Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co można zrobic z tych lamp??

22 Cze 2008 14:11 3180 14
  • Poziom 10  
    Chciałbym się dowiedzieć co można zrobić z poniżej przedstawionych lamp:
    -Ecc85-sztuk 4
    -El84 najpewniej sztuk 2
    -Mam nadzieje iż dobrze odczytałem nazwę tzn. Ech84 sztuk jedna .
    -Py88
    -Jedna dość duża i nie ma oznaczeń plus jeszcze dwie.

Poniżej zamieszczam zdjęcia w linkach ponieważ są one zbyt duże by je wklejać ,a zmniejszyć nie za bardzo można powiewasz inaczej nie widać oznaczeń.

[Proszę o wyrozumiałość modelatora]

Bardzo proszę następnym razem wkleić zdjęcia zgodnie z instrukcją. Zdjęcia nic nie straciły na wielkosci a przeglądanie ich jest wygodniejsze.
    Poprawiłam.
    ~kinga~
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Na jednej ECC85 i dwóch EL84 możesz zrobić wzmacniacz stereofoniczny.
    Na ECL84, a nie ECH84, możesz zrobić wzmacniacz monofoniczny.

GM

P.S. Na litość "modelatora" nie możesz liczyć. :D
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Środkowa lampa na ostatnim zdjęciu to PFL200 - radio lub prosty wzmacniaczyk :)
  • Poziom 16  
    Jeśli jesteś elektronikiem i znasz się trochę na technice lampowej to możesz różne rzeczy zrobić , jakiś prosty wzmacniacz napięciowy , wzmacniacz mocy , generator , prostownik , nawet prosty odbiornik radiowy wszystko zależy od twojej wiedzy i umiejętności ale widzę że te lampy ( niektóre z nich ) są już po przejściach to nie liczyłbym na jakiś spektakularny sukces.
  • Admin Grupy Retro
    andrew16 napisał:
    ale widzę że te lampy ( niektóre z nich ) są już po przejściach to nie liczyłbym na jakiś spektakularny sukces.

Można wiedzieć czemu tak uwaasz? Mam wiele lamp od środka zasmrodzonych, "wydmuchanych" i ogólnie wyglądających na trupy. A działają bardzo dobrze.
    :arrow: pacyfista
    Nie zrażaj się, poucz się teorii i przejdź do praktyki :D
  • Poziom 10  
    Dziękuje bardzo za okazaną mi pomoc w tym kierunku .
    Nie zrażam się ponieważ niestety jestem fioletowy co do tematu lamp elektronowych i niestety muszę przejść zarówno jak do teorii jak i do praktyki.
  • Moderator
    ECC85 była stosowana jako wzmacniacz w.cz (wzm. z uziemiona siatka) i mieszacz samooscylujacy w odbiornikach radiowych. W układach m.cz nie pracuje najlepiej.
    EL84 to typowa lampa wzmacniacza końcowego m.cz.
    ECH84 to lampa stosowana jako separator impulsów synchronizacji odbiorników telewizyjnych, czasami innych zastosowaniach. Ma wspólna katodę dla obu systemów. Można na niej co najwyżej zrobić wzmacniacz wstępny m.cz, poziom szumów tej lampy jest dość spory.
    PY88 to dioda usprawniająca, stosowana w układach odchylania poziomego odbiorników TV, nie bardzo widzę zastosowania, użycie jako prostownik to trochę przerost formy nad treścią.
    PFL200 to lampa która zastąpiła w odbiornikach PCL84, wzmacniacz wizji ze stopniem kluczowania ARW, można z niej zrobić dwustopniowy wzmacniacz. Uwaga na część "F" tej lampy, wymaga dokładnego ustawienia punktu pracy, z założenia nie była to cześć lampy przystosowana do pracy impulsowej a nie liniowej. Jeżeli ma 10 nóżek to na pewno jest PFL200.
    Ta duża bańka z cokołem octalowym to może być stabiliwolt, czyli gazowy stabilizator napięcia, trzeba by mu sie dokładnie poprzyglądać, jeżeli napisy są zatarte.

Sukcesów...
  • Specjalista - konstrukcje gitarowe
    irekr napisał:
    ECC85 była stosowana jako wzmacniacz w.cz (wzm. z uziemiona siatka) i mieszacz samooscylujacy w odbiornikach radiowych. W układach m.cz nie pracuje najlepiej.

A co konkretnie jest z nią nie tak?
    Cytat:

Jeżeli ma 10 nóżek to na pewno jest PFL200

Może jeszcze być to co wg europejskiego systemu można by nazwać EFL200, czyli wg ruskiego 6R cośtam, stołek_-92 będzie wiedział
  • Admin Grupy Retro
    jethrotull napisał:

Cytat:

Jeżeli ma 10 nóżek to na pewno jest PFL200

Może jeszcze być to co wg europejskiego systemu można by nazwać EFL200, czyli wg ruskiego 6R cośtam, stołek_-92 będzie wiedział

I wie :)
    6R4P, czyli radziecka kopia EFL200, prawie nie do odróżnienia po wyglądzie systemu. Rzadko występuje w przyrodzie. EFL200 jeszcze rzadziej.
    Na xFL200 można wykonać bardzo dobry wzmacniacz, choćby po to, by nie robić na oklepanych E/PCL86.
  • Admin Grupy Retro
    jethrotull napisał:
    Pow warunkiem że znajdziesz nieoklepane TG.

TG2,5 czy TG5 w zupełności wystarczą.
  • Specjalista-oldradio
    irekr napisał:

Ta duża bańka z cokołem octalowym to może być stabiliwolt, czyli gazowy stabilizator napięcia, trzeba by mu sie dokładnie poprzyglądać, jeżeli napisy są zatarte.

Ale ona nie ma cokołu oKtalowego, a loktalowy. I jest zwykłą próżniową lampą, zapewne którą ze stosowanych w Adze - np. 7B8 czy 7S7
  • Poziom 18  
    Cytat:

Ale ona nie ma cokołu oKtalowego, a loktalowy. I jest zwykłą próżniową lampą, zapewne którą ze stosowanych w Adze - np. 7B8 czy 7S7

Mam identyczną z wyglądu lampę i jest na niej napisane 7H7. Nie wiem tylko czy wygląd może jednoznacznie świadczyć o zawartości bańki.
  • Specjalista-oldradio
    krel napisał:
    Cytat:

Mam identyczną z wyglądu lampę i jest na niej napisane 7H7. Nie wiem tylko czy wygląd może jednoznacznie świadczyć o zawartości bańki.

Nie do końca. Ale po ilości doprowadzeń i miejsca ich umocowania w systemie lampy można dojść co to jest - czy pentoda, heksoda, itp, i porównać z katalogiem, często daje się typ zgadnąć.