Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

domofon urmet 1131 i 4-żyłowe podłączenie

iwonlor71 24 Cze 2008 20:21 14248 18
 • #1 24 Cze 2008 20:21
  iwonlor71
  Poziom 1  

  witam :) posiadam domofon URMET 1131 w mieszkaniu mam 4 żyłowa instalacje wszystko niby dobrze podłączone ale problem że nie słychać mnie z dołu nie wiem jaka może byc tego przyczyna: proszę o pomoc.

  1 18
 • #2 25 Cze 2008 09:45
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Musiałeś zamienić coś miejscami. Najczęściej mylona jest masa.
  Cztery żyły to najprostsza instalacja. Są to żyły mikrofonowa, słuchawkowa, wywołaniowa i masowa.
  To, że nie słychać nic z dołu, jest najprostszym do sprawdzenia obwodem. Nie potrzebujesz nikogo do pomocy. Wystarczy, że odłączysz wszystko od unifonu i podłączysz tylko dwie żyły. Jedna do zacisku nr 1 (jest zacisk słuchawki, czyli poszukiwany odbiór z dołu), a druga do zacisku nr 6 (jest to mamsa unifonu).
  Podłączaj na próbę różne żyły do wymienionych zacisków (słuchawkę trzymasz przy uchu) i gdy usłyszysz odgłosy z dołu, to znaczy, że znalazłeś właściwe dwie żyły. Pozostaje jeszcze kwestia ich ewentualnej zamiany miejscami. Gdybyś teraz dysponował woltomierzem, to poszukałbyś trzeciej żyły (mikrofonowej, czyli + zasilania) i ustalił względem której z dwóch wcześniejszych wyraźnie go mierzysz. Tamta żyła będzie masą. Na tym koniec zabawy. Pozostała czwarta żyłą jest wywołaniową. Łączysz ją, jak i mikrofonową na odpowiednie zaciski, czyli mikrofonową na 2 a wywołaniową na CA.
  Gdybyś jednak nie miał miernika, to ustalenie żył mikrofonowej też jest możliwe, bo zamiast wspomnianych odgłosów z mikrofonu z dołu, usłyszysz tylko głośny stuk w ucho, co oznacza że jest napięcie stałe.

  0
 • #3 25 Cze 2008 11:07
  pazde
  Poziom 15  

  Cześć, kiedyś podłączałem unifon uniwersalny do centralki GM-WO GENIX, tam przewód elektrozaczepu jest wspólny z linią mikrofonu, więc jeden z przewodów od elektrozaczepu jest również linią mikrofonu, u mnie pomogło zmostkowanie zaczepu z mikrofonem.

  0
 • #4 25 Cze 2008 11:52
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Autor tematu nie mówi nic o niedziałaniu otwierania, tak więc póki co niczego mu w tej kwestii nie radziłem. To normalne, że w instalacjach czterożyłowych wykorzystuje się żyłę mikrofonową, która jest zwierana do masy w celu otwarcia zamka. Przeważnie jeden mostek jest na druku, a drugi wykonujemy na zewnątrz, ale w niektórych unifonach, np. Wekta TK-6 nic nie trzeba robić, bo wszystko jest przygotowane na druku dla opcji 4 żyłowej.
  Warto wspomnieć, że przy nowym unifonie jest załączona instrukcja montażu, która wszystko wyjaśnia.

  0
 • #5 25 Cze 2008 12:02
  pazde
  Poziom 15  

  Tak, ale URMET 1131 jest właśnie unifonem uniwersalnym a instalacja jest 4ro przewodowa, ponadto w moim przypadku zaczep działał tylko był problem jw. więc myślę, że należałoby pokombinować, spróbuj zrobić mostek pomiędzy zaciskiem 2 i 9.

  1
 • #6 25 Cze 2008 16:22
  embros
  Poziom 24  

  Witam!
  Najpierw Zorientuj się czy zamek jest z linią mikrofonu czy głośnika.
  pozdrawim
  Piotrek

  0
 • #7 13 Wrz 2008 17:13
  kever
  Poziom 1  

  Witam,

  podepnę się pod istniejący temat żeby nie śmiecić. Zainstalowałem Unifon URMET 1133/42 w miejsce starego Fenix II. Podłączenie (CA, 1, 2 i 6) jak radziliście powyżej. Mikrofon i głośnik działają ale nie mogę zwolnić elektrozaczepu. Poniżej zdjęcie z zaznaczonymi miejscami montażu przewodów. Nie wiem co dalej robić i proszę o pomoc.

  Z góry dziękuję

  domofon urmet 1131 i 4-żyłowe podłączenie

  0
 • #8 13 Wrz 2008 17:42
  embros
  Poziom 24  

  Witam!
  Zmostkuj zacisk 9 z 2( zaczep z mikrofonem) jak nie pomoże to zacisk 9 z 1 poprzez kondensator 10uF
  pozdrawiam
  Piotrek

  0
 • #9 17 Gru 2009 21:02
  mateuszd
  Poziom 2  

  Witam chciałbym odświeżyć temat. Zakupiłem domofon Urmet 1131 (przerobiony jak powiedział sprzedawca - posiada przycisk szary z boku słuchawki, który przełącza między nadawaniem a odbiorem).

