Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora WS 504 - problem

11 Lut 2004 23:50 1328 3
  • Poziom 29  
    Witam

Dostałem do naprawy wzmak Diory WS 504. Po sciągnięciu obudowy okazało się, że wysadzony jest kondensator C507 i rezystor R509 (w pętli sprzężenia). Odłączyłem zasilanie stopnia mocy wadliwego kanału (2x40V z trafa) i wziąłem się za sprawdzanie drugiego - drugi wystartował, ale w momencie zwiększania głośności słychać stuknięcie przekażników i wzmacniacz zaczyna grać bardzo cicho. Wyjście obciążone głośnikiem 8 om. Rezystor R610 robi się ciepły (są na nim ślady okopcenia). W związku z tym mam pytania :

1. Czy odłączenie zasilania końcówki mocy jednego kanału ma jakiś wpływ na pracę drugiego ? - nie jest to zasilanie z którego brane są napięcia do stabilizatorów +/- 15V (T602,T603)
    2. Po uszkodzeniu C507 i R509 przypuszczam że STK też będzie walnięty... dobrze myślę ?

Chodzi mi głównie o uruchomienie tego jednego kanału, jak będzie działać to biorę się za drugi
  • Relpol
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Naprawa elektroniki - (stare czasy w zuricie), na pewno ktoś Panu konkretnie odpowie. Wspomnę tylko, że w tych wzmacniaczach - ważną role odgrywały kondensatory (duże kondensatory - niestety nie pamiętam ani watrości ani numeru na schemacie, one były rozmieszczone dwa symetrycznie, i wiem że były częstą przyczyna uszkodzeń tych urządzeń)Jeżeli cos się działo w końcówce mocy, to równocześnie z naprawą końcówki wymieniane były te kondensatory.
    Mam nadzieję, że nie dałem du... :) i że to o ten wzmachol chodzi - pozdrawiam i pomyslnej naprawy
  • Relpol
  • Poziom 21  
    Uszkodzenie C507 100uF/16V oraz R509 ( sprawdz R511 56k czy nie ma przerwy ) sugeruje, że prawdopodobnie STK jest uszkodzony ale nie koniecznie. Wymień C507 - plusem do masy!!! i włącz bez obciążenia. Na wyj musi być 0V ( +/- 50mV ). Sprawdz także R517/ R519 100 Ohm lubią dostać przerwę.
    Co się tyczy R610 1 K0hm to sprawdz T603 oraz D602 BZP683 C12 (zenerka)
  • Poziom 29  
    T603 okazał się dobry, wymieniłem dla pewności D602, C604, C605 i R610 - problem włączania sie przekaźników przy zwiększeniu mocy zniknął. Co do drugiego kanału - STK padł jednak, sprawdziłem R511, R519 i R517 - są ok. Zwarcie między nóżkami 7-14-13 (ze schematu wewnętrznego wynika że są zniszczone tranzystory końcowe).

Jak kupie drugą końcówkę to biorę się do wymiany, sprawdzę dla pewności resztę układu przy STK-u i wymienie przy okazji kondensatory filtrujące bo zdaje się że też już nie długo pożyją.

Dzięki za pomoc :)