Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przetwornica falownik z taktowaniem sieci

22 Cze 2008 15:47 18234 39
 • Poziom 11  
  zwracam sie o pomoc w rozwiązaniu problemu .chciałbym zbudować falownik przetwornice który może pracować z częstotliwością sieci t.z urządzenie do którego można podłączyć np. akumulator 12V DC lub ogniwo fotowoltaiczne i pracowało by równolegle z siecią energetyczną . Ogniwo wytwarzało by prąd elektryczny i poprzez przetwornice transportowało bezpośrednio w sieć domową , w momencie awarii sieci energetycznej sama przetwornica nie mogła by pracować bez częstotliwości sieci co jest warunkiem bezpiecznej pracy urządzenia . zaznaczam że urządzenie ma służyć do celów edukacyjnych .
 • Poziom 39  
  Czyli po prostu taki UPS dużej mocy...
 • Poziom 17  
  Jeżeli dobrze zrozumiałem to nie chodzi o duży UPS, tylko raczej przetwornik, który dostarczałby prąd równolegle do tego z elektrowni.
  Sprawa w tym momencie nie jest taka prosta z kilku powodów:
  - konieczna bardzo dokładna synchronizacja przebiedu z napięciem sieci
  - przebieg musi być moim zdaniem sinusoidą, a nie przebiegiem PWM o odpowiedniej obwiedni
  - do sprawdzenia, ale wydaje mi się że bez zgody zakładu energetycznego się nie obejdzie.

  Marek
 • Poziom 11  
  jeśli chodzi o zgodę ze to pisałem że to eksperyment i tylko w celach edukacyjnych a synchronizacja to sama sieć ma być generatorem jeśli chodzi o moc to nie musi być duża
 • Spec od Falowników
  Jeśli chodzi o wykorzystanie energii z darmowych źródeł, to możnaby zastosować UPS full time online - chodzi mi o taki, który nie włącza się przy zaniku, lecz cały czas prostuje 230V>ładuje akumulator>z akumulatora w przetwornicy wytwarza 230VAC. Powinny być dostępne także z synchronizacją. Jeśli przy zaniku ma się wyłączyć - dodaj stycznik z cewką na sieci zasilającej - on odetnie wyjście.
  Ogniwem solarnym możesz doładowywać ten akumulator, oszczędzając na poborze. Ale zapewne więcej stracisz na sprawności.
 • Poziom 11  
  to nie może być zwykły ups ,ups ma swój generator przebiegu "sinusoidy" a mi chodzi o generator w oparciu o sieć

  Dodano po 3 [minuty]:

  podałem np akumulator a w zasadzie mam na myśli ogniwo słoneczne bez żadnych akumulatorów czyli ile wyprodukuje tyle w sieć domową

  Dodano po 20 [minuty]:

  OK Panowie wiem że na handel energią potrzeba koncesje póki co. wiem że na przyłączenie jakiejkolwiek elektrowni do sieci energetycznej potrzeba wielu uzgodnień to wszystko wiem poznałem to organoleptyczne na marginesie jestem pracownikiem ZE narazie skupmy się na stworzeniu w miarę prostego i niezawodnego urządzenia .dla ludzi z wyobraźnią nie jest trudne wyobrażenie sobie zastosowań takiej przetwornicy przecież wiele wiatraków paneli słonecznych i.t.d pracuje dla nas na napięcie DC wówczas zapomnimy o akumulatorach
 • Poziom 28  
  Musiała by być to przetwornica w której tranzystory nie są sterowane z żadnego generatora, tylko z napięcia sieciowego przez jakiś transformatorek. Odpowiedni obliczając przekładnię transformatora w przetwornicy powinniśmy uzyskać sinusoidę o takiej samej amplitudzie. Co ważne sinusoida będzie w fazie z napięciem sieci.
 • Poziom 11  
  dzieki patryk to jest odpowiedni kierunek może ktoś słyszał o jakiś rozwiązaniach fabrycznych
 • Poziom 28  
  Moim zdaniem taki układzik mógł by działać ale musiał by obejrzeć ktoś kto się na przetwornicach zna bardzo dobrze, bo z takim napięciem to już zabawy nie ma. Przerobiłem schemat z przetwornicy 12 - 220V 500W. W celu zwiększenia mocy, należy użyć odpowiedniej mocy trafo oraz większą ilość tranzystorów lub mocniejsze. Dołożyć by należało układ ładowania z baterii słonecznych.

