Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

simson sr50B3 1988 z instalacją 6V i zapłonem, brak iskry.

paweljob 21 Jun 2008 20:03 2260 15
    paweljob
    Level 10  
    Witam mam simka sr50B3 1988 z instalacją 6V i zapłonem 12V. Niedawno jeździł po czym zgasł i nie da się go odpalić - brak iskry. Próbowałem sam naprawić, ale nie mam już sił i pomysłów. Wymienione zostało: cewka butelkowa, kondensator, cewka zapłonowa, świeca, wszystkie kable. Bardzo prosiłbym o pomoc.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    wojtek2812
    Level 22  
    Nie napisałeś nic o fajce. U mnie też kiedyś się działo podobnie. Wymieniłem to co ty a fajkę na końcu i to ona była odpowiedzialna za całe zamieszanie. Jeżeli nie fajka to może jakieś wewnętrzne zwarcie w stacyjce kolego
    mirekmisiek123
    Level 11  
    musisz pomierzyć w którym miejsce zanika napięcie a nie odrazu wymieniać wszystkie elementy to nie po polskiemu;]
    paweljob
    Level 10  
    Fajka została też wymieniona razem z kablem a i tak mam ominiętą stacyjkę.
    A z tym napięciem próbowałem i z silnika z cewki zapłonowej wychodzi prąd ok. 3V (cewka zapłonowa 12V) więc może tu coś jest??
  • Helpful post
    wojtek2812
    Level 22  
    Przecież napisał że ominął stacyjke. W simsonie stacyjka przy wyłączonym zapłonie zwiera kabel z iskrownika do masy, chyba jak w wiekszości starszych motocykli
    Według mnie należałoby wziąć pod lupe platynki o czym napisał kolega KUBA
    paweljob
    Level 10  
    Zapomniałem dodać, że platynki tez są nowe i się rozwierają (rozwarcie 0,4mm)
    wojtek2812
    Level 22  
    To że się rozwierają nie znaczy od razy że są sprawne. Sprawdź najlepiej multimetrem na teście ciągłości obwodu czy piszczenie buzzera w mierniku ustaje gdy je rozewrzesz. Może być tak że sprężynka młoteczka dotyka gdzieś do masy i tak powstaje cyrk na kółkach dosłownie :)
    wojtek2812
    Level 22  
    ziempiotr wrote:
    Kondensator sprawdzić.

paweljob wrote:
    Wymienione zostało: cewka butelkowa, kondensator, cewka zapłonowa, świeca, wszystkie kable. .
    paweljob
    Level 10  
    Wszystko dokładnie przemierzałem i w zapłonie zdaje się być ok troszkę poczyściłem. Z cewki wys. napięcia wychodzi prąd ok. 250V, ale iskra dalej nie chce przeskakiwać.
    goldwinger
    VIP Meritorious for electroda.pl
    A jak tyś to napięcie sprawdził?
  • Helpful post
    wojtek2812
    Level 22  
    ...KUBA... wrote:
    Podłącz jeszcze przy cewce WN żarówkę 12V do wejść oznaczonych 15 i 1 i powinna co jakiś czas przerywać

Żarówka ma za dużą bezwładność żeby było to widoczne. Wystarczy że się zajarzy. Wtedy problem będzie dotyczył przerwy na stykach przerywacza
    paweljob
    Level 10  
    Zrobiłem wg. zaleceń z żarówką. Żarówka jarzyła się i od razu wziąłem się za przerywacz. Wyczyściłem, przerobiłem i iskra jest. Dzięki wszystkim za rady.