Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz na LM3886 - szukam płytek

gabrys15 24 Jun 2008 13:55 10470 59
    gabrys15
    Level 11  
    Jeśli mówicie, że to kit to może macie jakieś lepsze schematy na wzmacniacz tego typu?? może być trochę większy do 2x100W;)
    Tim2
    Level 14  
    Szczerze mówiąc to ja robiłem z tego układu tylko przedwzmacniacz z regulacją barwy dźwięku. Po co Ci wzmacniacz większej mocy ? Liczysz się z tym jakie duże będzie zasilanie.
    E.L.O.
    Level 28  
    korrus666 wrote:
    A tak z drugiej strony to TDA1524 jest chyba najgorszym układem przedwzmacniacza jaki możesz użyć. Szumi tak że sąsiedzi będą słyszeli jego szum.
    Potwierdzam to.

Proponuję wzmacniacz na LM3886:
    http://sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2180.pdf

i przedwzmacniacz z reg. głośności + barwy dźwięku + balans + kontur na bardzo dobry analogowy procesor dźwięku LM1036:
    http://sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT244.pdf
    lub
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic247426.html
    gabrys15
    Level 11  
    Tim2
    Level 14  
    Słuchaj, ja wogóle nie załapałem, że to ten schemat. W sklepie AVT dawali za darmo te płytki. Ja mam 2 szt. Ale później już ich nie było do dnia dzisiejszego. Kolega mój ma jeszcze 1 szt. Co do tego jak to chodzi nie mam pojęcia, bo jeszcze tego nie złożyłem. Mam tylko płytkę od wzmacniacza. Od przedwzmacniacza była osobno, ale nie dawali jej w sklepie AVT. Można posłużyć się tą płytką co wcześniej wymieniłem. Może to właśnie tą płytką się posługiwali.

Pozdrawiam
    E.L.O.
    Level 28  
    Nie przeczytałeś opisu ??? przecież Wszystko jest bardzo dokładnie opisane !!!
    gabrys15
    Level 11  
    Jakie max napięcie mogę dać na ten wzmacniacz i przed wzmacniacz??;)
    ===============================================

Transformator ma być 200W 2x24W (może być chyba 2x30V), do tego zasilacz 40V, 2 kondensatory 10000uF i mostek 10A tak?
    ===============================================

http://www.cyfronika.com.pl/s/product_info.php?products_id=15251
    http://www.cyfronika.com.pl/s/product_info.php?products_id=5100
    Zasilacz mam 32V od drukarki, dobry będzie? Z czym mam połączyć transformator i zasilacz? Do czego potrzebny jest mostek i kondensatory 10000uF? Jakiś schemat albo coś takiego;)

[Posty scalono. Mariusz Ch.]
    E.L.O.
    Level 28  
    Quote:
    Transformator ma być 200W 2x24W (może być chyba 2x30V), do tego zasilacz 40V, 2 kondensatory 10000uF i mostek 10A tak?
    Hymmm...Po co do tego jeszcze zasilacz 40V ???
    Zasilacz sobie zrobisz montując trasformator + mostek + 2 kondensatory.

Quote:
    Zasilacz mam 32V od drukarki, dobry będzie? Z czym mam połączyć transformator i zasilacz? Do czego potrzebny jest mostek i kondensatory 10000uF? Jakiś schemat albo coś takiego;)
    Zasilacz od drukarki nie potrzebny!
    Schemat zasilacza jest na ostatniej stronie tego opisu:
    http://sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2180.pdf

PS. Widzę, że kolega nie zna jeszcze podstawowych pojęć o elektronice i nie wiem czy kolega da sobie rady zbudować taki wzmacniacz.
    gabrys15
    Level 11  
    Ale do przed wzmacniacza potrzebny jest jeszcze chyba zasilacz 12V-16V... dlatego napisałem, źle się wyraziłem.. a poza tym będę w środku robił trochę bajeru i nie chciałem zabierać prądu:)... ok? Jak tan mostek mam połączyć, z czym 1,2,3,4 nóżke? tan rezystor 0,1R ma mieć jeden Ohm??
    E.L.O.
    Level 28  
    zobacz tu, taki sam temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1048753.html
    Zasilacz 30V to za duże napięcie, LM7812 może się nagrzać chyba, że dasz do niego radiator. wystarczy jakiś mały trafo do 10W z napięciem 12V...15V zmienne, po wyprostowaniu i filtrowaniu masz ok. 16V...21V, dajesz na stabilizator LM7812 i masz 12V stabilizowane.