  Mam jak w temacie 4 przewody (nie opisane), podłączyłem tak jak było w tym temacie opisane i tak:
  - słysze co się dzieje na dworze,
  - wywołanie działa
  - drzwi otwiera jak wciskam przycisk na słuchawce (czyli jak próbuje coś powiedzieć i wtedy też na dole słychać mówiącego).
  Dodatkowo po odłożeniu słuchawki unifonu na dole w domofonie słuchać buczenie, ustaje jak podniesie się słuchawkę. Jak podnoszę słuchawkę jest pojedynczy stuk.

  Jak podmienię masę z słuchawką, czyli zamienię 6 i 1 to na dole nie buczy, ale u góry słuchawka nawet odłożona lekko brzęczy. Otwieranie działa tak jak poprzednio, dzwięk jest ale o wiele ciszej, za cicho. Jest też jakieś opóźnienie.

  Obecnie mam tak podłączone:
  1 - głośnik (lub masa)
  CA - wywołanie
  2 - mikrofon (mostek na 9)
  6 - masa (lub głośnik) bo słuchać odgłosy z dworu jak mam te 2 przewody w 1 i 6 , odwrotnie to samo.

  Proszę o pomoc, przeczytałem chyba wszystkie posty. Myśle, że jestem blisko w tej 1 kombinacji ale nie wiem czemu buczy na dole i jak zrobić żeby rozmowa działa bez wywołoania otwierania zaczepu.

  Z góry dziękuję

  0
 • #10 17 Gru 2009 21:19
  cyruss
  Poziom 30  

  Jaki był stary unifon? Najlepiej wyraźna fotka wnętrza, albo przynajmniej fotka aparatu sąsiada.
  Jaka jest elektronika na korytarzu? Najlepiej wyraźna fotka.
  Ile może mieć lat?
  Być może że jakaś egzotyczna.
  Objawy dość dziwne, raczej żaden z przewodów nie jest właściwie połączony.
  W którymś z moich starych postów opisywałem - krok po kroku - sposób identyfikacji przewodów. Poszukaj, poczytaj, spróbuj.
  Dlaczego kupiłeś akurat taki - przerobiony - unifon?

  0
 • #11 18 Gru 2009 11:19
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  mateuszd napisał:
  Zakupiłem domofon Urmet 1131 (przerobiony jak powiedział sprzedawca - posiada przycisk szary z boku słuchawki, który przełącza między nadawaniem a odbiorem).

  Coś mi tu nie gra. W jakim celu ten przycisk? Przecież i tak podnosisz słuchawkę z widełek.

  0
 • #12 18 Gru 2009 11:36
  Nowart
  Poziom 20  

  Może ten przycisk to po prostu wyłącznik unifonu, bo przełączanie nadawanie - odbiór miałoby sens ale w głośnomówiącym, np. LG-8 Laskomexu

  0
 • #13 19 Gru 2009 15:06
  mateuszd
  Poziom 2  

  Wydaje mi się, że przewody są dobrze podłączone bo funkcje działają, ale na dole słychać brzęczenie domofonu, a rozmawianie poprzez włączenie przycisku wiąże się z otwieraniem drzwi.

  Dodaję zdjęcie samej płytki w Urmeci, ale tą pewnie znacie. Do tego zdjęcie tego przycisku na słuchawce i shcemat, który dostałem do unifonu.

  Proszę o dalsze isntrukcje co zrobić, sprawdzić.

  zdjęcia:
  domofon urmet 1131 i 4-żyłowe podłączenie domofon urmet 1131 i 4-żyłowe podłączenie domofon urmet 1131 i 4-żyłowe podłączenie

  0
 • #14 19 Gru 2009 21:07
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Ten przycisk, jak widać na schemacie, włącza mikrofon. Wniosek z tego, że przeróbka w tym unifonie polega na tym, że mamy możliwość podsłuchu tego co dzieje się na dole, a my w tym czasie nie jesteśmy słyszani. Praktycznie to ten przełącznik widełkowy został rozdzielony na dwie niezależne od siebie części.
  Reasumując to ten przycisk nie przełącza miedzy nadawaniem a odbiorem (jak sugerował sprzedawca), a jedynie załącza mikrofon.

  0
 • #15 20 Gru 2009 09:00
  mateuszd
  Poziom 2  

  No to juz wiem coś więcej. Super. Potestowałem wczoraj jeszcze różne inne kombinacje tak jak opisywałeś w innych swoich postach.

  Skupiłem się na tym aby dojść dlaczego buczy domofon na dole jak podłączęu siebie unifon, przy odożonej słuchawce.
  Znalazłem kabel 2 przewody, które wpięte w wejścia 1 i 6 dają odsłuch z dołu. W jednej kombinacji buczy na dole, a wywołanie jest dobrze słyszalne w domu, a w drugiej nie buczy ale słabo słychać, dodatkowo w tej kombinacji gdzie dół nie buczy, jak dołoże tylko kabel od mikrofonu czy topod wejście 3 lub 6 to zamek nie działa, zakładam zatem, że masa jest na odrotnie.

