Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o Subwoofer (suba) Wybór głośnika

Krystian34 23 Cze 2008 13:51 2855 32
  • #1 23 Cze 2008 13:51
    Krystian34
    Poziom 13  

Witam, mam zamiar zrobić sobie suba od postaw. Moje główne pytanie na daną chwile dotyczy wyboru głośnika :D mam zamiar wybrać cosik z głośników STX z tej strony: http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=544&vItemDB=itemdb
    Chyba że są jakieś inne propozycje razz które również były by interesujące.

Chce zrobić suba w miarę taniego ale mocnego interesuje mnie nagłośnienie większych sal a nie tylko pokoju po prostu jak już robią to tak aby się go dało wykorzystać a nie tylko na ozdobę ale znowu też bez przesady nie musi to być nie wiadomo co do nagłaśniania koncertów.

Do suba mam zamiar zrobić filterek nie wiem jeszcze jaki dokładnie możliwe że KIT 2449 AVT

Wzmacniacz do tego sądzę że będzie dobra na TDA lub zmostkować 2 jeżeli będzie taka potrzeba

Proszę o pomoc w wyborze głośnika i radę czy będzie lepszy 4 czy 8 Ω
    Moc głośnika tak sądzę koło 100-400 w RMS
    Jeszcze raz bardzo proszę o pomoc który daje najlepszy efekt i który najbardziej opłaca się ekonomicznie a zarazem z dosyć dużą mocą. :P

0 29
  • #2 23 Cze 2008 14:07
    Kamuś
    Poziom 16  

100, a 400 Watt, to jest różnica... Zwłaszcza finansowa (głośnik i wzmacniacz droższy)... Na większe sale z jednym, a nawet dwoma Tadkami (7294) nawet bym nie wyskakiwał... Ile masz kasy na wszystko, razem ze wzmacniaczem?

0
  • #4 23 Cze 2008 16:19
    Kamuś
    Poziom 16  

Ten głośnik to raczej do samochodu, chociaż w domu też zagra... Na 100 m² to wg mnie ten głośnik nie da rady. Wzmak minimum 250W RMS, czyli koszty w góre lecą...

0
  • #5 23 Cze 2008 17:17
    Krystian34
    Poziom 13  

No dobra a na powierzchnie 60 m² powiedzmy ?? Który był by dobry ?? To ma być tylko sub tylko niskie tony :D Głośniki to mam osobno

Dodano po 45 [minuty]:

Nie dobra inne pytanie :) Mam zamiar zmostakować 2 TDA 7294 co da mi moc w granicach 150-160 W do tego dołożę filtr dolnoprzepustowy może jakiś regulowany może nie zobaczy się jeszcze i na takim podłożu chce zrobić suba moje pytanie brzmi jaki dobrać do tego głośnik aby było najlepiej myślę nad jakimś z STX
    bardzo proszę o pomoc w doborze głośnika :D

0
  • #6 23 Cze 2008 18:52
    Kamuś
    Poziom 16  

Dwa TDA w mostku dadzą ok. 140Watt, przy sensownych zniekształceniach. Filtr stanowczo radziłbym aktywny.

Jak już będziesz miał ten wzmak to o niebo lepszy od STXów bedzie ten TONSIL
    http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=1053 .
    STXy będą się przy nim daleko chowały.
    Dwa tadki jako tako dadzą mu radę.

0
  • #7 23 Cze 2008 18:56
    Krystian34
    Poziom 13  

a ten głośnik ?? :
    Głośnik Dibeisi model 1223
    o średnicy 30 cm w 8 ohmach
    o mocy maksymalnej 600 watt
    Parametry T/S:
    # Qts: 0,29
    # Qms: 4.4
    # Qes: 0,3113
    # SPL: 93dB
    # Vas: 161L Fo 30Hz
    # Md: 75g
    # BL: 12Tm
    # Sd: 50700cm2
    # Cms: 431,22uM/N
    # Głośnik niskotonowy ( woofer )
    # Typ membrany : polipropylen formowany ciśnieniowo ( gruby i sztywny )
    # Typ kosza : aluminiowy
    # Zawieszenie : guma butylowa o szerokości 2,2 cm
    # Średnica cewki : 5,1 cm ( aluminiowa, wentylowana )
    # Średnica głośnika : 30,5 cm
    # Średnica montażowa 28,4 cm
    # Odległość między otowrami mintażowymi ( od środka do środka ) : 29,5 cm
    # Średnica membrany : 24 cm
    # Głębokość montażowa : 13 cm
    # Skok membrany : do 2,5 cm
    # Średnica magesu : 16 cm
    # Grubość magnesu : 2cm
    # Impendancja : 8 ohm
    # Maksymalna moc muzyczna : 600 watt
    # Nominalna moc muzyczna RMS : 300 watt

?????