0,1R = 0,1Ω
    gabrys15
    Level 11  
    Czyli w które miejsce mam dokładnie wstawić tego LM'a?? do czego mam podczepić 1,2,3 nóżke?? wolę się upewnić, żeby nie było źle:)
    E.L.O.
    Level 28  
    Tj schemat zasilacza stabilizowanego z LM7812:
    Do zasilania LM1036 można używać LM78L12 (max 100mA) zamiast LM7812(1A)
    gabrys15
    Level 11  
    Czyli potrzebuje jeszcze jednej cewki... w tv albo radiu znajdę taką?:)

Dodano po 1 [godziny] 14 [minuty]:

Jaki mostek jest potrzebny? i cewka ma być z 230V na 12V? Znaczy trafo

Dodano po 41 [minuty]:

Mam zasilacz 12V 100mA dobry będzie?
    koksss89
    Level 10  
    zacznij od prostszych wzmacniaczy a nie od razu 100W !! aby uzyskać taką moc potrzeba 60V co najmniej i trafo o dużej mocy !!
    gabrys15
    Level 11  
    Proste wzmacniacze już robiłem na TDA.... teraz chce zrobić większy... ten zasilacz 12V ma być do przed wzmacniacza a nie do wzmacniacza... a do wzmacniacza mam 200W 2x30V

Dodano po 1 [godziny] 52 [minuty]:

Czyli punkt C i D łącze z plusem głośników a punkt O3 i O4 z minusem głośników. A i B łącze z H i J od przed wzmacniacza. Punkt O od przed wzmacniacza łącze z O1. Do punktu O łącze masę od trafa.. a punkty O2 i O5 zostają wolne... tak?:) jeden układ na 10000uF wystarczy do zasilacza czy trzeba zrobić dwa? Bo od trafa będą szły chyba dwa + i dwa-??:)
    E.L.O.
    Level 28  
    Quote:
    Czyli potrzebuje jeszcze jednej cewki... w tv albo radiu znajdę taką?... Jaki mostek jest potrzebny?
    potrzebujesz transformatora z 230V na 12V.
    Mostek 1A
    Quote:
    Mam zasilacz 12V 100mA dobry będzie?
    jeśli stabilizowane napięcie 12V to OK! na tej małej płytce jest stabilizator 12V? - bo na zdjęciu nic nie widać.
    Quote:
    Czyli punkt C i D łącze z plusem głośników a punkt O3 i O4 z minusem głośników. A i B łącze z H i J od przed wzmacniacza
    TAK.

Quote:
    Punkt O od przed wzmacniacza łącze z O1. Do punktu O łącze masę od trafa.. a punkty O2 i O5 zostają wolne... tak? jeden układ na 10000uF wystarczy do zasilacza czy trzeba zrobić dwa? Bo od trafa będą szły chyba dwa + i dwa-??
    Ale chwileczkę! Co chesz łączyć jak jeszcze nie wiesz jak zrobić zasilacz? wiesz co to znaczy zasilacz symetrycznym? jak prawidłowo połączyć szeregowo dwie cewki wtórne trafa aby potem je podłączyć do mostka? ...? Czuję, że zaraz usmażysz te LM3886 8-O