  Czy dobrze rozumuję, że zwarcie 2 przewodów powoduje załączenie zamka to jeden z nich jest masą a drugi mikrofonem?

  Jeśli tak to masę mam dobrze wpiętą pod 6, skąd to buczenie na dole?

  Dodano po 2 [minuty]:

  Poprawka pisząc pod wejście 3, iałem na myśli 2 w poprzednim poście. Wiem, że mikrofon pod 2 i mostek na 9

  0
 • #16 20 Gru 2009 09:48
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Czy to buczenie nie jest po prostu sprzężeniem mikrofonu? Jeżeli tak, to należy dać w szereg opornik rzędu 1 kΩ na zacisk mikrofonu. Należy to zrobić w ten sposób, aby otwieranie zamka było nadal czystym zwarciem żyły mikrofonowej z masową.

  0
 • #17 20 Gru 2009 14:16
  mateuszd
  Poziom 2  

  Myślę, że to nie mikrofon. Bo jak wpinam samą masę i słuchawkę, tak żeby tylko byłodsłuch z dołu to dalej buczy a wpięte są tylko 2 przewody, masa na 6 i głośnik na 1.

  0
 • #18 20 Gru 2009 15:12
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Aby odnaleźć żyłę słuchawkową i masową używam od lat samej wkładki słuchawkowej. Rozmowa musi być czysto słyszana z dołu (konkretnie odgłosy z dołu).
  Trudno mi coś więcej ci podpowiedzieć. Być może jest w twoim bloku jakiś inny problem, albo masz jakiś wadliwy unifon. Raz w swojej praktyce miałem dziwny przypadek (też coś tam buczało, czy raczej wyło), ale w końcu się z tym uporałem. Tam konkretnie wspólna żyła słuchawki i mikrofonu była urwana (w mikrotelefonie), co sprawiło mi trochę kłopotów zanim do tego doszedłem.

  0
 • #19 22 Gru 2009 21:01
  cyruss
  Poziom 30  

  Pisałem Ci co zrobić a Ty zamiast tego chaotycznie kombinujesz i nic z tego nie wynika...

  Z fotki Twego unifonu wynika że to nie urmet. Płytka w urmecie zawiera elektronikę - wzmacniacz do mikrofonu elektretowego. Twoja jest goła - z tego wynikałoby że mikrofon jest węglowy albo wzmacniacz jest w mikrotelefonie. Takich rozwiązań w urmetach nie widziałem. Chyba że to jakaś nowa wersja?

  Z fotki Twego schematu wynika że ktoś kto go rysował - chyba nie wiedział co rysuje. Bo wg schematu przycisk w słuchawce zwiera mikrofon a nie przełącza N-O. Chyba że tak jest naprawdę i ten przycisk służy jako wyciszenie mikrofonu ("mute"). Jeśli tak jest to pasowałby opisany przez Ciebie objaw włączania zamka po jego wciśnięciu.

  Istnieją dwie wersje układu 4-żyłowego: z załączaniem zamka przez zwarcie linii mikrofonów (wtedy w urmecie robimy mostek 2-9) albo przez zwarcie linii słuchawek (mostek 1-9).

  Druciana zworka na płytce urmeta to mostek 6-10, przecinany przy instalacji 6-żyłowej. Wtedy sam przycisk zamka, nie połączony z resztą elektroniki, mamy na zaciskach 9-10.

  Co miałeś na myśli pisząc w jednym z postów "jakieś opóźnienie"?

  Coś motasz - jeśli łączysz wyłącznie zaciski 1 i 6 to nie ma prawa być jakiejkolwiek różnicy po zamianie przewodów miejscami. Przecież podpinasz się samą słuchawką, której działanie nie zależy od biegunowości. Tak samo nie ma prawa nic być słychać przy odwieszonym na widełki mikrotelefonie po podłączeniu tylko tych zacisków. Przecież wtedy słuchawka jest podłączona tylko do jednego przewodu. Chyba że w mikrotelefonie jest jakaś elektronika.

  Na tym etapie jedynie mogę doradzić otwarcie mikrotelefonu (ostrożnie podważając zatrzaski) i opisanie co ma w środku (jakaś elektronika czy goły mikrofon i goła słuchawka) - albo wyraźna fotka.

  Więcej na razie nie pomogę - jasnowidzem nie jestem. Jedynie jeszcze raz proponuję przeprowadzić według mego starego opisu identyfikację przewodów - przy typowych elektronikach jest skuteczna ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=324896&highlight= ). Można ją przeprowadzić nawet i unifonem (zaciski 1 i 6) pod warunkiem że w mikrotelefonie nie ma jakichś wynalazków. Albo samą słuchawką z dwoma przewodami. Wtedy obecność "przedmuchu" czyli napięcia stałego stwierdzamy miernikiem ( minus na masie, +6 do 12V na linii mikrofonów / zamka).

  Jeszcze raz proszę o fotkę OBUDOWY I WNĘTRZA UNIFONU SĄSIADA ale trochę lepszej jakości albo z opisem numerów zacisków.

  0