0
  • Pomocny post
    #8 23 Cze 2008 19:03
    Kamuś
    Poziom 16  

Broń Boże... Tyle o tych wszystkich chińskich pierdziawkach jest na forum,że już się nawet odradzać nie chcę...

Jeśli chcesz, aby Twój sprzęt miał cokolwiek wspólnego z dobrym graniem, to wybij sobie z głowy wszystkie Dibeisi, Voice Krafty, Firsty, SISTKI, 888, 666, Altronic, Alphardy, i inne chińskie "mega potęgi basu"...

0
  • #9 23 Cze 2008 19:22
    Krystian34
    Poziom 13  

Achaaa no w sumie co prawda to prawda a jeszcze jedno ten głośnik ma 120 RMS a z TDA wychodzi trochu więcej nawet z tymi 5% zniekształceniami to jest zdrowe dla głośnika ?? nie powinien mieć większego zapasu ??

Dodano po 10 [minuty]:

i jeszcze jedno xP
    Lepiej kupić tego Tonsila:
    http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=1053
    Niż tego STX:
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=488&vItemDB=itemdb

??????

0
  • Pomocny post
    #10 23 Cze 2008 19:27
    Kamuś
    Poziom 16  

W tego Tonsila możesz władować 200Watt i nic mu nie będzie.

Jeśli chodzi o zniekształcenia to patrz tylko na te <0,8%, no chyba,że jesteż głuchy, to możesz patrzeć i na 10% :D :D :D

Z tych dwóch stanowczo TONSIL.

0
  • #11 23 Cze 2008 19:31
    Krystian34
    Poziom 13  

No spoko a teraz sprawa jeszcze jedna w jakim programie oblicze objętość skrzyni i gdzie umieścić i jakiej wielkości ma być BR ?? Z jakiego materiału była by najlepsza obudowa skrzyni ?? Jak się sprawdza "strojeni" czy cosik takiego bo czytałem ale nie wiem o co chodzi :P W środku trzeba skrzynkę wygłuszyć matą wygłuszającą czy cosik takiego ??:D:D:D:?::?::?:

0
  • #12 23 Cze 2008 20:12
    Kamuś
    Poziom 16  

Ściągnij sobie program WinISD Pro. Wprowadzisz tam dane głośnika (albo pobierzesz sobie gotowy wsad do tego programu, gdzieś na elektrodzie są) i się zaczniesz bawić :D Od BR (długości i średnicy) będzie zależało strojenie, wszystko powie Ci WinISD. Jak masz gdzieś stare szafki, albo deski z nich, to może być z tego obudowa (inaczej mówiąc płyta wiórowa 18mm, albo jeszcze lepiej 22mm) :D Skrzynie zamknięte zawsze powinno się wygłuszyć, natomiast skrzynię BR "na słuch". Ja nigdy skrzyń BR nie wygłuszam i to samo Ci poradzi wiele innych osób.

PS: Jeśli nie masz doświadczenia, to przed zabraniem się do budowy skrzyni, napisz co Ci wyliczył WinISD, to sprawdzę, czy dobrze wszystko jest :D

Dodano po 4 [minuty]:

Poszukaj sobie jeszcze na tym forum, pełno jest konstrukcji na tym TONSILU w dziale DIY, możesz się którymś wzorować :D

I nie zapomnij dać usztywnienia w środku skrzyni :D

0
  • #13 23 Cze 2008 20:19
    Krystian34
    Poziom 13  

Spoko skrzynie będzie robił mi znajomych stolarz on ma fach w ręku jak to praktykant :P wiec to mam za free czyli płyta wiórowa jest najlepsza a może MDF czy jakoś tak ?? czytałem że do łączenia najlepsze są wkręty :D

0
  • Pomocny post
    #14 23 Cze 2008 20:22
    Kamuś
    Poziom 16  

Podałem opcje ekonomiczną, czyli wiórówka ze starych szafek, MDF oczywiście mile widziany :D Łączenia najlepiej wikolem i wkrętami, jest pewność,że będzie trzymało :D

0
  • #15 23 Cze 2008 21:53
    Krystian34
    Poziom 13  

1)całość ma wymiary wewn. 55 x 32 x 38 cm co daje jakieś 67 L. Wylot ma wymiary 32 x 2,5 x 17 cm i jest wykonany z tego samego materiału co reszta obudowy

2)~76L (40x40x48 cm), bass reflex o średnicy 10cm, długości około 18cm

Tak robią na konstrukcjach nie udało mi się wyliczyć jakoś nie mogę się do końca z tym połapać nie którzy wygłuszają gąbka o gr. 2-4cm

0
  • Pomocny post
    #16 23 Cze 2008 22:30
    Kamuś
    Poziom 16  

Jutro jak będę miał czas, to pobawię się w WinISD i napiszę co i jak :D Ale to 76 litrów to wydaje mi się trochę za dużo...