Zacznij od budowy zasilacza!
    gabrys15
    Level 11  
    ok... Jak mi pomożesz to zrobię... tak ten zasilacz ma tam diody prostownicze itp... robiłem je Mp4... a więc od czego mam zacząć w tym zasilaczu?:) od trafa będą odchodzić 4 kabelki np 2 żółte i 2 czerwone... Muszę rozszyfrować które mam połączyć ce sobą... jeżeli dobrze złącze zółty z czerwonym to napięcie w pozostałych będzie 2 razy większe i dopiero tamte łącze do mostka, a te dwa połączone jako GDN... po z filtrowaniu (44V) rozdzielam jeden + na dwa +(PS jak go rozdzielę to napięcie się nie zmieni?? bo to jest równoległe..) . tak samo z minusem... dobrze rozumiem? takie coś tylko że inne napięcie:)
    E.L.O.
    Level 28  
    Quote:
    więc od czego mam zacząć w tym zasilaczu? od trafa będą odchodzić 4 kabelki np 2 żółte i 2 czerwone... Muszę rozszyfrować które mam połączyć ce sobą... jeżeli dobrze złącze zółty z czerwonym to napięcie w pozostałych będzie 2 razy większe i dopiero tamte łącze do mostka, a te dwa połączone jako GDN
    Tak! (GND a nie GDN)
    Quote:
    po z filtrowaniu (44V) rozdzielam jeden + na dwa +(PS jak go rozdzielę to napięcie się nie zmieni?? bo to jest równoległe..) . tak samo z minusem... dobrze rozumiem?
    NIE !!!

Teraz masz 2 kondensatory (np A i B) po 10000µF, połącz "-" kond. A z "+" kond. B i te połączone nóżki połącz z GND trafa (połączenie żółte z czerwonym przy trafie) --> to jest masa zasilacza, GND, 0V
    "+" kond. A połącz z "+" mostka --> to jest plus zasilacza , +V
    "-" kond. B połącz z "-" mostka --> to jest minus zasilacz, -V

Po tym wszystkim masz zasilacz symetryczny, ma on trzy wyjścia:
    +V
    0V (masa, GND)
    -V
    Teraz miernikiem cyfrowym sprawdź napięcie na wyj. +V i -V wzgl. masy:
    ujemny biegun miernika (czarny kabel) do masy GND
    dodatni biegun miernika (czerwony kabel) do +V --> masz wynik +42V
    potem dodatni biegun przełóż do -V --> masz wynik -42V
    Jeśli takie wyniki masz tzn masz dobrze zrobiony zasilacz symetryczny.

ps. w przypadku trafa 230V/ 2x30V masz na wyjściu zasilacza sym. +42V i -42V
    gabrys15
    Level 11  
    ok... już rozumiem:) Teraz jak mam dobrze zrobiony zasilacz jak mam połączyć go do wzmacniacza? Ale chyba trzeba rozdzielić bo + łącze z P i P1 a minus z M i M1...
    E.L.O.
    Level 28  
    Nie podłącz jeszcze!
    Zastanów się nad tym czy dwa LM3886 mają być odizolowane od radiatora czy nie -->> Jeśli TAK to radiator może byc przykręcany do obudowy wzmaka, a jeśli NIE to radiator musi być odizolowany od obudowy wzmaka. To bardzo ważne bo jak źle robisz to usmażysz LM lub mostek Poczytaj parę razy opis wzmaka.
    Zmontuj końcówkę i dokładnie sprawdzaj czy wszystko OK, pokaź zdięcie w dobrej rozdzielczości na forum, nie podłącz od razu po zmontowaniu !!!

PS. Nie źle wyglądasz na zdjęciu :D
    gabrys15
    Level 11  
    Dzięki, dzięki:):D ... Będę maił dwa radiatory "jodełki"... czekam właśnie na nie:) będą odizolowane od obudowy:)

ok.. i co dalej?:)
    E.L.O.
    Level 28  
    Quote:
    i co dalej?
    Zmontowałeś już płytę końcówek mocy i zasilacz?
    A jeszcze przedwzmak na LM1036- zmontowałeś? i do niego mały zasilacz stabilizowany 12V. Ten mały zasilacz z transformatorkiem na zdjęciu ma jakiś stabilizator napięcia 12V? Jeśli ma to się nadaje do zasilania LM1036 (bo jak nie ma stabilizatora to może być później przydźwięk/buczenie w głośniku).
    gabrys15
    Level 11  
    Pisze, że jest to zasilacz stabilizowany...