Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DVD Wiwa 128a uszkodzona przetwornica

ares12 03 Oct 2009 22:53 31887 82
    BOGKUP
    Level 16  
    Oj , ja też powalczyłem z tym zasilaczem , wymieniając 2 razy Vipera, sprawdzając prawie wszystkie elementy, oprócz sieciowego 22/400 a to właśnie on był sprawcą efektów specjalnych w postaci eksplozji Vipera, transoptora i innych drobnych elementów.Tak więc panowie, sprawdzać sieciówkę , bo on ma również decydujący wpływ na pracę całej przetworniczki, tętnienia sieciowe powodują rozległe uszkodzenia, co nie zawsze się zdarza przy innych zasilaczach , bo na ogół nie startują przy braku pojemności i zaniżonym napięciu zasilania , lub pojawia się buczenie i charakterystyczny przydźwięk sieciowy , a w tym modelu inaczej - bum i dziura w Viper22A i węgiel z C9 i innych.
    mystuff
    Level 13  
    Terrano1 albo Jonesik, czy mógłby któryś z Was wrzucić rysunek z opisem napięć na złączce zasilającej? Mi też padła przetwornica w mojej Wiwie i podejrzewam, że wystarczy podłączyć stary zasilacz od PC, tylko trzeba wiedziedzieć gdzie jakie napięcie.
    Jeśli uda się komuś znaleźć pasujące przetworniczki na Allegro, to prosiłbym również o link do aukcji.

Dodano po 11 [minuty]:

Terrano1, udało mi się znaleźć gościa z tymi zasilaczami na Allegro. Napisz tylko, czy napięcia na złączce zasilającej są identyczne i na tych samych pinach co w orginanym zasilaczu. A jeśli nie, to które piny trzeba zamienić. Z góry dzięki za odpowiedź.
    sq8ju
    Level 24  
    Mi się trafił taki cudak. W przetwornicy poleciał Viper22A, 22uF 400V i 2200uF 10V. Jednak zasilacz pociągnął za sobą również płytę główną. Pozdrowienia dla dłubiących ;)
    wilu2
    Level 12  
    Witam wszystkich, jestem posiadaczem takiej wiwy od ponad roku (jeśli się nie mylę) wczoraj padł mi zasilacz (Viper 22a cały czarny i napuchnięty Kondensator 22uF/400V) strzeliło i zaiskrzyło w środku DVD.
    Szukam i czytam po necie z tego co wyczytałem to nie opłaci się kupować części do zasilacza przynajmniej w moim przypadku co wszystkie części muszę zamawiać z internetu (brak w pobliżu sklepu).
    Znalazłem na allegro taki zasilacz na układzie VIPer22A
    Quote:
    Typowy zasilacz impulsowy do odtwarzacza DVD
    Napięcia wyjściowe

CN201
    GND
    + 5 V

CN202
    GND
    GND
    GND
    + 5 V
    + 5 V
    + 12 V
    + 12 V

Moje pytanie czy taki zasilacz będzie pasował do WIWA 128u gabarytowo raczej nie ale to nie jest tu najważniejsze, ważne jest to żeby działało.

terrano1 prześlij mi link, z góry bardzo dziękuje.

Pozdrawiam.
    sq8ju
    Level 24  
    Najważniejsze, żeby miał napięcia +5V i +12V. A na jakim układzie jest zrobiony już mniejsza o to. Ale najpierw podłącz DVD pod inny zasilacz np. z komputera i upewnij się, czy jest sprawna reszta bebechów. Bo jak padła płyta nie ma sensu reanimować, ani wymieniać zasilacza.
    wilu2
    Level 12  
    Płytę główną znalazłem na internecie ale zasilacz tylko taki.
    mystuff
    Level 13  
    Pytanie tylko wilu2 czy ta przetwornica jest nowa. Używki nie ma co brać, bo nie wiadomo kiedy wystrzeli w powietrze...
    Ja zakupiłem na Allegro nową od gościa "xenage" i po włożeniu do mojej Wiwy 128B śmiga jak ta lala :-)
    W sumie zapłaciłem tyle, ile zapłaciłbym za elementy do uszkodzonej przetwornicy, a jak można przeczytać wcześniej,
    często taka naprawa kończyła się to porażką. Lepiej wg mnie kupić nową i ma się święty spokój.
    Aktualnie gość ma wystawione takie na aukcji nr 786815950. Dołączam rysunek jak podłączyć tą przetwornicę do Wiwy.

wilu2
    Level 12  
    mystuff to jest ten zasilacz DVD Wiwa 128a uszkodzona przetwornica ??????
    Jezeli tak to go zamowie i z glowy.