0
  • #17 23 Cze 2008 23:37
    niemeloman
    Poziom 11  

Jeżeli chcesz mieć tanio i naprawdę dobrze to kup tego stxa:

http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=560&vItemDB=itemdb

efektywność o 5 db wyższa tego stx-a od tego głośnika z tonsila-a
    o mocy nie wspomnę bo tonsil zatrzymał się w rozwoju tego parametru w latach 80-tych.
    chyba nie muszę tłumaczyć różnicy!

Reszta parametrów również na korzyść tego stx-a
    a cena co najbardziej śmieszne niższa cena?

0
  • Pomocny post
    #18 24 Cze 2008 11:06
    Kamuś
    Poziom 16  

Kolego niemeloman a zobacz na moc tego głośnika... Myślisz,że dwa Tadki dadza mu radę??? Zwłaszcza,że STXy są mocożerne, wiem z własnego doświadczenia.

Inna sprawa to jakość dźwięku. Nie wiem czy miałeś do czynienia z głośnika STXa i TONSILa. W ich porównaniu moim zdaniem o wiele lepiej wypada TONSIL. STX jest dobrą firmą, ale tylko na początek przygody z audio wg mnie.

A poza tym jakość... Mój pierwszy STX, to był 22-120-4SS, napędzany TDA7294, stukał cewką przy ok. połowie mocy... Drugi to 27-150-8 SS napędzany dwoma TDA7294, też stuka cewką (aktualnie używam go do kina, bo przy głośniejszej muzyce niemiłosiernie wali tą cewką)

A co do mocy kolego, to nie wszystko. Typowo dresiarskie myślenie... Byle by było jak najwięcej Watt...

Zresztą wybór należy do kolegi Krystian34.

0
  • #19 24 Cze 2008 11:32
    Krystian34
    Poziom 13  

Nie no bez przesady nie chodzi mi żeby było tylko jedno wielkie BUUUUUU Pasowało by żeby to jeszcze było związane z muzyką i w miarę jakąś jakością :) Jeżeli osoba ma do czynienia z rożnymi typami głośników i ma porównanie to jest to spora bardziej atrakcyjna informacja iż suche fakty podawane w danych technicznych

0
  • Pomocny post
    #20 24 Cze 2008 11:42
    Kamuś
    Poziom 16  

Ja słyszałem tego TONSILa i po wakacjach sam zabieram się za budowę suba na nim (z tym,że ja coś takiego będę robił https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic655676.html ).

Popołudniu kolego, jak obiecałem pobawię się w WinISD.

PS: Oczekujesz mocnego, twardego uderzenia, czy miękkiego i niskiego basu? :D

0
  • #21 24 Cze 2008 11:57
    Krystian34
    Poziom 13  

Miał bym prośbę, jak będziesz miał czas to wylicz mi pojemność
    V=?
    wymiary wewnętrzne skrzyni
    a=?
    b=?
    c=?
    Odległość środka głośnika od lewej i dolnej krawędzi
    a1=?
    b1=2
    oraz wymiary BR
    Opcja dla BR o wlocie okrągłym
    Φ=?
    c2=? (długość BR w głąb)
    Opcja dla prostokątnego lub kwadratowego lub innego BR
    axbxc
    Oraz umieszczenie BR od lewej i dolnej krawędzi (przypadek okrągły od środka przypadek inny od miejsca przecięcia się przekątnych)
    a2=?
    b2=?

Dodano po 2 [minuty]:

Wooow ee to sprzęt nie dla mnie za bardzo zaawansowana technologia :)
    Wiesz co oddaje się w ręce specjalisty jak zadecydujesz tak będzie very happy :P po prostu liczę na Cb i na Tw doświadczenie

Dodano po 3 [minuty]:

chodź może bym się skusił na silny, twardy bass :)

0
  • #22 24 Cze 2008 12:02
    Kamuś
    Poziom 16  

Aż takiego doświadczenia to ja nie mam :D Ale gdy zrobisz suba na tym głośniku, będziesz na pewno zadowolony.

