Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kierunek Elektronika i Telekomunikacja

elektronikopo 28 Cze 2008 20:44 38055 69
  • #31 28 Cze 2008 20:44
    elektronikopo
    Poziom 20  

Własnie też o to prosze , bo napisałem zalety kierując się intuicją

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #32 29 Cze 2008 10:56
    tronics
    Poziom 36  

Cytat:
    1. Sterowniki PLC są także na elektrotechnice. A służą w praktyce do sterowania różnymi maszynami elektrycznymi, o których też trzeba mieć pojęcie (po elektronice się takiego pojęcia nie ma).
    2. Projektowania płytek można się nauczyć samodzielnie w domu (studia nie są do tego potrzebne).
    3. Miernictwo również jest na elektrotechnice. Ze szczególnym naciskiem właśnie na wielkości mierzone w przemyśle (prądy, napięcia, moce oraz wielkości nieelektryczne jak temperatura, ciśnienie, itp).
    Dodatkowo pomiary związane z bezpieczeństwem przy urządzeniach elektrycznych (czyli SEP z zakresem kontrolno-pomiarowym, którego poważne komisje egzaminacyjne raczej nie przyznają elektronikom).

Ad1. Owszem, ale mowa była o samych zaletach EiT a nie porównaniu z ET, jeśli chodzi o maszyny to my pojęcie mamy, w końcu mamy zarówno przetworniki elektromechaniczne, energoelektronikę jak i energoelektroniczne sterowanie układów napędowych - same maszyny nieco bardziej ubogo niż ET ale jednak są i to wystarcza.
    Ad2. Można, niemniej to czego nauczyć możesz się metodą prób i błędów w domu po dłuższej zabawie z PCB można też nauczyć się na uczelni w ciągu kilkunastu zajęć (+zasady tworzenia płytek, wiercenia, rozmieszczania elementów, dobierania pamięci i układów rozszerzających do uC...itp.)
    Ad3. Owszem, niemniej na EiT jest dość poważnie nauczane JAK to wszystko jest i powinno być mierzone, JAK zbudowane są cyfrowe i analogowe przyrządy pomiarowe, całkiem mnóstwo informacji, i jak zapewniają powadzący z tej katedry zatrudnienie jest PEWNE po specjalizacji zw. z metrologią (dość szeroko pojętą a nie tylko miernictwem elektrycznym).
    Kolego Przetwornik, jakich zalet oczekujesz? Większość z tych zalet np. łatwość znalezienia pracy można podciągnąć pod wiele innych kierunków technicznych. Co ja uważam za super zaletę to łatwość czytania schematów, ktoś pokazuje schemat a ty od razu potrafisz wydzielić różne sekcje, tutaj komparator, tam ogranicznik, wtórnik, układ stabilizujący...bo wszystko jest w trakcie studiów poruszane. Ale na elektrotechnice TEŻ to jest. Na PŚ na wydziale elektrycznym EiT wywodzi się właśnie z ET i dlatego sporo te kierunki łączy, ale im dalej w las tym różnic więcej.

• #33 29 Cze 2008 11:04
    elektronikopo
    Poziom 20  

Prosze absolwentów o opisanie mi EiT i elektechniki tzn jakie sa przedmioty , jakie sa egzaminy , kolokwia, jakich zagadnien sie uczy , jakie sa projekty do wykonania , jakie sa prace dyplomowe Prosze opisac mi te kierunku wybiore ktory mi bedzie odpowiadal

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #34 29 Cze 2008 11:28
    Przetwornik
    Poziom 26  

Czy po kierunku ETK będę posiadał umiejętność łatwego czytania schematów elektronicznych i wydzielania na nich sekcji funkcyjnych?

• #35 29 Cze 2008 13:03
    elektronikopo
    Poziom 20  

Moim zdaniem w pewnym stopniu tak , ale nie tak jak elektronik , bo czytanie schemtow nalezy do prac elektronika

• #36 29 Cze 2008 16:52
    w5
    Poziom 15  

elektronikopo napisał:
    Moim zdaniem w pewnym stopniu tak, ale nie tak jak elektronik, bo czytanie schematow nalezy do prac elektronika.

Prawda w przypadku większości osób. A większość jest jak tresowane małpy, co nie wiedzą nic (i nie chcą wiedzieć) ponad to, co było na wykładach...
    A Wy chyba nie chcecie być jak większość przeciętniaków (tylko lepsi)?