Pozdrawiam.
    wilu2
    Level 12  
    Jeszcze nie zamówiłem przetwornicy bo pomyślałem żeby pierw sprawdzić na zasilaczu PC czy wiwa 128u będzie działać po podłączeniu zasilacza PC na wiwa 128u a dokładnie na wyświetlaczu jest cały czas napis LOAD (i nie reaguje na pilota i na żaden przycisk z panelu) i tu moje pytanie czy to jest normalne tak ma być, a może zostało coś jeszcze uszkodzone. ??

EDIT:
    Już wiem co było przyczyną takiego zachowania, słabe napięcie +5v pociągnąłem dodatkową linię +5v i wiwa działa.
    mystuff
    Level 13  
    Zakładam że dobrze podłączyłeś zasilacz od PC. A sprawdzałeś napięcia na wyjściu zasilacza? Niektóre zasilacze do PC nie wystawiają napięć bez odpowiednio dużego obciążenia.
    wilu2
    Level 12  
    znalazłem oryginalne przetwornice do tych modeli w cenie 30zl moje pytanie czy opłaca się kupić oryginał czy zainwestować w inny i przerobić albo co zrobić/przerobić na oryginalnym żeby nie doszło do takiego wybuchu viper 22a ??
    mystuff
    Level 13  
    30 zł to dobra cena. Więcej kosztują same kluczowe elementy do tej przetwornicy, kupowane osobno. Niemniej te orginalne mam wrażenie że są mocowo nieco za słabe dla tej Wiwy i chyba dlatego tak często wybuchają...
    Te z Allegro są wg mojej opinii bardziej mocarne i też kosztują 30 zł. Niemniej, są one gabarytowo nieco większe niż orginalne i trzeba je wsadzić płytką do góry i odizolować płytkę od obudowy. Ale to w sumie żaden kłopot...

Własnie sprawdziłem. Viper 22A ma obciążalnośc do 20 watt, a ten z Allegro, na układzie TEA1523P do 50 watt.
    wilu2
    Level 12  
    Skusiłem się i zamówiłem u tego "xenage". Mam jeszcze do Ciebie pytanie mystuff te kabelki od taśmy przy wiwie jak podłączyłeś do tego zasilacza obciąłeś i przylutowałeś czy może jakoś inaczej ?? Zastanawiam się jak to zrobić żeby było dobrze. :idea::D
    mystuff
    Level 13  
    Obciełem wtyczkę i przylutowałem kabelki.
    wilu2
    Level 12  
    Przetwornica właśnie została Mi doręczona :D wygląda jakby była używana, w miejscach gdzie się ją dokręca są ślady po śrubkach. Ale to jest mało ważne najważniejsze jest to żeby działała prawidłowo i długi, długi czas. Później napisze i podam zdjęcia montażu. :D

Krok po kroku:

Gabarytowo wygląda tak (kondensator wygląda jakby był napuchnięty ale to tylko złudzenie) :
    Wnętrze DVD wiwa128U:

Na podstawie takiego schematu co jest przedstawiony poniżej przylutowałem kabelki (taśmę) po wcześniejszym jej przecięciu.

SCHEMAT troszkę zmieniłem bo takie napięcia miałem na wyjścia przetwornicy:

W taki sposób podpiąłem kabelki sieciowe:

W taki sposób zabezpieczyłem obudowę od niechcianego zwarcia:

A tak to się prezentuje po podłączeniu i umieszczeniu w środku (ciasno ale działa):

Pozdrawiam wszystkich i myślę że komuś pomogłem dzięki tym zdjęciom.
    tom4sz
    Level 14  
    Witam , może odkopałem stary temat , ale jeśli nie zapytam tutaj to się nie dowiem.