Popołudniu, jak wrócę do domu, to napiszę Ci wszystko, co i jak.

0
  • #23 24 Cze 2008 15:54
    Krystian34
    Poziom 13  

Spoko no to czekam ;) A Tak propo BR nie lepszy był by podłużny wlot powietrza ??

0
  • Pomocny post
    #24 24 Cze 2008 18:00
    Kamuś
    Poziom 16  

Trochę się pobawiłem i oto efekty:

-objętość (oczywiście wewnętrzna) faktycznie 70l
    -Bass Reflex 10cm (średnica wewnętrzna) x 20cm
    Da to strojenie ok. 35Hz

Wymiary możesz sobie dopasować wg. własnych potrzeb (przykładowe to 40x60x29 [oczywiście są to wym. wewnętrzne], możesz sobie dobrać tak jak Ci pasuje, byle by było ~70l, czyli 70.000cm³. Rozmieszczenie głośnika i BR tez jak już Ci się spodoba ( ja bym dał głośnik z przodu, a pod nim BR) :D

0
  • #25 24 Cze 2008 19:06
    Krystian34
    Poziom 13  

Dzięki wielkie jestem Ci bardzo wdzięczny a jeszcze jedno usztywnienia do środka to mają być rozpórki włożone miedzy ściany ?? Np zbity taki model i włożony a następnie przymocowany do ścian ??

Z tego co zauważyłem to BR jest w kształcie okręgu a jak by zamocował o odpowiednich rozmiar wlot powietrza w kształcie prostokąta ??
    Zrobię Ciut większe gdyż w środku umocuje filtr wzmacniacz no i głośnik trochę też zajmuje więc dodam troszku jakiś 1-2 litry ;)

0
  • #26 24 Cze 2008 19:59
    Kamuś
    Poziom 16  

Nie ma za co :D

No usztywnienia to takie rozpórki w środku, myślę,że nawet troszkę mniej niż na tym rysunku starczy, chociaż tego w sumie nigdy za wiele. No jeśli chcesz całą elektronike w środku, to zrób trochę większą skrzynię (uwzględnij tez objętość rozpórek).

PS: Pamiętaj,że za Bass Reflexem nie powinno być żadnych "przeszkód" minimum w takiej odległości, jakiej średnicy jest BR, czyli w Twoim wypadku 10cm :D

Co do BR szczelinowego, to najpierw musiałbyś podać szerokość suba, żeby można było dopasować go do szerokości.

0
  • #27 24 Cze 2008 20:11
    Krystian34
    Poziom 13  

NO zrobił bym 40x60x31 w środku niczym nie wygłuszać no nie ?? żadną gąbka żadnymi innymi okleinami :)

Dodano po 6 [minuty]:

albo nawet zrobię 40x60x35

0
  • Pomocny post
    #28 24 Cze 2008 20:19
    Kamuś
    Poziom 16  

40x60x35 da w sumie 84 litry, to trochę za dużo, musisz dokładnie rozplanować co ile miejsca Ci zajmie (wzmocnienia, elektronika, którą radziłbym zamknąć w małym "opakowanku"),żeby nie wyszła Ci ani za mała, ani za duża skrzynia.

Ja wogóle bym nie wygłuszał, jak chcesz to możesz poeksperymentować "na słuch", bo tak to się robi, tylko z daleka od BR z wytłumieniem.

Co do szczelinowego to nie bardzo wychodzi przy tych wymiarach, musiałby być wąski, ja bym zastosował okrągły, ale wybór należy do Ciebie :D :D :D

0
  • #29 24 Cze 2008 20:31
    Krystian34
    Poziom 13  

no to może z tym 35 :p przesadziłem zrobię 32 powinno być w sam raz po odliczeniu głośnika trafa filtru i wzmacniacza oraz rozpórek.Wygłuszać nie będę zresztą jak bym to wygłuszył jak się na tym nie znam ?? Jak to na słuch wygłuszę ;) Czyli nie robimy szczelinowego zostanie się przy okrągłym. Czyli praktycznie o subie jako głośniku i skrzynce wiem wszytko :) jutro trzeba iść do kolegi z jakąś połóweczką na dobry początek, aby rozpoczął budowę (no i z wymiarami oczywiście). No ten temacik jest już wyczerpany :P Pora założyć nowy z doborem odpowiedniego filtra aktywnego oraz zmacholka to tej "bestii" ;)

0