Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Paski magnetyczne i SONY

06 Paź 2002 23:42 3331 9
  • Poziom 10  
    Witam

Nie wie ktoś przypadkiem gdzie można kupić paski magnetyczne
    i małe magnesiki do TV SONY ? Poza serwisem oczywiście
    gdyż ten sprzedaje i owszem po cenach chyba z sufitu.

Chcę się pobawić w ustawienie geometrii w 100hz soniaku.
    Ustawienia z trybu serwisowego nie obejmują tej regulacji.
    Linie pionowe wyglądają jakby je rysowała ręka 5-latka.
    Pozdrawiam
    Roman
  • Poziom 21  
    Jeśli chodzi o zbieżność (kolorowe place na w danym kolorze) to magnesiki...
    Nie napisałeś dokładnie co widać. Nie wiadomo co rysował 5-cio latek.
    Jak nie masz generatora możesz to sprawdzić na TXT, Jak litery są porozjeżdżane to magnesy pomogą, w przypadku zniekształconych pionowych lini zapomnij o magnesikach...
  • Poziom 29  
    Na Wolumen-ie drugi rząd od ulicy i tak pod koniec po lewej.
  • Poziom 20  
    Możesz spróbować kupić uszczelkę do drzwi lodówki.W środku jest pasek magnetyczny!
  • Poziom 10  
    Witam

Dzięki za szybki odzew.

Może faktycznie sprecyzuję bardziej o co biega.

Ten Sony to 29FX66 nowy (ok. 5 miesięcy) 300 godzin pracy,
    przywieŸiony z Niemiec.

Co do geometrii to był już tu temat ogółnie wyjaœniony, iż niestety
    nowe sony 100hz tak majš i już. Ktoœ pisał nawet, że wezwany serwis SONY przykleja paski do bańki co jakiœ mizerny efekt daje.

Teraz, o co chodzi. Generalnie w œrodkowej częœci ekranu wszystko jest
    CACY. Ale rogi i krawędzie ekranu to moim zdaniem tragedia.
    Zdaję sobie sprawę, że pewnie nie da się osišgnšć doskonałoœci, ale może
    chociaż zmniejszyć TO COŒ.
    Co narysowała ręka 5 latka ?
    Mianowicie linie pionowe na krawędziach ekranu ok. 5cm to praktycznie
    zygzak zawijajšcy się praktycznie na każdej linii poziomej. Obraz kraty.
    Linie poziome majš jak gdyby wypukłoœć w 2/3 długoœci.
    W rogach zaœ wyraŸny brak zbieżnoœci- linie w trzech kolorach.

Jak już pisałem service-menu nie wystarcza.

Może ktoœ bawił się już czymœ takim ( w chwili wolnej której nie ma)
    i ma jakieœ praktyczne wskazówki.

Nie jestem maniakiem, ale wszytko ma swoje granice.
    Jeœli na obrazie telewizyjnym w miarę jak kamera się przesuwa,
    szafy i inne meble wyginajš się jak w krzywym zwierciadle to
    trochę denerwuje.

Uff.
    Pozdarawiam wszystkich.
    Roman
  • Poziom 29  
    Już raz pisałem na forum o ustawieniu zbieżności ale niemogę tego znaleść, a więc z notatnika wżucam ponownie to co pisałem, może się przyda:
    ====================================================
    Procedura Sonego jest to 73 stronicowa A4 i można się nieźle pogubić
    Proponuje kupić serwisówkę od jakiegoś starego TV sony tam jest na obrazkach i kilku stronach pokazane, z grubsza robi się to tak: włączamy obraz kraty(w monitorach najlepiej robić to na rozdzielczości 800x600 i 75Hz lub tej, na której najczęściej pracujemy, są to cewki i częstotliwość ma na to lekki wpływ.
    Ustawiamy jaskrawość i kontrast tak żeby czerń lekko asie tliła a białe kreski świeciły wyraźnie i żeby były widoczne na krawędziach składowe kolorów zielony w środku, czerwony i niebieski po bokach.
    Najważniejsze zielony jest podstawowy-wzorcowy czerwony i niebieski musi na jego najechać.
    Siatkami ustawiamy zbieżność na środku
    Pierścieniami czystość koloru, włączamy czerwone i na zmianę zielone tło i na całym ekranie musi byś jednolicie, ale często to nie pomaga i wtedy przyklejane są magnesy(fi 4mm) z tyłu bańki
    Przesuwając cewki w wzdłuż szyjki regulujesz zbieżność całościowo na całej powierzchni a tymi gumowymi ogranicznikami trapez zbieżności, ja jak dotąd nie musiałem ruszać cewek.
    Regulacje, które sam wyczaiłeś na cewkach, regulujesz w odległości 15-24% wymiaru obrazu od krawędzi, ale uwaga mają wpływ na czystość kolory(te twoje brudne plamy) tych regulacji też lepiej nigdy nie dotykać.
    NAJWAŻNIEJSZA regulacja na krawędziach - czyli paski, które często się przesuwają, z powodu odklejenia taśmy dwustronnej, czy wstrząsów (przesunięcie paska o 0,1mm powoduje odjazd zbieżności o ponad 1mm w ośmiu punktach, które są w rogach pod cewkami),i jak wysycha izolacja na cewkach to uzwojenia się przesuwają i też gnie krawędzie.
    Wsuwanie, przekrzywianie, zmiana kąta paska ma wpływ na zbieżność, umieszczenie magnetyka z końca paska w odpowiedniej części cewki odpowiada danej części ekranu, uwaga-w każdym rogu cewki są po dwa punkty (o wymiarze 2mm) załamania indukcyjnego gdzie niewielki ruch magnetykiem zawija obraz o parę centymetrów.
    Najlepiej nim się za to weźmiesz to poruszaj lekko cewkami w każdą stronę (luzy cewki na to pozwalają) bez odklejania i odkręcania i obserwuj, co się dzieje z kratką na obrazie, to samo zrób z każdym paskiem, potem odklej jeden z najgorszego rogu i pobaw się im wsuwaj zmieniaj kąty wsunięcia i miejsca(praktyka czyni mistrza)
    Regulujemy najpierw górę i dół potem boki a na końcu rogi, nigdy nie przykleja się pasków w pełni, bo jeden na drugiego ma wpływ.
    Jak ci zabraknie pasków dorób podobne z folii np. z pudełka po lodach, na końcu przyklej w kształcie C pasek 3mm folii aluminiowej i owiń jednym zwojem taśmy samoprzylepnej, uwaga nie owijaj folią aluminiową! Tak przyklej żeby nie zrobić zamkniętego zwoju, bo powstanie zwarcie indukcyjne i poleci tranzystor w odchylaniu. Takie paski działają prawie tak samo i używam ich do nawet zwykłych kinoli.
    Na koniec ciekawostka, miałem raz TV sony 29" i miał z tyłu 54 paski i 11 magnesów, prawie 2 paski na cal :lol:
    ====================================================
  • Poziom 10  
    Witam