Elektryk interesujący się elektroniką (tak prywatnie, jako hobby), może wiedzieć więcej od przeciętniaka, który skończył Elektronikę (a poszedł tam, "bo mama kazała").
    Wszystko zależy od człowieka, a nie od programu studiów (nie wolno się do niego ograniczać). Najlepszy program, na najlepszej uczelni, na zajęciach prowadzonych przez światowej klasy specjalistę można zwyczajnie zmarnować, gdy się nie interesujesz studiami, na których jesteś.

elektronikopo napisał:
    Prosze absolwentów o opisanie mi EiT i elektrotechniki tzn. jakie sa przedmioty, jakie sa egzaminy, kolokwia, jakich zagadnien sie uczy, jakie sa projekty do wykonania, jakie sa prace dyplomowe. Prosze opisac mi te kierunki, wybiore ktory mi bedzie odpowiadal.

Jak sobie zadasz trochę trudu, to znajdziesz strony internetowe poszczególnych Wydziałów, a tam muszą być opisy kursów (na studiach na "przedmiot", mówi się "kurs"), a nawet konkretne plany zajęć (więc zobaczysz jakie kursy tam są na poszczególnych semestrach).

Wydział Elektroniki PWr. (EiT):
    http://www.eka.pwr.wroc.pl/dydaktyka/katalog_kursow.php.
    Wydział Elektryczny PWr. (ETK):
    http://www.eny.pwr.wroc.pl/w5info/dload.php?action=category&id=3.

• #37 29 Cze 2008 21:08
    Przetwornik
    Poziom 26  

Ponawiam swoje pytanie bo nie uzyskałem odpowiedzi:
    Czy po kierunku Elektrotechnika będę posiadał umiejętność łatwego czytania schematów elektronicznych i wydzielania na nich sekcji funkcyjnych?

• #38 29 Cze 2008 21:11
    don diego
    Poziom 32  

Przetwornik napisał:
    Czy po kierunku Elektrotechnika będę posiadał umiejętność łatwego czytania schematów elektronicznych i wydzielania na nich sekcji funkcyjnych?

To zależy od Ciebie. Na siłę nikt Ci tego nie wpoi.

• #39 29 Cze 2008 21:31
    Przetwornik
    Poziom 26  

tronics napisał:
    Kolego Przetwornik, jakich zalet oczekujesz?

Takich, które byłyby w stanie mnie przekonać do studiowania na kierunku EiT.

don diego napisał:
    Przetwornik napisał:

To zależy od Ciebie. Na siłę nikt Ci tego nie wpoi.

Taka odpowiedź mnie nie zadowala.
    Chodzi mi o to, czy tego tam uczą na ETK ?

• #40 29 Cze 2008 21:45
    w5
    Poziom 15  

Przetwornik napisał:
    Taka odpowiedź mnie nie zadowala.

Dostałeś bardzo mądrą i wartościową odpowiedź, tylko tego nie rozumiesz!
    Przetwornik napisał:
    Chodzi mi o to, czy tego tam uczą na ETK ?

Możliwość nauczenia się jest (są przedmioty związane z typową elektroniką, a "językiem elektroniki" są właśnie schematy).
    Czy ją wykorzystasz, zależy wyłącznie od Twojego zainteresowania elektroniką.

• #41 29 Cze 2008 21:54
    Przetwornik
    Poziom 26  

Ok czyli podsumuję czego się dowiedziałem:
    1) kierunek EiT jest dla praktyków elektroników
    2) kierunek EiT jest trudniejszy od Elektrotechniki
    3) na kierunku EiT jest bardzo dużo wyższej matematyki
    4) po kierunku EiT ciężko jest o dobrą pracę w Polsce
    5) kierunek EiT "zakłada klapki na oczy" w odniesieniu do całokształtu zagadnień elektroniczno-elektrotechnicznych
    6) kierunek EiT kończy góra 30% tych którzy zaczynali
    7) kierunek EiT nie ma przyszłości bo wszystko jest miniaturyzowane i wykonywane przez wielkie zagraniczne koncerny

Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić, czekam na komentarze i opinie.

