Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscylacje na krawędziach?!

24 Cze 2008 09:56 1466 15
  • Poziom 12  
    Proszę o wyjaśnienie skąd biorą sie te oscylacje na krawędziach przebiegu prostokątnego. Przebieg jest wygenerowany za pomocą AD9850. Skorzystałem z zawartego w nim komparatora.

Oscylacje na krawędziach?!
  • Poziom 25  
    Może źle ustawiona kompensacja sondy?
    Czy takie oscylacje pojawiają się także przy niskich f?
  • Poziom 12  
    to są niskie częstotliwości bo to jest przebieg dla 100Hz, z sadami próbowałem ale to nie to.
  • Poziom 42  
    Mi to raczej wygląda na skończoną ilość harmonicznych użytą do generowania przebiegu przez DDS - wskazuje na to dość powolne narastanie i opadanie przebiegu o nachyleniu podobnym do oscylacji oraz miejsce powstania oscylacji.
    Przerosty wynikające ze złej kompensacji objawiają się całkiem inaczej.
  • Poziom 12  
    czy istnieje może sposób aby sie ich pozbyć??
  • Poziom 29  
    -RoMan- napisał:
    Mi to raczej wygląda na skończoną ilość harmonicznych użytą do generowania przebiegu przez DDS - wskazuje na to dość powolne narastanie i opadanie przebiegu o nachyleniu podobnym do oscylacji oraz miejsce powstania oscylacji.

Ale skończone pasmo oscyloskopu.
  • Poziom 12  
    me_super napisał:
    -RoMan- napisał:

Ale skończone pasmo oscyloskopu.

a czy dokładniej mógłbyś mi to wyjaśnć??
  • Poziom 42  
    -> me_super

Ograniczone pasmo oscyloskopu daje całkiem inny obraz. Tu masz oscylacje narastające _przed_ zboczem. Jeszcze nie spotkałem oscyloskopu, który potrafiłby antycypować zbliżające się zbocze i "dzwonić" filtrami zanim nastąpi ich pobudzenie. Nawet źle zbudowana linia opóźniająca nie daje takiego obrazu.
  • Poziom 26  
    Ja bym raczej skłaniał się ku efektowi Gibbsa. Skończona ilość składowych harmonicznych użyta do wygenerowania przebiegu.

Niestety tak to już jest z przebiegami aproksymowanymi. Tego efektu nie da się do końca zwalczyć. Można conajwyżej ograniczyć jego wpływ poprzez zwiększenie ilości harmonicznych używanych do generowania przebiegu. Niestety zdecydowanie podnosi to cenę generatora.
  • Poziom 12  
    dzieki panowie za pomoc, za wyjasnienie i "naprowadzenie" na informacje, czego mam szukac

ps. ale gdyby jeszcze ktoś chciał coś napisać to zapraszam
  • Poziom 12  
    adikbo napisał:
    Ja bym raczej skłaniał się ku efektowi Gibbsa. Skończona ilość składowych harmonicznych użyta do wygenerowania przebiegu.

Niestety tak to już jest z przebiegami aproksymowanymi. Tego efektu nie da się do końca zwalczyć. Można conajwyżej ograniczyć jego wpływ poprzez zwiększenie ilości harmonicznych używanych do generowania przebiegu. Niestety zdecydowanie podnosi to cenę generatora.

czy mógłyś w kilku zdaniach opisać jak można by to było zrobić?? jestem ciekawy ;)

a i rzućcie okiem na ten dokument http://www.analog.com/en/content/0,2886,990%255F%255F6983%255F0,00.html

a tak sie zastanawiam a może to wina tego, że nie umieściłem filtru dolnoprzepustowego na wyjściu dds i sygnał bezpośrednio podałem na wejście komparatora http://www.analog.com/en/content/0,2886,770_843_122912,00.html#comparators
  • Poziom 36  
    Witam.
    k_w napisał:
    ... nie umieściłem filtru dolnoprzepustowego na wyjściu dds i sygnał bezpośrednio podałem na wejście komparatora
    Niezly dowcip :lol:
  • Poziom 25  
    Cytat:
    Many of the ADI DDSs have integrated high-speed comparators in order to make clock signal generation simple. It is also always possible to use an external, high-performance, high-speed comparator from ADI. But, in all cases – don't forget the low pass (band pass) filter.
    http://www.analog.com/

a Tutaj => http://www.analog.com/en/content/0,2886,990%255F%255F6983%255F0,00.html
    tylko piszą o tym że trzeba dodać histerezę.

i dalej się dziwisz że to nie działa :)?