Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cały układ audio...wzmacniacz itd

kamil1cos7 02 Lip 2008 18:32 5244 66
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda
    To, że głośnik/kolumna zaczyna chodzić od np.70hz nie znaczy, że niższych częstotliwości nie przetworzy. Przetworzy je, ale z mniejszą skutecznością...

W jakich momentach?
    Nie napisałeś w końcu, jakiego scalaka użyłeś i jakiej mocy się z niego spodziewasz.
    Zdaje się, że użyłeś, transformatora 25W? Prawdopodobnie jest za słaby i wzmacniacz bardzo szybko się przesterowuje.
    kamil1cos7
    Poziom 14  
    Użyłem TDA2030, spodziewam się 15W, a transformator tak jak napisałeś,,, jeśli próbuję zwiększyć głośność powyżej 20% to tak jakby się odciął i słychać tylko głośny szum.... myślałem, że głośniki są jakieś złe albo, że właśnie coś tą częstotliwością... nie wydaje mi się, że to wina transformatora, bo w opisie TDA jest napisane, że pobiera 1A...
    joy_pl
    I do tego transformatora masz podłączoną tylko jedną taką końcówkę?

Dodano po 1 [minuty]:

Z czego dajesz sygnał?
    kamil1cos7
    Poziom 14  
    Dobra tamten problem się sam rozwiązał... podłączyłem do tego transformatora właśnie dwie końcówki więc pewnie moc jest mniejsza... Tylko znowu pytanie o ile? Obie mają taką samą impedancję wejściową, więc pewnie prąd się rozpłynie po połowie, a moc to jest iloczyn kwadratu prądu razy rezystancja, więc z tego by wynikało, że moc na każdej końcówce będzie czterokrotnie mniejsza, a suma będzie równa połowie mocy którą uzyskałbym na jednej końcówce z tego transformatora.... dobrze to rozumiem? Sygnał biorę z komputera. A i jeszcze jedno, jeśli właśnie na głośniki dam częstotliwość do której nie są przystosowane to jakość będzie gorsza tego dźwięku... to pasowało by jakiś filtr dać, górnoprzepustowy...? najlepiej to zrobiłbym rozdzielając te częstotliwości filtrami i te niskie na głośnik basowy puścił...? Może masz jakieś schematy filtrów...?
    joy_pl
    Gdyby rozpatrywać to dla dwóch identycznych sygnałów sinusoidalnych, było by jeszcze gorzej. Że by osiągnąć te 2x 20w musiałbyś mieć transformator ok. 60-80W.
    W praktyce z transformatora 25W (EI) osiągniesz jakieś 2 x 13-18W.

Sygnał z komputera jest dość silny ok. 1-2V co przy wzmocnieniu tej końcówki ok. 32V/V powoduje bardzo szybkie przesterowywanie wzmacniacza. Dlatego masz taki efekt, i nie jest to wina głośników.

Mówiąc „głośnik” masz namyśli sam pojedynczy głośnik czy kolumnę głośnikową?
    Bo jeśli sam głośnik to możesz zastosować zwrotnicę a o tym już wiele jest napisane. Wystarczy poszukać, to nie boli aż tak bardzo.
    kamil1cos7
    Poziom 14  
    Możliwe jest że jeśli mam zbyt mały radiator to wzmacniacz sie mi wyłączy gdy sie zbyt nagrzeje???
    joy_pl
    Jeśli wzmacniacz ma(a ten tda ma) takie zabezpieczenia to tak. Ale taki efekt może być też przy słabym kontakcie scalaka z radiatorem (brak pasty).
    kamil1cos7
    Poziom 14  
    A zwrotnice trzeba dać przed wzmacniacz czy za wzmacniacz????
    kamil1cos7
    Poziom 14  
    ja to wszystko czytałem ale dalej nie wiem jak obliczyć potrzebną indukcyjność cewki i pojemność kondensatora do odpowiedniej częstotliwości odcięcia. Z tego co wiem to w gałęzi szeregowej w dolnej częstotliwości odcięcia jest C a w równoległej jest L. A przy górnej F odcięcia jest odwrotnie- to w filtrze środkowo-przepustowym. Mam jakiś program do zwrotnic, ale jakiś do niczego on jest.... Mam wzory do korektora, ale nie mam do tego właśnie by obliczyć indukcyjność cewki i pojemność kondensatora>>> jeśli chce mieć np niskie częstotliwości same to wtedy muszę mieć górną częstotliwość odcięcia czyli dajmy te 150Hz i wtedy w gałęzi szeregowej mam kondensator, a równoległej cewkę tylko o jakich wartościach?????? Nie mogłem tych wzorów nigdzie znaleźć.
    Ciekawe wzorki.