• #42 29 Cze 2008 22:06
    don diego
    Poziom 32  

Przetwornik napisał:
    Ok czyli podsumuję czego się dowiedziałem:
    1) kierunek EiT jest dla praktyków elektroników
    2) kierunek EiT jest trudniejszy od Elektrotechniki
    3) na kierunku EiT jest bardzo dużo wyższej matematyki
    4) po kierunku EiT ciężko jest o dobrą pracę w Polsce
    5) kierunek EiT "zakłada klapki na oczy" w odniesieniu do całokształtu zagadnień elektroniczno-elektrotechnicznych
    6) kierunek EiT kończy góra 30% tych którzy zaczynali
    7) kierunek EiT nie ma przyszłości bo wszystko jest miniaturyzowane i wykonywane przez wielkie zagraniczne koncerny

Jeżeli sie mylę to proszę mnie poprawić, czekam na komentarze i opinie.

1) bardziej dla teoretyków, ale nie można tego jednoznacznie określić
    2) w ogólności można tak przyjąć
    3) po drugim roku się przyzwyczaisz
    4) nie prawda
    5) można jedynie samemu je sobie założyć
    6) standardy się zmieniają
    7) ktoś to chyba musi miniaturyzować i wymyślać, prawda?

• #43 29 Cze 2008 22:16
    w5
    Poziom 15  

Przetwornik - to, czy dasz sobie zrobić z głowy encyklopedię pełną wzorów i nic więcej, czy jednak nauczysz się czegoś praktycznego (również poprzez pracę własną w domu), zależy od Ciebie, a nie od Wydziału, na który trafisz.

• #44 29 Cze 2008 22:19
    Przetwornik
    Poziom 26  

w5 napisał:
    Przetwornik - to, czy dasz sobie zrobić z głowy encyklopedię pełną wzorów i nic więcej, czy jednak nauczysz się czegoś praktycznego (również poprzez pracę własną w domu), zależy od Ciebie, a nie od Wydziału, na który trafisz.

Ale podstawowe pytanie - czy trzeba być praktykiem?
    Przecież teoretyk też dostanie dobrą pracę? Czy się mylę?

• #45 29 Cze 2008 22:29
    w5
    Poziom 15  

Każdy gdzieś znajdzie pracę (tylko gdzie i jaką).
    Najlepiej być wszechstronnym. :) Tacy mają najlepiej.

A w ogóle czytaj dokładnie tematy (toczy się kilka równolegle na tym forum).
    Padły tam ważne stwierdzenia o tym, że studia są bardziej nastawione na teorię i "produkcję" przyszłych pracowników naukowych, a nie praktyków.
    O część praktyczną musisz dbać sam (montować coś w domu samodzielnie - studia Cię nie będą do tego zmuszać, bo tam nikomu na tym nie zależy).

• #46 29 Cze 2008 22:52
    Przetwornik
    Poziom 26  

w5 napisał:
    A w ogóle czytaj dokładnie tematy (toczy się kilka równolegle na tym forum).

Czytam te wszystkie tematy, szkoda tylko, że wypowiada się w nich góra 5 tych samych osób, rad bym był poznać opinię szerszego grona studentów/absolwentów tego/pokrewnego kierunku.

• #47 01 Lip 2008 14:01
    elektronikopo
    Poziom 20  

Co sądzicie o kierunku Teleinformatyka zamiast EiT?

• #48 01 Lip 2008 16:06
    Przetwornik
    Poziom 26  

w5 napisał:
    O część praktyczną musisz dbać sam (montować coś w domu samodzielnie - studia Cię nie będą do tego zmuszać, bo tam nikomu na tym nie zależy).

A jeżeli nie montuję nic sam, to jest sens iść na EiT ?

• #49 01 Lip 2008 16:35
    w5
    Poziom 15  

Nie.
    EiT w Twoim przypadku jest bez sensu.
    Montowanie czegoś w domu samodzielnie jeśli chodzi o elektronikę jest konieczne jeśli chcesz coś rzeczywiście umieć, a nie tylko mieć studia.
    W dodatku drobne części elektroniczne (zwłaszcza jeśli chodzi o podstawy: tranzystory, rezystory, itp) nie są drogie (to są dosłownie groszowe sprawy)!
    Więc jeśli nie wykazujesz chęci do takiego majsterkowania, nie masz kilku złotych (dosłownie) raz na miesiąc na elementy, to zapomnij o byciu elektronikiem z prawdziwego zdarzenia.

Natomiast brak doświadczeń w majsterkowaniu w domu można wybaczyć komuś na elektrotechnice. Trudno wymagać, aby ktoś kupował do domu drogie przyrządy pomiarowe (mostki, watomierze, przekładniki), generatory, silniki, czy transformatory probiercze wysokiego napięcia.

