Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ADC i dzielnik napięcia. Jakie dobrać wartości rezystorów?

22 Cze 2008 00:32 7485 11
  • Poziom 10  
    Witam!

Chciałbym dokonywać pomiaru napięcia na baterii celem sprawdzania jej pojemności. Oczywiście chcę wykorzystać do tego przetwornik ADC zawarty w mikrokontrolerze at91sam7s256 oraz dzielnik napięcia.

I teraz główne pytanie. W jaki sposób dobrać wartości rezystorów w tymże dzielniku? Im większe wartości rezystorów tym mniej prądu będzie się marnowało, ale podejrzewam, że istnieje jakaś wartość graniczna powyżej której nie da się dokonać pomiaru.
    Czyli jakich maksymalnych wartości rezystorów mogę użyć? Dodam, że interesuje mnie pomiar napięcia z zakresie od około 3V do 4V.
  • Poziom 12  
    Witam kolego. W swoim projekcie nie musisz stosować dzielnika napięcia.

Ponieważ jeżeli ustawisz napięcie odniesienia równe napięciu zasilania - to mikrokontroler będzie mierzył napięcie od zera do 5 V bez problemów.
    Nie wiem jaką ma dokładność te procek ale pewnie 10bitów. - taka też dokładność powinna Ci starczyć.

Dzielnik napięcia stosuje się wówczas jeżeli napięcie mierzone jest większe niż napięcie odniesienia.

Wracając do tematu to raczej na niewiele się zda sam pomiar napięcia żeby sprawdzić pojemność, chyba że zapewnisz stały prąd rozładowania.

Pojemność jest całką prądu w funkcji czasu przy stałym napięciu.
  • Poziom 10  
    Warhard napisał:
    Ponieważ jeżeli ustawisz napięcie odniesienia równe napięciu zasilania - to mikrokontroler będzie mierzył napięcie od zera do 5 V bez problemów.
    Nie wiem jaką ma dokładność te procek ale pewnie 10bitów. - taka też dokładność powinna Ci starczyć.

Tak, 10 bitów. Napięciem odniesienia jest 3.1V, więc muszę zastosować dzielnik. I tak jak pytałem wyżej chciałbym się dowiedzieć o najkorzystniejsze wartości rezystorów w tym dzielniku.

Warhard napisał:
    Wracając do tematu to raczej na niewiele się zda sam pomiar napięcia żeby sprawdzić pojemność, chyba że zapewnisz stały prąd rozładowania.

Prąd rozładowania będzie w miarę stały, a i wielkiej dokładności nie potrzebuję.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
  • Poziom 22  
    Witam,

W załączeniu prosty program do obliczania wartość rezystorów w dzielniku.
    Musisz określić jakie maksymalne napięcie będziesz mierzył i tak dobrać wartości aby na wyjściu było max jak referencyjne lub trochę mniejsze.

Pozdrawiam,
  • Poziom 26  
    Musisz zobaczyć w dokumentacji jaki jest prąd wejściowy tego przetwornika. Chodzi o to, że do przetwornika musi wpłynąć trochę prądu (pojedyncze uA lub nawet nA), aby potrafił on zmierzyć napięcie. Jeżeli nie chce ci się liczyć, to daj rezystory >100k i <500k, powinno być dobrze i pobór prądu też nieduży.
  • Poziom 27  
    Warhard, co ty za herezje piszesz? Proponuje zastanowić się przed napisaniem głupot.

Dzielnik 47k/47k będzie optymalny ale możesz spróbować większych wartości. Impedancja wejściowa kanału ADC zależy także od sample rate pomiarów: - im częściej mierzysz, tym bardziej obciążasz źródło (tzn. dzielnik).

Jeśli bardzo mocno zależy Ci na energooszczędności, to możesz dodatkowo masę dzielnika włączać pinem (przejście z wejścia, na wyjście w stanie niskim).
  • Spec od GSM
    Ch.M. napisał:
    Warhard, co ty za herezje piszesz? Proponuje zastanowić się przed napisaniem głupot.

Kultura wypowiedzi aż prosi się o precyzowanie argumentów. W tej chwili przypomina to dialog:
    -dlaczego?
    -bo, ponieważ; bo tak.
    Czyli poza zdaniem że pisane są głupoty nic wiecej nie wiadomo a chetnie usłysze wytłumaczenie gdzie tam jest herezja (pomijam nieadekwatność tego słowa).
  • Poziom 12  
    CH.M. proponuje sobie sprawdzić jaką impedancje wejściową ma przetwornik ADC i wtedy policzyć sobie jakie jest obciążenie źródła.

Dzielnik 47k/47k 20-ktrotnie obciąża źródło oraz dla pomiaru napięcia 5V zmniejsza rozdzielczość o 50%

pozdrawiam W
  • Poziom 38  
    Wydaje mi się,że koledze mogło chodzić o te 5V:)
  • Poziom 32  
    Też tak sądzę. Mi się udało raz podłączyć 5V do ADC sprawnego AT91SAM7X256. Później już nie był taki sprawny :)
  • Poziom 20  
    podstawową zasadą która ułatwia obliczanie dzielników jest reguła aby prąd wypływający z dzielnika napięcia był co najmniej 10 razy mniejszy od prądu przepływającego przez dzielnik
    pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Warhard napisał:
    CH.M. proponuje sobie sprawdzić jaką impedancje wejściową ma przetwornik ADC i wtedy policzyć sobie jakie jest obciążenie źródła.

Dzielnik 47k/47k 20-ktrotnie obciąża źródło oraz dla pomiaru napięcia 5V zmniejsza rozdzielczość o 50%

pozdrawiam W

Przecież ten dzielnik nie jest na źródle odniesienia tylko na napięciu mierzonym!
    Ale załóżmy przez chwilę, że jest tak jak mówisz oraz, że mierzymy sygnał z SAMPLE RATE 10próbek/s. Daje to obciążalność źródła przez jakaś 1ms w czasie 1s czyli 1/1000*20-krotnie obciążone źródło=50-krotnie niedociążone źródło. I w czym problem?

Tak chodziło mi o nieczytanie dokumentacji: napięcie na przetworniku nie może być większe niż 0,3V od Vcc (czyli przeważnie Vcc= 3,3V). Jeśli jest nawet nieco większe od Vcc to przetwornik ma prawo na "kilka" cykli się zawiesić i pokazywać wartość z księżyca. Jeśli przeciążymy wejscie pomiarowe większym napięciem (prądem) to możemy zapomnieć o tym pinie albo nawet samym przetworniku. Wejścia pomiarowe są relatywnie szybkie, ale przez to niezabezpieczone tak jak w AVR.

Fyszo: Czy nadal słowo "herezja" jest wg. Ciebie nieadekwatna?
    jeśli chodzi o treść mojej poprzedniej wypowiedzi, to uznałem,że wypowiedź powinna się odnosić bardziej do autora wątku niż do osób, które podsuwają nie do końca przemyślane odpowiedzi. Autorowi odpowiedziałem jak to można zrobić. Twój post też nic nowego nie wniósł do tematu i mogłeś wysłać PM jeśli czegoś nie zrozumiałeś.
    Może jestem zbyt obcesowy, ale wkurzają mnie rady, które wprowadzają w błąd.
    Pozdrawiam