[Proszę o więcej zaangażowania. Przy braku współpracy temat może trafić do kosza. Mariusz Ch.]
    kamil1cos7
    Poziom 14  
    Odwiedzałem tę stronkę często ale mam powolny internet i nie ładowała mi sie do końca i nie widziałem tych wzorów ale teraz już mam dzięki, pozdrawiam:)
    kamil1cos7
    Poziom 14  
    Do tego wzmacniacza mogę podłączyć 4 i 8 ohm, a mogę pomieszać i podłączyć 4 ohm głośniki dwudrożne a 8 ohm głośniki basowe...??? Pewnie będę miał mniejszą moc na tych basowych niż pozostałych, no nie?
    kamil1cos7
    Poziom 14  
    Chyba żebym zrobił sobie osobny wzmacniacz dla głośników basowych który będzie mocniejszy od tamtego, np 40W.... było by coś z tego? Teraz sobie myślę że zrobię sobie dwie kolumny w każdej po dwa głośniki... jeden basowy a jeden dwudrożny... Mam takie pytanie, tylko u mnie w sklepach elektronicznych nie ma cewek???

Dodano po 2 [godziny] 29 [minuty]:

Znalazłem sobie fajny układ wzmacniacza na TDA7560, 4*30W, tylko coś podejrzanie mi wygląda bo jest zasilany tylko +14,4V i prądem do 350mA.... Joy, jeśli wiesz coś więcej o tym scalaku, czy ma jakieś wady i czy dobrą jakość dźwięku można z niego uzyskać to był bym wdzięczny jakbyś się wypowiedział....
    kamil1cos7
    Poziom 14  
    Tak patrzyłem na ten schemat wzmacniacza na STA5100 i kilka rzeczy nie rozumiem. Po pierwsze, co to są za napięcia CD-+, i po co one są....? Nie jestem dobry z angielskiego. Ten układ na STA to jest układ pod głośnik basowy??? Co to są za wejścia TRK-OUT, PROT i THRESH.... sprawdzałem w słowniku thresh znaczyło młócić...???? Dlaczego tak jest że -Vs jest różne od +Vs, trzeba było by chyba dzielnik napięcia zrobić...no nie? Podrzuciłeś mi te schematy a dlaczego nie mogę na tym TDA7560, i na zwrotnicy rozdzielić na te głośniki basowe i pozostałe? Właściwie to dlaczego nie mogę głośnika samochodowego do kolumny włożyć, różni się czymś więcej niż impedancją od głośników nie przeznaczonych do samochodu??? Nawet z ciekawości sprawdziłem i kina domowe dobrej marki są na głośnikach 4ohm... Więc czym sie różnią głośniki przeznaczone do samochodu od pozostałych? Trochę tych pytań jest, pewnie się już denerwujesz JOY że tak Cię męczę ale do niedawna miałem z elektroniką mało wspólnego ...w szkole to jest takie gadanie (żeby nie mówić brzydko) nie wiadomo o czym... Sucha teoria i tyle...
    joy_pl
    Chodziło mi bardziej żebyś zobaczył, że to nie jedyny układ o takiej mocy...
    Co ma impedancja do rodzaju głośnika?
    Mówiąc samochodowe miałem na myśli głośniki kilku osiowe (kilka głośników w jednym).
    Gdyż jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. No, ale sam dobór głośników to już twoja sprawa...
    Możesz użyć tego scalaka, co podałeś, ale musisz pamiętać, że prąd będzie większy niż te0,35A. Z noty wynika, że max prąd, jaki wytrzyma ten scalak to 10A i to w impulsie.
    kamil1cos7
    Poziom 14  
    Z tym że jeśli coś jest do wszystkiego a jest do niczego to sie zgodzę... i chyba zainwestuje w jakieś lepsze głośniki... Tylko wtedy będę musiał mieć trzy głośniki w jednej kolumnie jeśli bym chciał zrobić tak jak mówiłem... Ktoś już pisał że wzmacniacz pobiera tyle mocy ile mu jest potrzebne a nie tyle ile podaje mu transformator, to jest prawda? Mam takie pytanie jeszcze, THD to jest współczynnik który pokazuje zawartość harmonicznych, podawany jest w procentach przy jakiejś mocy... tzn że im mniej procent przy jakiejś mocy tym lepiej...dobrze mówię?
    joy_pl
    kamil1cos7 napisał:
    Ktoś już pisał że wzmacniacz pobiera tyle mocy ile mu jest potrzebne a nie tyle ile podaje mu transformator
    Tak z tym że jeśli zasilacz nie będzie miał tyle mocy co chciał by wzmacniacz to mu nie wyczaruje i wzmacniacz dostanie tylko to co maksymalnie może mu zaoferować zasilacz.