• #50 01 Lip 2008 16:41
    Przetwornik
    Poziom 26  

Cytat:
    Nie.
    EiT w Twoim przypadku jest bez sensu.

A skąd kolega to wie?
    Przecież kolega skończył ETK a nie EiT?
    To, że jestem po technikum w zawodzie technik elektronik, nie ma tu żadnego znaczenia przy wyborze kierunku studiów?

Cytat:
    W dodatku drobne części elektroniczne (zwłaszcza jeśli chodzi o podstawy: tranzystory, rezystory, itp) nie są drogie (to są dosłownie groszowe sprawy)!

Same elementy może i tak, ale chyba kolega zapomniał o kosztach takich rzeczy, jak:
    zasilacz, płytka uniwersalna montażowa, przewody, mierniki, oscyloskop... z tego robi się koszt kilkuset złotych albo i więcej, co przy 4-osobowej rodzinie gdzie jest 1000zł/miesiąc robi się astronomiczna kwota.

• #51 01 Lip 2008 16:48
    w5
    Poziom 15  

Mam cytować samego siebie?
    "Montowanie czegoś w domu samodzielnie jeśli chodzi o elektronikę jest konieczne jeśli chcesz coś rzeczywiście umieć, a nie tylko mieć studia."

Jak się chce, to można zebrać kasę na zasilacz, na płytki, tani multimetr z Allegro za 10 zł. Można też kupić jakieś uszkodzone urządzenie i z niego wyciągnąć mnóstwo elementów (wiem, bo sam bogaczem nie jestem i większość rzeczy mam z odzysku, zasilacze samoróbki, itp). A oscyloskop nie jest konieczny na początku.
    Można coś wykombinować jeśli się tylko chce. Widać, że Ty nie chcesz!

Na studiach można się ubiegać o pomoc socjalną ze względu na trudną sytuację. To nie jest żaden wstyd, ani rzadkość wśród studentów.
    Nie każdy ma równy start w życiu, ale trzeba kombinować.

• #52 01 Lip 2008 16:51
    Przetwornik
    Poziom 26  

Czy mam tylko takie wrażenie, czy kolega w5 na siłę próbuje mnie zniechęcić do kierunku EiT?
    Czyżby jakiś osobiste przykre przeżycia z tym związane?

Kolega tronics studiuje / skończył EiT ? Chciałbym poznać różne punkty widzenia. I o jakim kierunku był ten post kol. tronics? ETK czy EiT ?

• #53 01 Lip 2008 16:51
    tronics
    Poziom 36  

1. Nie jest prawdą, że nikt zmuszać do lutowania nie będzie, na 4 roku na PŚ wydz. elektr. są zajęcia laboratoryjne z elektroniki analogowej i trzeba zaprojektować i skonstruować jakieś urządzenie proste (regulatory napięcia, zasilacze stabilizowane, tego typu), niby nic takiego, ale jednak trzeba to WYKONAĆ.
    2. Jeśli nie zamierzasz bawić się w lutowanie po studiach to w niczym nie będzie przeszkadzać brak obycia z lutownicą, są specjalizacje bardziej teoretyczne (zw. z metrologią, teorią sygnałów czy stricte z telekomunikacją), są też bardziej praktyczne.
    3. Zasilacz na LM317T wystarcza do większości prostych projektów, a to groszowe sprawy, wystarczy znaleźć jakieś trafo, hmm, 24VAC i przy kilku dodatkowych elementach można się już bawić. Płytki taniej wychodzą zwykłe+termotransfer, miernik owszem troszkę kosztuje, a oscyloskop dla sygn. akustycznych zrobisz jako przystawkę do karty dźwiękowej+soft dość ogólnie dostępny. Jeśli zaś chodzi o sygnały wyższych częstotliwości to myślisz, że każdy zapaleniec elektronik dysponuje oscyloskopem? Ogółem nakłady się zaczynają zwracać jak się ma już jakieś pojęcie, a to kolega przyniesie radio, a to znajomy taty wieżę...kto wie, może ktoś zaryzykuje coś innego?

• #54 01 Lip 2008 16:57
    w5
    Poziom 15  

Człowieku, Ty w ogóle nic nie wiesz, nie wiesz czego chcesz, nie masz konkretnych zainteresowań.
    Przedstawiasz swoją sytuację i dostajesz opinie ludzi (jedni próbują coś analizować i uzasadniać jak ja, inni tylko krzyczą: EiT).
    Po czym masz pretensje, bo te dłuższe odpowiedzi Ci się nie podobają.
    O co tu chodzi?

