbę razy skutkuje miganiem klawiatury na czerwono.

Zamek RGB - zdjęcie, schemat, źródło

Źródło: http://www.hackaday.com/2008/06/12/how-to-make-an-rgb-combination-door-lock-part-1

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 21 Cze 2008 22:47
    lechoo
    Poziom 39  

Tak dla ścisłości - Arduino to nie jest żaden mikroprocesor, lecz prosta płytka prototypowa, oparta o mikrokontroler ATmega168.

• #3 22 Cze 2008 00:57
    JIIIS
    Poziom 17  

lechoo napisał:
    Tak dla ścisłości - Arduino to nie jest żaden mikroprocesor, lecz prosta płytka prototypowa, oparta o mikrokontroler ATmega168.

Racja, mój błąd, już poprawiam, dziękuję.

• #4 22 Cze 2008 16:53
    JmL(TM)
    Poziom 24  

Pomysl bardzo oryginalny choc chyba bardzo latwo podpatrzec kod zamka ze wzgledu na emitowane swiatlo... Przydaloby sie zrobic male zaslony z boku tak jak jest to rozwiazane przy bankomatach.

• #5 22 Cze 2008 22:14
    mkpl
    Poziom 37  

Swietny pomysł;)
    Zamiast zasłon zrobił bym tak aby za kazdym razem zamieniało kolory miejscami uchronilo by to kod przez przypadkowe podejzenie ruchow reki

• #6 23 Cze 2008 08:48
    vertim
    Poziom 23  

Uważam to tylko za bajer , wystarczy , żżże ktos zobaczy kolory i zamek sie otwiera.

• #7 23 Cze 2008 10:20
    lechoo
    Poziom 39  

vertim napisał:
    Uważam to tylko za bajer , wystarczy , żżże ktos zobaczy kolory i zamek sie otwiera.

To samo można powiedzieć o zamku z klawiaturą nymeryczną - wystarczy że ktoś zobaczy cyfry... Pozatym zwykle używamy kombinacji 4 cyfr, będą po jakimś czasie widoczne na nich ślady, a więc liczba kombinacji z powtórzeniami maleje do 16 (bez powtórzeń: 8) - bardzo łatwo można wtedy odganąć kombinację otwierającą zamek.

• #8 23 Cze 2008 23:37
    discolitez
    Poziom 13  

A co wtedy jak ktos jest daltonista?

• #9 24 Cze 2008 10:10
    arturse
    Poziom 12  

discolitez napisał:
    A co wtedy jak ktos jest daltonista?

Kupuje sobie kłódkę.
    BTW. osoby sparaliżowane tez nie beda mogly skorzstac z takiego zamka.
    To samo niewidomi.

Bardzo fajny pomysl, a sugestia zeby kolory zmienialy miejsca po kazdym otwarciu zamka bardzo trafiona.

Projekt bardzo fajny i cieszy oko.

Mozna jeszcze dodac system ostrzegania dźwiękiem o n-krotnym wbiciu zlego kodu.
    Wtedy można przyłapać osobe wbijającą kod na gorącym uczynku i zniechecić ja do dalszych prób.

• #10 24 Cze 2008 21:40
    LazyPL
    Poziom 10  

Witam!
    Żeby było trudniej fajnie by było, gdyby kombinacja kolorów zmieniała się co wciśnięcie przycisku. Ktoś może wie ile kosztuje płytka Arduino?

Cytat:
    BTW. osoby sparaliżowane tez nie beda mogly skorzstac z takiego zamka.
    To samo niewidomi.

Ale jeśli zostać przy niezmiennych kolorach przycisków można by było na przyciskach umieścić alfabet Braille'a, ale co z znalezieniem zamka :|?
    edit:
    ok już mam $23.99 - około 52zł

Pozdro