DwaSerwis wielkie dzięki za wyczerpujący opis.
    Na pewno dzięki temu coś się da zaradzić.

Przykład z 54 paskami + magnesy dobił mnie zupełnie.
    Co dziś stało z jakością materiałów ? i starannością jaka cechowała
    onegdaj SONY. Tak to temat rzeka.

Ad rem.
    Na moim kinolu w ogóle nie ma żadnych pasków, są tylko dwa magnesiki
    w okolicy szyjki. Czy sądzisz że magnesy od lodówek jak mi ktoś radził
    zdadzą egzamin (logika mi podpowiada że będą za silne) ???.

Tak dla porównania to mam, jeszcze małego soniaka 14 cali z przed chyba
    15 lat i geometria na nim i ogólnie obraz wydaje się być o niebo lepszy.
    Tam przynajmniej linie poziome i pionowe są proste, a nie powyginane
    jak w tym cudzie ekologicznym FX66. W innych Tv linie są w miarę proste
    zdarzaję sie wykrzywienia do korekcji, ale nie fale. Ale może ja za mało
    widziałem. W każdym bądź razie gorące podziękowania za info.
    Dalsze uwagi mile widziane.

Ps. Oczywiście mam serwisówkę do tego TV, gdzie opisana jest z grubsza
    regulacja geometrii sęk w tym, że tyczy się ona całości ekranu tj. rozjechania się pixeli i ich działanie z reguły obejmuje środek. O falach
    morskich nie piszą- starsze serwisówki były bardziej precyzyjne ?

Oczywiście nie rzucam się do kręcenia magnesami, zawsze traktowałem
    ruszanie fabrycznych ustawień jako ostateczność. Ale być może,że w dobie ogólnego obniżania jakości (od samochodów począwszy) i tu robią
    kaszanę na odwal się.
    Pozdrawiam
    Roman
  • Poziom 13  
    czytając te posty pochwalę się co mnie zdziwiło jeśli chodzi o powyginane linie :) na moim TV Panasonic 32PG50 na kablówce na obrazie kontrolnym z TVP2 linie pionowe mam powyginane najbardziej przy brzegach ale na innym kanale np. TV4 (nie polskim) ten sam obraz kontrolny jest elegancki, prościutkie linie bez żadnych falowań, co Wy na to :lol: to dopiero zagadka :P chyba że to miałoby związek z częsototliwością na których są nadawane kanały :roll: ale wątpie
  • Poziom 29  
    :arrow: RafalKL
    podejżewam że jak zmniejszysz kontrast to linie, będą się prostować, a to by znaczyło że czeka cię wymiana elektrolitów w przetwornicy :)

:arrow: GLOWN
    co do 14" to niemusiały mieć magnesów, beczkowaty kineskop, i mały kąt odchylania, a patent z magnesami i paskami, Sony stosuje od lat 60, tylko kiedyś mieli czas na wsadzanie ich i ustawianie a teraz chyba skończyła im się taśma dwustronna :lol:
    a magnes od lodówki - się nienadaje, jest zasłaby, z twożywa - a nie feryty, i biegunowośc ma zagiętą na jedna stronę, zamiast po przeciwnych stronach, lepiej rocbić magnes z głosnika i bawić się łupkami z jego
  • Poziom 13  
    dwaserwis napisał:
    :arrow: RafalKL
    podejżewam że jak zmniejszysz kontrast to linie, będą się prostować, a to by znaczyło że czeka cię wymiana elektrolitów w przetwornicy :)

niestety dwaserwis, już próbowałem zmniejszać kontrast i nic to nie daje :( ale powyginane linie mam tylko na TVP2 i to na kontrolnym obrazie, na normalnych filmach tego nie widze :roll: tak samo na innych kanałach jak jest akurat kontrolny to jest wszystko OK, kratownica podana z generatora też ma linie proste (czytaj niepofalowane) bo poducha występuje nieznacznie ale to w tych modelach akurat tak jest :) o właśnie czy zniekształcenia poduszki i trapezu da się wyregulować w trybie serwisowym :?: :? :)