Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

włączenie przekaźnika z kondensatora

Rudolf2 23 Jun 2008 15:06 2391 4
 • #1
  Rudolf2
  Level 16  
  Witam. Mam prośbę aby ktoś mi podrzucił jakiś schemat, który spełniał by następującą funkcję:

  Źródło sygnału (zasilanie diody led 3mm prąd minimalny) sygnał musiał by być w jakiś sposób wzmocniony aby dał rade załączyć przekaźnik, który poda zasilanie 12 V na kondensator i go naładuje na tyle by ten z kolei dał rade przez czas około 3 sekundy załączyć kolejny przekaźnik. Problem w tym ze sygnał który będzie "zapożyczony" z tej diody led jest podawany na bardzo krótki okres czasu (niecała sekunda) i przez ten czas właśnie musi zdążyć naładować ten kondensator, który załączy 2 przekaźnik. Prosił bym o jakiś schemat i wartościami elementów (kondensator i ew tranzystor) i jak to podpiąć wszystko bonie bardzo wiem. Z góry dziękuję za pomoc.
 • #2
  E.L.O.
  Level 28  
  Powiedź do czego ma być taki układ ???

  Quote:
  sygnał musiał by być w jakiś sposób wzmocniony aby dał rade załączyć przekaźnik, który poda zasilanie 12 V na kondensator i go naładuje na tyle by ten z kolei dał rade przez czas około 3 sekundy załączyć kolejny przekaźnik. Problem w tym ze sygnał który będzie "zapożyczony" z tej diody led jest podawany na bardzo krótki okres czasu (niecała sekunda) i przez ten czas właśnie musi zdążyć naładować ten kondensator, który załączy 2 przekaźnik
  Czyli krótko mówiąc z słabego i krótkiego impulsu docelowo chcesz sterować przekaźnik na 3 sekkundy ???
  Jeśli tak to po co tam kondensator i drugi przekaźnik ??? wystarczy zbudować generator monostabilny (na NE555, sterowany impulsem z diody LED), który ma włączyć przekaźnik na 3 sek. i już.
  Mogę Ci narysować schemat ale nie jestem pewny czy o to Ci chodzi ???.
 • #3
  Rudolf2
  Level 16  
  kombinowałem cały dzień dzisiaj i udało mi sie polutować w taki sposób w jaki pisałem. Jest to centralka sterująca brama (dwuskrzydłową) niestety mój projekt jest średnio dobry bo układ nie pracuje gdy jest zasilany z tego samego transformatora co centralka sterującą nie wiedzieć czemu. Wyjściem jest zamontowanie 2 małego transformatora. dioda led która mruga gdy zostaje naciśnięty przycisk w pilocie do otwierania bramy ( nie wiedzieć czemu coś padło w centralce i właśnie gdy naciskam przycisk w pilocie w centralce zamiast włączających sie przekaźniczków i siłowników miga jedynie dioda led (z niej właśnie wymyśliłem zrobić sygnał na przekaźnik, który z kolei zewrze styki odpowiadające za otwieranie bramy przyciskiem co akurat działa.) Dokładnie tak jak napisałeś kolego mam slaby krótki sygnał (impuls) i muszę go wzmocnić na tyle by załączał przekaźnik na około 3 sekundy. Może gdyby zrobić na 555 nie było by problemu z zasilaniem który mam obecnie. Gdybyś miał chwilkę to prosiłbym o schemacik :) Z góry dzięki i pozdrawiam.
 • #4
  E.L.O.
  Level 28  
  Schemat:
  włączenie przekaźnika z kondensatora
  -W zależności od sposobu sterowania diody LED, rysowałem dwa sposoby podłączenia NE555 do tej diody.
  -Tranzystor np BC547, BC548.
  -Przekaźnik z cewką na 12V (NE555 ma prąd wyj. max 200mA z nóżki_3 do sterowania przekaźnika).
  -Możesz zwiększać czas włączenia przekaźnika większając opornik z 120k na ...150k,...200k /doświadczalnie.
  -Daj kond. 47uF/25V między +12V a masą przy układzie NE555

  Pozdro
 • #5
  Rudolf2
  Level 16  
  Ok. dzięki za schemat. Jutro jednak chyba założę prowizorycznie 2 transformator żeby brama w ogóle działała a będę myślał o układzie jednak bo po co maja 2 trafa działać jednocześnie. Jak zrobię to się odezwę. Pozdrawiam.