• #55 01 Lip 2008 17:00
    Przetwornik
    Poziom 26  

Chodzi mi o obiektywne porównanie tych dwóch kierunków (Elektrotechnika i EiT) bo nie wiem na który mam iść.

• #56 01 Lip 2008 17:17
    w5
    Poziom 15  

Wszystko co potrzeba do podjęcia decyzji już dostałeś (sumując kilka tematów w jakich się wypowiadasz).
    Tylko trzeba to wszystko przeczytać powoli i ze zrozumieniem (czego Ty jak dotąd nie zrobiłeś).
    Nie możesz pojąć, że wiele zależy od Ciebie, a nie od programu na danym wydziale (nie powinno się do niego ograniczać, bo jest nastawiony głównie na teorię, na niektórych wydziałach bardziej niż na innych).
    Szanse jakie daje program można wykorzystać, albo zmarnować (zależy od Ciebie, czy się czymś interesujesz i czy ogarniesz to umysłem jak np. będzie w tym więcej matmy).
    Ciągle pytasz czego mnie nauczą tu, a czego tam...
    Z takim podejściem jakie prezentujesz, to niczego Cię nigdzie nie nauczą. Nie piszę tak, aby Cię obrazić. Tak po prostu sprawa wygląda. :|

Najlepiej rzuć monetą (orzeł EiT, reszka ETK). :) Poważnie.

P.S.
    A pewne przykre doświadczenia ze studentami EiT (PWr.) na zajęciach na ich Wydziale owszem miałem. Trafiały się lamusy z 5-go roku, co mieli problemy z Prawem Ohma przy prądzie przemiennym. MASAKRA!
    Bo to byli chyba właśnie tacy, co nic nigdy nie wiedzieli, nic praktycznego ich nie interesuje (bo niby po co), byle tylko zmęczyć studia do końca. A te studia wybierała im mama albo poszli za kolegą ze szkoły średniej.

• #57 02 Lip 2008 10:39
    elektronikopo
    Poziom 20  

Prosze powiedzieć na ktore studia lepiej iśc po technikum elektronicznym EiT i teleinformatyka ?

• #58 02 Lip 2008 11:34
    Przetwornik
    Poziom 26  

w5 napisał:
    Wszystko co potrzeba do podjęcia decyzji już dostałeś (sumując kilka tematów w jakich się wypowiadasz).
    Tylko trzeba to wszystko przeczytać powoli i ze zrozumieniem (czego Ty jak dotąd nie zrobiłeś).

Czytam wszystkie tematy powoli i ze zrozumieniem a i tak nie mogę się zdecydować.

w5 napisał:
    Najlepiej rzuć monetą (orzeł EiT, reszka ETK). Smile Poważnie.

Tego na pewno nie zrobię, moja decyzja musi być podjęta świadomie i z rozmysłem, muszę rozważyć wszelkie "za" i "przeciw"

w5 napisał:
    Ciągle pytasz czego mnie nauczą tu, a czego tam...

Myślę, że od tego jest Forum, na stronach uczelni nie znajdzie się opinii studentów tylko sztywne opisy kierunków.

w5 napisał:
    Szanse jakie daje program można wykorzystać, albo zmarnować (zależy od Ciebie, czy się czymś interesujesz i czy ogarniesz to umysłem jak np. będzie w tym więcej matmy).

Czyli mam rozumieć, że to na EiT jest elektronika tłumaczona za pomocą matematyki, a nie na ETK ?

• #59 02 Lip 2008 13:07
    tronics
    Poziom 36  

Nie, na EiT jest np. teoria sygnałów, przetwarzanie sygnałów itp. które musi być poparte ładnymi paroma twierdzeniami matematycznymi. Elektrotechnika to w zasadzie ponad Laplace'a i Maxwella nie trzeba wiele więcej. Jak już wcześniej wspominałem dużo zależy też od specjalizacji, ale ilość matmy na EiT waha się między sporo a bardzo dużo ;)
    To co powinniśmy ci doradzić zależy od tego co chcesz w przyszłości robić, czym się interesujesz i do czego masz naturalne predyspozycje.

• #60 02 Lip 2008 15:27
    Przetwornik
    Poziom 26  

Wiem doskonale - interesuje mnie elektronika i w przyszłości tym chciałbym się zajmować, jednak boję się kierunku EiT bo boję się że sobie tam nie poradzę...