  przetwornica falownik z taktowaniem sieci

  Tylko wzmacniacze odpowiednio należało by skonfigurować, tzn dobrać wzmocnienie i nie wiem czy tranzystory pracują w odpowiedniej konfiguracji. Musiały by pracować jako wzmacniacze a nie jako klucze, tylko czy wtedy nie było by przypadku, że wszystkie tranzystory górne i dolne w jednym momencie załączyły by się co spowodowało by spalenie ich.
 • Spec od Falowników
  Są UPS-y ciągłego przetwarzania synchronizowane częstotliwością sieci, gdy jest napięcie w sieci. Ale po co ci synchronizacja? Wyjścia i tak nie puścisz na sieć, bo będzie "bum". Podaj prąd z ogniw na akumulatory UPS-a i zasilaj z niego tylko lodówkę lub np. komputer. Gdy energii słonecznej będzie za mało - sieć 230V doładuje akumulator i uzupełni deficyt.
 • Poziom 11  
  panowie to jest eksperyment jak pisałem do celów edukacyjnych więc nie piszcie że do sieci nie można bo o tym "prawie "wszyscy wiedzą skupmy się jak to zrobić , bo to co teraz jest zabronione może kiedyś będzie możliwe np. pierwsze samochody miały ograniczenie prędkości ok 4km/h a teraz !

  Dodano po 28 [minuty]:

  http://www.iee.uz.zgora.pl/English/presentations/%5B7%5DAUKE.pdf
  o coś takiego chodzi spróbować można

  Dodano po 3 [minuty]:

  przekształtnik do kondycjonowania i sterowania energią w systemie sprzężonym z siecią z ogniwami fotowoltaicznymi np.
 • Spec od GSM
  Jak się orientujesz trochę w mikroprocesorach to rozwiązaniem może być:
  1. sieć (obwiednia sinusa) wytwarza sygnał odniesienia
  2. procesor na podstawie obwiedni wytwarza sygnał PWM (prostokąt o czasie trwania zależnym od napięcia chwilowego), częstotliwość duża np. kHz.
  3. PWM kluczuje MOSFETy
  3. jako zabezpieczenie można wprowadzić pomiar prądu.
  4. Do wejścia można podłączyć napięcie stałe prostowane z sieci (dodatkowe, w razie jak panele nie dają rady).
  5. Na wyjściu dławik dużej mocy.
  Tak powstanie sinus, synchronizowany siecią, zakłócony przebiegiem kilohertzowym. Tylko trzeba być oblatanym w technice procesorowej i automatyce.
 • Poziom 11  
  czy nic prostszego nie istnieje?
 • Poziom 10  
  Dzień dobry wszystkim. Co prawda temat jest od jakiegoś czasu martwy ale mam cos ciekawego co może go znowu ożywić.przetwornica falownik z taktowaniem sieci przetwornica falownik z taktowaniem sieci

  Wyżej przedstawione urządzenie zbudowałem i jestem w fazie testów jak na razie działa dobrze.Sa oczywiście problemy,ale rozwinę je jak będzie ktoś tym tematem dalej zainteresowany
 • Poziom 22  
  Gdzieś już widziałem schemat tego urządzenia. I jak się sprawuje? Z czym jest największy problem?
  Bo schemat wydaje się dość prosty.
 • Poziom 22  
  Cytat:

  dla ludzi z wyobraźnią nie jest trudne wyobrażenie sobie zastosowań takiej przetwornicy przecież wiele wiatraków paneli słonecznych i.t.d pracuje dla nas na napięcie DC wówczas zapomnimy o akumulatorach

  Wydaje mi się że nie zapomnimy o akumulatorach.Nowoczesne liczniki chyba w ogóle
  nie mają możliwości cofania się do tyłu.Przy zsynchronizowaniu się urządzenia z siecią
  pozostałaby tylko możliwość spowolnienia pracy licznika.Zamiast tak kombinować lepiej zasilać jakiś wydzielony odbiornik. Oczywiście z możliwością przełączenia go na sieć energetyczną.
 • Poziom 10  
  Zdecydowanie wolałbym zapomnieć o akumulatorach,sa drogie i kłopotliwe w utrzymaniu wydzielają dużo wybuchowych i trujących gazów w czasie ładowania co wyklucza je do eksperymentów w domu lub w piwnicy.Jestem zwolennikiem układów bez akumulatorowych które pracują w trybie rzeczywistym.Co do tego licznika to oczywiście nie będzie sie cofał, ale samo zwolnienie go ( od ciążenie ) da juz wymierne korzyści. Jak głosi stare polskie przysłowie " Ziarnko do ziarnka o uzbiera sie miarka". Oczywiście w tym przypadku moje aspiracje sa wybitnie edukacyjne, nie nastawione na biznes.Będę bardzo szczęśliwy jeżeli uda misie doprowadzić jakiś układ do perfekcji a przy okazji za oszczędzę kilka Kw energii.Moje zamiary to panel lub panele słoneczne + mały wiatrak.

