Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzenie selektora wejść amplitunera Akira BK166

Atreyu 23 Cze 2008 11:20 3499 1
  • #1 23 Cze 2008 11:20
    Atreyu
    Poziom 22  

Witam!
    Końcówki mocy sprawne. Procesor reaguje, display oraz klawiatura dotykowa działa. Wzmacniacz nie przełącza źródeł sygnału. Sygnał ginie na scalaku PT3214 firmy PTC. Czy ktoś zna tą kość , czy może są zamienniki?? Nie wykluczam braku komunikacji pomiędzy CPU a tym scalakiem ale nie wiem jak sprawdzić szynę I2C..
    Czy ktoś ma jakieś sugestie??

Pozdrawiam. . .

...Czy ktoś ma jakieś sugestie??...
    Owszem. Proszę zapoznać się łaskawie z Regulaminem Forum.
    Regulamin p.11.
    Regulamin p.6.
    (dj-MatyAS)

Aktualizacja 29.06.2008
    Znów poświęciłem nieco czasu dla tego urządzenia. Za radą moderatora działu przejrzałem wszystkie gałęzie zasilania. Okazało sie że uległ uszkodzeniu prymitywny stabilizator 16>8V wykonany na dwóch równolegle połączonych tranzystorach 2SC9014. Po zastąpieniu dwóch uszkodzonych elementów silniejszym BD135 pojawiło się zasilanie na problematycznych scalakach. Sukces okazał się jednak połowiczny - działać zaczął dodatkowo analizator widma sygnału akustycznego i nic więcej. Co ciekawe analizator pracuje po podaniu sygnału do dowolnego wejścia amplitunera, bez względu co jest ustawione w menu urządzenia. Więcej więc chyba nic z tym trupem nie da się zrobić. Dołączam fotkę tego najprawdopodobniej jednak uszkodzonego układu scalonego PT2314, a także sąsiadującego PT2315.

Uszkodzenie selektora wejść amplitunera Akira BK166

Aktualizacja 29.06.2008 c.d.
    Znalazłem producenta tego chipa. To Taiwańska firma Princeton Technology Corp. W pierwszej chwili pomyślałem że przez analogię do PT2315 , może to być odpowiednik TDA7314. Niestety ten chip jest inny i ma inne zastosowanie. PT2314 znajduje się jednak w ofercie Impela, więc chyba nie będzie z zakupem problemu. Zanim zamówię tę kostkę pobawię się jeszcze generatorem sygnałowym i upewnię się co do awarii tej kostki. Martwi mnie jeszcze komunikacja po I2C ale jak chodzi analizator widma to chyba jakieś dane po tej szynie docierają do CPU ??

0 1
  • #2 30 Cze 2008 13:50
    Atreyu
    Poziom 22  

Po wielogodzinnym grzebaniu w tym urządzeniu i zarwaniu jednej nocy okazało się że problem w tym urządzaniu jest innej natury.

Zastanowiło mnie że w tym amplitunerze 5.1, no w zasadzie 5.0 bo LFE jest praktycznie tylko przekazywane na aktywnego suba, nie reagują także wejścia z dekodera DD, pomimo że ich regulacja odbywa się na oddzielnych cyfrowych potencjometrach FM62429 i nie ma nic wspólnego z selektorem wejść na PT3214. Za przełączanie wejść SRR, SRL i C odpowiada 4053 który działa prawidłowo i przekazuje dalej sygnał do regulatorów głośności.

Zacząłem więc dokładnie analizować całą szynę I2C i okazało się że jest tam z tą szyną niezły bajzel. Wszystkie chipy ze sterowaniem szyną I2C są połączone równolegle szyną danych SDA, natomiast szyna SCL jest osobna dla każdego scalaka! Wstępne pomiary szyny SCL które wykonałem na chipie PT3215 okazały się mylące, gdyż jako jedyny na całej płycie głównej amplitunera tylko właśnie PT3215 otrzymuje sygnał zegara. Sygnał ten pojawia się jednak tylko w czasie zmiany ustawień a także ma mocno zaniżoną amplitudę do około 1,5Vpp. Do pozostałych chipów na szynie SCL trafia tylko szum ok 0,2Vpp.

W tej sytuacji jedynym możliwym podejrzanym stał się CPU. W opisywanym amplitunerze jest to klon dobrze znanego 8051 w unowocześnionej wersji - 89C58. Niestety nie jestem w stanie odczytać programu z tego chipa gdyż po pierwsze nie mam do niego programatora a po drugie na 99,9% ma on zabezpieczenie odczytu (fusebit).

W tej sytuacji opisywany amplituner staje się "zestawem części zamiennych".

Pozdrawiam.

0