Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik do przewijarki folii

21 Cze 2008 22:25 2343 7
  • Poziom 11  
    witam Panowie!
    Potrzebuję wykonać prosty sterownik do przewijarki folii. Folia jest przewijana z większych rolek na mniejsze.
    Bazę już mam czyli przewijarkę z silnikiem (48V chyba), hamulcem ze sprzęgłem, zamontowanym czujnikiem indukcyjnym i 2 siłownikami pneumatycznymi z elektrozaworem.

Całość musi działać w następujący sposób. Podaję ilość metrów, wciskam start, daje powietrze na siłowniki, zaczyna nawijać ale nie z pełną prędkością tylko najpierw wolniej, przelicza mi obroty na metry i pokazuje ile jeszcze zostało na prostym wyświetlaczu. Skończą się metry, zaskakuje hamulec, rolki stają i na koniec otwiera się zawór wypuszczając powietrze z siłowników.

Mam wszystko oprócz sterownika.. Mam nawet działający z tymi silnikami falownik. Proszę o pomoc. Pojęcie o elektronice mam średnie. Pracowałem kiedyś w serwisie samsunga naprawiając telefony ale telefony a automatyka to dwie różne bajki.

Może ktoś z Was posiada jakieś gotowe rozwiązanie, schematy. Zestaw w stylu zrób to sam itp.
  • Poziom 12  
    Hym.. fajnie tylko ze zmieniajace się średnice wałków z folią nie będą się przekaladać na stałą zależnosc : jeden obrot ..ileś tam metrów..Podam pomysł koledze moze cos wymyśli.
  • Poziom 11  
    z metrami nie ma problemu bo czujnik indukcyjny jest na wałku pośrednim więc średnica wałka z którego są zliczane obroty jest ta sama.
  • Poziom 19  
    Jest to tak zwana "bobiniarka'-możliwości sterowania są naprawdę duże.Jest to związane co właściciel czy konstruktor maszyny ma na celu osiągnąć.
    Na podstawie informacji z tematu niewiele można skonstruować.
    Był czas że w pewnej firmie robiłem takie rzeczy-moja wiedza i doświadczenie przysporzyły mi tylko kłopotów.
  • Poziom 19  
    To jest typowy temat dla maszyn papierniczych .
    Jak chcesz gotowca to musisz tam pogrzebać.Ale jeśli folia jest delikatna
    to pojawią się problemy.Wtedy będziesz musiał mieć dwa falowniki i synchronizację napędów.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam!
    Można to zrobić stosunkowo prosto stosując programowalne liczniki synchroniczne, mechaniczne przełączniki z wyjściowym kodem BCD i wyświetlaczami 7-segmentowymi.
    "Miękki" start napędu nie jest żadnym problemem (konkretne rozwiązanie zależy od sposobu zasilania silnika).
    W tego typu liczniku stosowałem rolkę pomiarową dającą 1 impuls na 10cm mierzonej taśmy (taka rozdzielczość była wystarczająca). Upraszcza to znacznie cały układ.
    Konkretny projekt mogę wykonać po zaakceptowaniu tego rozwiązania, no i oczywiście podaniu maksymalnej ilości "przewijanych metrów".
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Jeżeli do napędu bobiny ma być zastosowany silnik z falownikiem - to wystarczy do tego dołożyć enkoder mierzący obroty wałka pośredniego i programowalny licznik z dwoma, a jeszcze lepiej trzema progami: długość rozruchu, etap prędkości maksymalnej oraz zwolnienie przed końcem przewijania. Wyjścia progów podaje sie na listwę sterowania falownikiem i po uprzednim zaprogramowaniu prędkości wszystko hula samo. Dobrze byłoby, aby licznik był wyposażony w dzielnik umożliwiający dokładne skalowanie długości. Tego typu liczniki bez problemów można kupić za ok. 200 zł. Pewnie potrzebne będą jeszcze przekaźniki wykonawcze do elektrozaworów i hamulca, ale to już "pikuś".
  • Poziom 27  
    Ja wykonalem taki uklad do zwijania materialu w czasie produkcji .Uklad startuje zwiekszajac obroty ,czas jest ustawiany jaki sie chce na falowniku ( raz sie go ustawilo ),gdy dochodzi do konca zwijania zwalniaja sie obroty silnika napedowego i gdy dojdzie do wymiaru ustawionego uklad sie zatrzymuje .Rozwiazane to jest na jednym ukladzie zliczajacym majacym dwie wielkosci ustawienia ( calkowita dlugosc i moment zmniejszenia predkosci ), elementem odmierzajacym jest enkoder kwadraturowy obracajacy sie od materialu ,a nie od ilosci obrotow walka .Uklad pracuje juz 8 lat bezawaryjnie .Jest mozliwosc ustawienia w dwoch wielkosciach ; metrach lub imperialu.