Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Athlon 2500+ Barton, podkręcanie, temperatura za wysoka?

Hubert_1 24 Jun 2008 19:29 2120 16
GoodRam konkurs
    Hubert_1
    Level 24  
    Temat zakładam w imieniu kolegi posiadającego ten procek. Poprosił mnie o drobne podkręcenie. Mam pare pytanek:

Płyta: GA-7VT600-L http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/CPUSupport_Model.aspx?ProductID=1669

Procesor: Athlon 2500+ Barton (166MHz x 11) 1826 MHz
    Zasilacz: Modecom 300 wat
    Pamięc: 1Gb Corsair + 2x512Mb OEM (400MHz)
    HDD: 2x80 Gb ATA100 WD

Sprawdziliśmy temp w Bios-ie po właczeniu kompa 58-60 st. Ustawiłem FSB na 186MHz, wszystko wporządku. Dalej 196MHz, uruchomił się ale temperatura wzrosła do 65 st. Przy 200MHz Bios dał sygnał i nici, trzebabyło o zresetować.

1. Czy temperatura nie jest za wysoka ?
  • GoodRam konkurs
  • Helpful post
    Szymciosek
    Level 19  
    temp jeszcze w miarę
    Jakby było z 80-90 to już można się martwić...

Jeśli chce podkręcać to niech zainwestuje w dobre chłodzeniem, jeśli temp. przy uruchomieniu wyniosła 60st przy uruchomieniu to co dopiero będzie w stresie.
  • GoodRam konkurs
    Hubert_1
    Level 24  
    Chce mu dać takie chłodzenie ZALMAN 7000B AL CU 69.90zł
    lub
    Cooler Master Hyper TX 2 RR-CCH-L9U1-GP 69.90zł.
  • Helpful post
    Szymciosek
    Level 19  
    Brałbym zalmana...

Sam mam chłodzenia Alu z żeberkami i spisuje się super

ZALMAN
    Zastosowanie:
    - Intel 478/775*
    - AMD 754/939/940

* - Na socket 775 trzeba dokupić przejściówkę ZM-CS1
  • Helpful post
    Lzep
    Level 39  
    Wszystko pasuje :D :
    Quote:
    ZALMAN
    Zastosowanie:
    - Intel 478/775*
    - AMD 754/939/940
    a procesor na Socket A (462) ?
  • Helpful post
    iron64
    Level 41  
    Cooler Master też nie pasuje :)
    Ze swej strony mogę polecić Pentagrama w wersji 92 lub 120. Prezy tym procku utrzyma go w 50stopniach w stresie.
    A odnośnie temperatur to na luzie 65 stopni, to w stresie pewnie z 80 będzie.
    Hubert_1
    Level 24  
    Jak da rade to kupimy Pentagrama lub Zalmana z wiatrakiem 92/120mm. Kwestia wymierzenia. Dojdzie nowy zasilacz Chieftec 450wat. Nie jestem pewien czy radiator nie zachaczyłby o ten na mostku :/. Przejde się do komputronika i zobacze te wiatraki.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    jawol67
    Level 14  
    XP 2500 Barton nominalnie zasilany jest napięciem 1,65V ale to nie wystarczy przy podkręcaniu. Przy szynie 200 MHz będzie miał taktowanie 2200MHz i to jest chyba górna granica stabilnej pracy, napięcie max. można podnieść do 1,95V, max. temp. to 85 C.
    Hubert_1
    Level 24  
    O to mi chodzi, ustawić go na 200 MHz. Jeżeli chodzi o napięcia to podniose jak kupi się zasiłke 450 wat. Na Modecom 300wat (ok 5 lat stażu), mam pewne obawy.

Na dodatek karta graficzna to Radeon X1650 Pro.
  • Helpful post
    jawol67
    Level 14  
    Jeszcze jedna ważna sprawa. Podnosząc FSB mimo woli podnosisz taktowanie pamięci, więc całkiem możliwe, że przy 200MHz nie wystartował, bo ram poszedł za wysoko. Spróbuj pamięć ustawić niżej i może ruszy.
  • Helpful post
    RAFi X
    Level 28  
    transpacyfic93 wrote:
    Bartony słyną z tego, że mają okrutny potencjał OC. Ja bym w razie potrzeby gotów był wymienić nawet płytę - po przetaktowaniu nie powinno być problemu z odpaleniem Visty. Choć sam wolę Linuksa...

Jak by nie było nadal będzie to TYLKO barton. Nie ma się czym zachwycać...koledze działa 1.83(malpa)2.2GHz przy vcore 1.8v.
    Ja bym kupił Mobila, płyte zostawił i ram samsunga tccd :D
    Ew. został przy tym i obejżał bym się za dobrym mobo do OC...nie ma większej różnicy czy na nf2 czy na kt600, kt800...praca synchroniczna fsb - ram, szedł bym w tym kierunku.
  • Helpful post
    iron64
    Level 41  
    Płyta już jest i procek też, nie zapominajmy o tym, że kupowanie teraz czegokolwiek na socket A to krok w tył.
  • Helpful post
    jawol67
    Level 14  
    Wystarczy ustawić jak należy to co jest i nie robić z domu muzeum. Po to się grzebie w rzeczach nie pierwszej młodości , żeby jak najdłużej wygodnie popracować na maszynie przy minimalnych lub żadnych nakładach.
    Hubert_1
    Level 24  
    Wyczyściłem wiatraczek i radiator z kurzu oraz całą obudowę. Temperatura spadła srednio o 7st C i wynosi +/- 55 st C po 30 minutach.
  • Helpful post
    RAFi X
    Level 28  
    No to dałeś ciała...pierwsze co się robi przed OC to dokładne wyczyszczenie wszystkiego, wszelakich radiatorów i układów zasilania. Teraz widzisz że coś to jednak dało :)
    Płyta nie jest zła, może wystarczyć do tego Bartona...2200MHz dla żadnego egzemplarza nie jest wyzwaniem, czasem trzeba podnieść napięcie. Jeżeli płyta tego nie obsługuje...pozostają tzw. ModPin-y. Dawniej to stosowałem i rzeczywiście świetnie się to sprawywało. Podkręcając AMD K7 chyba najistotniejszą rzeczą jest to, by magistrale DRAM i FSB pracowały synchroniczne, im wyżej tym lepiej, a naprawdę daje to wdzięczne rezultaty.
    Problemem pozostają pamięci i zasilacz. Pamięci to już groszowe sprawy a używane to już wogóle, natomiast zasilacz musi być pewny i nie byle co, np. Chieftec.

Pozdrawiam.
    Hubert_1
    Level 24  
    Dzięki za pomoc i wypowiedzi. Podejrzewam, że płyta główna i pamieci nie pozwalają na więcej jak FSB 190MHz stabilnej pracy. Poszukam jakiejś płytki na Nforce. Jakie modele miały dużo możliwości, chodzi mi o Abit lub Asus.