kamil1cos7 napisał:
    tzn że im mniej procent przy jakiejś mocy tym lepiej...dobrze mówię?
    Tak ale nie masz się tym co sugerować bo zwykle to jest mierzone odwrotnie tzn. jest mierzona moc przy zniekształceniu 0,1/10%. Jedynie wykresy zależności mocy/zniekształcenia mogą coś powiedzieć.
    kamil1cos7
    Poziom 14  
    Jak mam we wzmacniaczu wejścia ST-BY i MUTE to co trzeba podać na te wejścia?
    joy_pl
    W nocie jest na pewno wszystko opisane i nie trzeba znać tak dobrze angielskiego, żeby to zrozumieć.
    kamil1cos7
    Poziom 14  
    Bardziej mi chodziło o to czy mogę dać na wzmacniacz większy prąd niż on pobiera...więc rozumiem że mogę:)
    kamil1cos7
    Poziom 14  
    Mam prośbę, jesli ktoś zna jakiś sklep internetowy żeby można było kupić głośniki to będę wdzięczny za link:)
    kamil1cos7
    Poziom 14  
    hm, zrobiłem chyba coś czego nie powinienem zrobić... przypadkiem połączyła mi się masa z radiatorem... Głośniki ucichły. Mogła się spalić końcówka?
    joy_pl
    Jeżeli nie miałeś odizolowanego scalaka od radiatora to, tak.
    kamil1cos7
    Poziom 14  
    Miałem tę pastę do odizolowania..... Chyba że było jej zbyt mało:P
    joy_pl
    Pastą nie odizolujesz musi być podkładka np. mikowa. A jeśli śruba styka się z blaszką od scalaka to musisz zastosować specjalne tulejki (nyple) od odizolowania.
    kamil1cos7
    Poziom 14  
    nie wiedziałem szczerze mówiąc nawet że takie zwarcie może uszkodzić aż tak scalaka. Dalej nie wiem co zrobić z tymi wejściami st-by i mute w 7560, to mi wygląda jak jakiś generator impulsów ze stała czasową którą sie ustalana przez wartości R i C ale po co to? pisze że napięcie tam ma być 1.5V to co mam niby z osobnego trafa wziąć to napięcie?