  Dodano po 45 [minuty]:

  Kłopoty na jakie napotkałem przy uruchamianiu układu są proste z zarazem irytujące. Moja przygodę rozpocząłem od uproszczonego schematu układu który przedstawiłem. Oto on.przetwornica falownik z taktowaniem sieci
  O dziwo układ pracuje stabilnie (chociaż jest bardzo prosty).Wyjście tr.TS120 podłączyłem przez filtr sieciowy (od Falownika KBA, taki miałem )do sieci.
  W gniazdo sieciowe włączyłem elektroniczny licznik (taki mały gniazdkowy)który pokazywał pobór mocy 62W układ podpięty ale nie włączone napięcie stałe(zasilające +24v). Po włączeniu zasilania licznik wskazał 34W.Co najciekawsze przekręcając potencjometr pobór lub odzysk prądu zaczął sie zwiększać aż doszedł do 112W.Celowo napisałem "pobór lub odzysk"ponieważ nie jestem pewien w którą stronę płynął prąd?.Przy tych 34W miałem cos.φ 0.65 a przy 112w wynosił około 0.35.
 • Poziom 11  
  Witam i cieszę się że jeszcze ktoś się tematowi przyglądał ,dla zainteresowanych podaje stronę urządzenia jakie by nas interesowało.Nietrudno je kupić ,ale jak mawia M.Kondrat to mamy za darmo co zrobimy sami.Odnośnie akumulatorów "po co magazynować energię w akumulatorze .kiedy możemy odzyskać z niego około 60% reszta na straty.
 • Poziom 22  
  Do SQ-9-IAH to urządzenie wg. mojej wiedzy nie działa. A że nie wystrzeliło
  w kosmos zawdzięcza jedynie dużej oporności transformatora.
  Do 13alek co z tego że zastosujesz nawet profesjonalny falownik jak nie zmagazynujesz energii w sieci energetycznej (licznik nie będzie się kręcił do tyłu)
 • Poziom 22  
  Może i nie będzie kręcił do tyłu ale my mówimy o małych mocach które zwykle zostaną całkowicie skonsumowane przez odbiorniki w domu. Spowoduje to jedynie spowolnienie licznika a to bardzo dużo.
  Odnośnie akumulatorów to przerabiałem ten temat z elektrownią wiatrową i ogólnie to porażka. Ich trwałość przy takiej pracy jest bardzo niska. Więc opłacalność takiej zabawy żadna. Jedyne co mogło by się opłacić to właśnie falownik synchronizowany z siecią.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 22  
  Piszesz max kilka godzin na dobę. W moim przypadku mam kilka urządzeń które pracują 24/7 pobierając przy tym niemal stałą moc.
 • Poziom 10  
  Dzień dobry koledzy. Do kolegi ZDZIWIONY to ja jestem zdziwiony dlaczego kolega sądzi ze powinno znaleźć sie na orbicie?. Przecież nie włożyłem kawałka drutu do gniazdka, tylko przemyślane urządzenie które zanim podłączyłem to sprawdziłem zgodność fazową.Przy pomocy oscyloskopu dwu-kanałowego sprawdziłem zgodność napięciowo-fazową.Urządzenie pracuje w fazie.Jedyny problem to kształt sinusoidy który jest zbliżony do prostokąta.Podpiąłem szeregowo miedzy ts 120 a siecią rezystor 560Ω/5w i mierzyłem różnice napięć która wyniosła 48v.Czyli przetwornica dawała około 278 v napięcia w fazie.
  Reasumując ustrojstwo działa tylko wymaga cierpliwości czasu i chęci którego to niektórym kolegom brakuje.
  Mam jeszcze inne schematy ale chcę zacząć od prostego zanim skomplikuje sobie życie.
 • Poziom 10  
  A do kolegi KIVORS kolega ma racje ale jest tylko jedna uwaga,te wiadomości są trochę przestarzałe.Teraz w domu pracują 24h różne sterowniki ,nadmuchy,ładowarki telefonów,pompki cyrkulacyjne-obiegowe,itp.także minimum 50-100w biega samopas po naszych domach.
  Wiem dobrze że jak świat światem zawsze będą zwolennicy i przeciwnicy jakiegoś urządzenia. Ja myślę dalej sie edukować ponieważ jest to rozwiązanie przyszłościowe i nowoczesne.Na stronach internetowych zachodnich kolegów aż wrze od pomysłów na ten temat.Właśnie ten pierwszy schemat pożyczyłem od nich.Na tym kończę część polityczną.Następne moje wejście będzie już tylko edukacyjno-techniczne.Pozdrawiam Pesymistów i Optymistów.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Kolego KIVORS oczywiście ze masz racje.Ale ja powiedziałem ze robię to w celach edukacyjnych,a nie wykluczone ze jak będzie działać poprawnie to znajdzie się tam transformator o mocy 1000 lub 3000w.Kolego to nie jest cały kompletny schemat.W finalnym urządzeniu jest automatyczne włączanie i wyłączanie od sieci,plus monitorowanie napięcia wyjściowego.I powiem jeszcze raz edukacja i satysfakcja.

  Dodano po 44 [minuty]:

  Kolego MARIK_TM napisałeś:
  Mosfety są na napięcie 600V i prąd 20A
  Ale narysowałeś IGBT. napisz proszę typ tych tranzystorów i jaki typ tych diód przy bramkach?
  Ja myśle że dolne tranzystory + diody zennera to stabilizatory napięcia różnicowego,a góra to formowanie impulsów do sterowania kluczami tran.