Moje DVD zamarło , nic nie wyświetla nie reaguje .
    Byłem pewny ,że to wina zasilacza , gdy go jednak wymontowałem i podłączyłem na wyjściach jest napięcie tylko , chyba nie o takich wartościach jak powinno .
    Słychać również piszczenie .
    Proszę o informacje czy te wartości są dopuszczalne , czy może wina jest poza zasilaczem.

kryho79
    Level 11  
    Może zejdę deko z tematu - sorry. Wczoraj włożyłem nowa płytkę zasilającą do Wiwy 128U, wedle schematu powyżej odpaliłem na sucho i ...super działa. Podłączyłem na wszelki wypadek kablem euro-euro do TV by sprawdzić, czy aby wszystko na pewno działa i cóż widzę? Obraz zdublowany (lewa i prawa strona wyświetla to samo). Podłączyłem pod ten sam kabel euro swój odtwarzacz DVD - wszystko ok. Myślę sobie...no przeca co ma zasilanie do obrazu. Pojechałem do rodziców, którym naprawiałem tę wiwe, podłączyłem i co...obraz pojedynczy. Mój tv to LCD, rodziców stary kineskopowy Royal Lux. Szukałem po necie i odpowiedzi są nakierowane na standard (PAL, NTSC, WIDE etc.) I teraz pytanie...jak to właściwie z tym jest? Mój kabel euro był pełny (z RGB) ich może też, ale niekoniecznie. Jak podłączyłem tym ich kablem w drugie wej. euro obraz pływa, kolory rozmazane. Człowiek się uczy całe życie, dobrze, że jesteście.
    wilu2
    Level 12  
    kryho79 wrote:
    Może zejdę deko z tematu - sorry. Wczoraj włożyłem nowa płytkę zasilającą do Wiwy 128U, wedle schematu powyżej odpaliłem na sucho i ...super działa. Podłączyłem na wszelki wypadek kablem euro-euro do TV by sprawdzić, czy aby wszystko na pewno działa i cóż widzę? Obraz zdublowany (lewa i prawa strona wyświetla to samo). Podłączyłem pod ten sam kabel euro swój odtwarzacz DVD - wszystko ok. Myślę sobie...no przeca co ma zasilanie do obrazu. Pojechałem do rodziców, którym naprawiałem tę wiwe, podłączyłem i co...obraz pojedynczy. Mój tv to LCD, rodziców stary kineskopowy Royal Lux. Szukałem po necie i odpowiedzi są nakierowane na standard (PAL, NTSC, WIDE etc.) I teraz pytanie...jak to właściwie z tym jest? Mój kabel euro był pełny (z RGB) ich może też, ale niekoniecznie. Jak podłączyłem tym ich kablem w drugie wej. euro obraz pływa, kolory rozmazane. Człowiek się uczy całe życie, dobrze, że jesteście.

Włącz ustawienia fabryczne w wiwie i powinno wrócić wszystko do normalnego stanu z obrazem, albo ustaw odpowiednio pod swój tv. A co do drugiego gniazda w tv to z tym jest różnie ale spróbuj inny kabel euro.

Pozdrawiam.
    kazikszach
    Level 36  
    Bez płyty wejdź w ustawienia sygnału wyjściowego i ustaw 576i.
    pirat1001
    Level 11  
    zasilacz komputerowy okazał się bardzo pomocny. żeby nie buczało zdementowałem tylko wiatrak. problemem było jeszcze zacinanie sie filmów po paru minutach odtwarzania , ale trzeba tylko było przestawić w ustawieniach na PAL
    sq5ebo
    Level 11  
    Witam,
    Też trafiła mi się taka przetwornica z Wiwy oryginalna ze spalonym bezpiecznikiem 2A i okopconym C9 100nF. Wymieniłem układ scalonyWiper22a + transoptor + 22uF/400V +bezpiecznik i przetwornica ruszyła... Zalecałbym wymianę jeszcze 1000uF/10V 2szt, ale akurat nie miałem pod ręką i z czasem wymienię .
    Pozdrawiam Wszystkich dłubaczy :-)