Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Watomierz o niskim zakresie - jak wykonać?

gorylla 22 Cze 2008 16:14 1628 4
  • #1 22 Cze 2008 16:14
    gorylla
    Poziom 13  

Witam mam pytanie jak wykonać prosty obojętnie czy cyfrowy czy analogowy watomierz o zakresie bardzo wąskim a mianowicie :

do 3W ??? (tak do trzech Watów)

Potrzebny jest mi do pomiaru mocy baterii słonecznych ma ktoś jakiś pomysł ??. Tylko nie piszcie że się da szybko policzyć bo o tym dobrze wiem ale ja chcę wykonać watomierz. Albo może po prostu kupić jakiś element elektroniczny o mocy 1 W (np. dioda) to jest jakieś rozwiązanie ale nie daje dokładnych wyników bo albo będzie działała albo nie albo będzie bardzo słabo świeciła

Macie pomysł piszcie !!

0 4
  • #3 22 Cze 2008 18:35
    airnox
    Poziom 24  

Temat przeniosłem z warsztatu.

Pozdrowienia
    Airnox

0
  • #4 23 Cze 2008 07:54
    gorylla
    Poziom 13  

yyy ten schematy nawet niezłe ale mają dokładność 1 W a dla mnie to troszkę za mało ma ktoś inne pomysły albo projekty ??? bardziej dokładniejsze ?? mniej więcej wyskalowane tak :

0W, 0,25W 0,5W 0,75W 1W 1,25W 1,5W 1,75W 2W i w sumie to wystarczy albo taki :
    0W, 0,25W 0,5W 0,75W 1W 1,25W 1,5W 1,75W 2W 2,25W 2,5W 2,75W 3W

Poprawcie mnie jak źle rozumuje w watomierzu musi się znajdować voltomierz i amperomierz odczyty są mnożone przez siebie a następnie wyświetlany jest wynik np. na LCD ?? to zabieram się do montażu zobaczymy co się uda wykonać

piszcie pozrdo all

0
  • #5 23 Cze 2008 16:05
    Mef_isto
    Poziom 13  

Może pytanie jest naiwne ale w końcu po to jest forum aby uczyć się wzajemnie :)
    Czy bateria słoneczna nie ma jednego z parametrów stałego?
    Chodzi mi o to, czy w trakcie pracy, przy podłączonym odbiorniku nie ma stałego napięcia wyjściowego (powiedzmy 1,5V czy ileś tam) a wydajność prądowa zależy od nasłonecznienia?
    Jeżeli tak to pomiar mocy ogranicza się do pomiaru prądu. Wystarczy zatem prosty przetwornik I/U na wzmacniaczu operacyjnym (powiedzmy tak aby 1A był równoważny 1V) i dodatkowy wzmacniacz o wzmocnieniu 1,5 (to dla tego napięcia 1,5). Wyjdzie ci wtedy prąd pomnożony przez 1,5 (napięcie) i masz moc.
    Jeżeli jest natomiast tak, że prąd z takiej baterii jest stały a napięcie zależy od obciążenia lub nasłonecznienia to układ jest jeszcze prostszy bo nie potrzeba już przetwornika I/U. Bezpośrednio napięcie z baterii podajesz na wejście wzmacniacza operacyjnego o wzmocnieniu równym temu stałemu prądowi. na wyjściu masz napięcie proporcjonalne do mocy.
    A wizualizacja to albo zwykły woltomierz, albo linijka diod na układzie LM3914 (albo 15 albo 16 - nie pamiętam który ma liniową charakterystykę).

0